Kezdőoldal » Otthon » Kert » Kiültettem 3 palántát a...

Kiültettem 3 palántát a kertbe (még az esőzések előtt) de már akkor teljesen le voltak konyulva... és kezdenek kiszáradni. Most egy palántát raktam el egy cserépbe, de az is lekonyult. Mi lehet a probléma ?

Figyelt kérdés

Kevés volt a víz ? Sok volt a víz ? Le kell nyomkodni a földet a gyökerénél amikor betemetem földel a palánt ?

Vagy csak simán rászórom ?

Hány naponta kell öntözni még az elején ?


Nem tudom, hogy mi van, mert régebben is ültettem (3x-4x) és akkor is lekonyultak egy kicsit a palánták, de idő múltán erőre kaptak.


De ezek úgy néznek ki, mintha el akarnának pusztulni...

Nem tudom, nem értem miért...

Inkább megkérdezek még1x mindent, mert nem tudom, hogy miért halnak el.


(A palántákat kaptam, de úgy, hogy nem földgolyóval, hanem csupasz gyökerekkel... megöntöztem ültetés után, nem szanaszét locsoltam, de na...nem értem mi van.)


Köszi a válaszokat!



2021. máj. 13. 19:33
 1/6 anonim ***** válasza:
Erre senki se fog tudni válaszolni ennyiből. Lehet, hogy túl sokat öntözted, lehet, hogy túl keveset, lehet, hogy túl meleg volt, lehet, hogy túl hűvös, lehet, hogy túl kevés földben volt, és lehetne sorolni még egy darabig.
2021. máj. 13. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Na de mégis, milyen palánta? A szabadgyökeres palántát azonnal ültetni kell, vagy minimum vízbe állítani ültetés előtt.
2021. máj. 13. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Az eper éppen, hogy nem igazán vízigényes, sokat túlél. Feltehetően a gyökérzete ment annyira tönkre, hogy nehezen kap életre. De fel a fejjel, túl fogja élni. Ilyen átültetés után árnyékolni kell és párásabb környezet kell neki, hogy kisebb legyen a leveleken át történő elpárologtatás.
2021. máj. 13. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Olyan palántát nem könnyű elültetni, aminek nincs földlabdája. Eleve sérülhettek is a hajszálgyökerek, másrészt a földlabda rögzíti a gyökerek pozícióját, mert az állásuk úgy jó, ahogy nőttek, többnyire lefelé.

Növényfajtától is függ, hogyan kell ültetni, de általánosságban javaslom a következőt:

Mélyebb lyukat ásol a szokásosnál, majd a lyukban kiképzel egy földkúpot, erre teszed a növényt óvatosan elrendezve a gyökereit, hogy lefelé lógjanak, vagy irányuljanak, mert ez a helyes és az eredeti növekedési irányuk, majd megszórod földdel és vigyázva, hogy ne sérüljenek, gyengéden kicsit megnyomkodod, bár ezt akár el is lehet hagyni, mert a víz úgyis tömöríti a földet, megint szórsz rá földet, megint meglocsolod és fontos az, hogy mennyire temeted be. A paradicsomnak lehet a szárát is, mert onnan is képes gyökereket ereszteni, de sok növény megfullad, ha mélyebbre ülteted, mint volt.

Általában érdemes egy kis mélyedést hagyni a tőnél, hogy az öntözővíz oda gyűlhessen, de nem minden esetben, a bakhátas tartásnál pont egy kis domb kell nekik, növényfajtától függ.

Ültetés után nem sajnáld tőlük a vizet, később már meg kell nézni, mennyire nedves a föld és annak függvényében locsolsz, ez persze függ a talaj szerkezetétől is, mennyire tartja a nedvességet.

Egyébként az normális, ha átültetéskor kicsit lekonyulnak, nagy stressz az nekik, de többnyire hamar kiheverik, ha elég nagyok már.

2021. máj. 13. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
3. eper? Az honnan jött? A kulcsszavak között van minden szinte, de eper az pont nincs.
2021. máj. 13. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Én úgy szoktam az évi 400 palántámat, hogy feltöltöm vízszintesre jó, porhanyós, nem röges földdel, lenyomom kicsit, hogy ne legyen túl laza. Bőségesen megöntözöm, aztán mikor elnyelte a vizet, egy kis száraz földet dobok a tetejére, hogy ne ragadjon a sárpép a kezemre, és két kézzel, két oldalról lenyomom, nem erősen. És nem annyira a gyökereket, inkább a közvetlen környezetét. Aztán még egyszer öntök vizet, és ennyi. Persze, úgy csinálom, hogy legyen egy kis mélyedés a palánta körül, hogy ne folyjon el a víz. Majd kapáláskor fel lesz töltve vízszintesre.

Azt jól írják, hogy ha csupaszok voltak a gyökerek, attól még megmarad a palánta, csak lassabban tér magához. De ettől nem kell agyonöntözni. Ha palántázáskor jól belocsolod, akkor kötött földben ráérsz 4-5 nap múlva öntözni, és azt is csak akkor, ha száraz a föld. Megázott földben nem is szoktam öntözni már többet, csak majd amikor kiszárad a föld.

2021. máj. 14. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!