Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mi a legjobb, legideálisabb...

Mi a legjobb, legideálisabb műszaki megoldás egy 6 db 200 literes hordóból álló (eső)vízgyűjtő rendszerből történő vízkivételre, locsoláshoz?

Figyelt kérdés

Azaz, milyen szivattyúval lehet a legideálisabban megoldani az összegyűjtött víz kiszivattyúzását?


A hordók a feneküktől feljebb kb. 5 cm magasan beszerelt 1"-os csövekkel vannak összekötve. A töltésük részben esővízzel, ennek hiányában pedig kútvízzel vagy közműről vételezett locsolóvízzel történik, felülről.

A növények öntözése a hordókban felmelegedett vízzel történik.


Mi a jobb?

- Hordóba helyezhető merülőszivattyú? (Membrános búvárszivattyú? Hordószivattyú?)

- Hordón kívül elhelyezhető kerti öntöző szivattyú, szívó ágával a hordókat alul összekötő 1"-os vezetékekhez kapcsolva?



#merülőszivattyú #szivattyú választás #hordókban összegyüjtőtt víz kiszivattyúzása #kerti locsoló szivattyú
2021. jún. 25. 22:31
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
Hova és milyen módon szeretnéd kijuttatni?
2021. jún. 25. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

"Hova"

- A kertben lévő növényekhez, amik a hordóktól 1-50 m távolságon belül helyezkednek el.


"milyen módon"

Szivattyúval, aminek a szívó része a szivattyú fajtájától függően vagy a hordókban van, vagy a hordókhoz kívülről csatlakozik, a nyomó ágán pedig egy locsoló tömlő van szórópisztollyal, amit egy ember kezel.


Csak a vízkivétel legideálisabb módja érdekelne. Hogy milyen fajta szivattyúval lenne jobb.

A nyomó ágra telepíthető öntöző rendszerre nincs szükségem. A locsolás mindig manuálisan, emberi közreműködéssel történik.

2021. jún. 25. 23:32
 3/20 anonim ***** válasza:
100%
Megnézed a szivattyúk árát és hatásfokát, (Ha nem sokat locsolsz a hatásfok mindegy) és máris tudod melyik a jobb megoldás.
2021. jún. 26. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%
Jó a búvár meg a kerti szivattyú is, de legyen nyomáskapcsoló, hogy ha a szórópisztolyos ember épp nem locsol akkor leálljon. A hordók legyenek lefedve. Nem kell nagy szivattyú, mert se mélyről szívni, se magasra emelni nem kell.
2021. jún. 26. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm az útbaigazítást. :)

Megvallom, kicsit konkrétabb, egyértelműbb válaszra számítottam. Kicsit még abban is reménykedtem, hogy konkrét szivattyúkra vonatkozó javaslatokat is kapok.


- Ilyen melegben napi 1-1,5 m3 víz biztosan elmegy. A locsolási szezon kevésbé meleg -és esetleg csapadékos- napjain meg 1 m3 sem. Olyan nap is van, hogy egyáltalán nem kell locsolni.


- A szivattyúk dobozán szerintem nincs feltüntetve hatásfok adat, mert (gondolom) az adott szivattyú hatásfokát nagyban befolyásolja, hogy milyen beépítési, működési környezetben használják.

A teljesítmény adat, meg valószínűleg -sok egyéb elektromos berendezéshez hasonlóan- a szivattyú elektromos teljesítmény felvételét jelenti. Amiből persze lehet következtetni a szivattyú által leadható maximális teljesítményre is. De az is lehet, hogy ezt rosszul gondolom.


- 10-25eFt között már egyszerűbb -noname vagy kevésbé márkás- hordószivattyúkat és kisebb teljesítményű kerti locsolószivattyúkat is lehet venni. Olyat, mai számunkra tökéletes megoldást tud nyújtani.


- Alapból azt gondolnám, hogy a kerti szivattyú jobb választás, mert a hordókat összekötő csövekhez csatlakoztatva a szívóágát többé-kevésbé azonos mértékű egyidejű vízszintcsökkenést fog okozni minden hordóban.

Ezzel szemben, szerintem egy hordószivattyú mindig jobban csökkentené abban a hordóban a vízszint magasságát, amiben van, mert a hordók alján lévő 1"-os összekötő vezetékeken keresztül lassabban történne a hordók vízszintjének kiegyenlítődése. Azaz a hordószivattyú által egységnyi idő alatt kiszívott víz több lenne, mint a szívott hordó alján lévő 1"-os összekötő vezetéken a többi hordóból (gravitációsan) beáramló víz mennyisége. Így extrém esetben az is előfordulhat, hogy abban a hordóban, amiben a szivattyú van szinte teljesen lecsökken a vízszint -és ki kell kapcsolni a szivattyút- miközben a többi 5 hordóból lassabban fogyna a víz.

Persze az is lehet, hogy ezt rosszul gondolom, és a hordószivattyú szívóhatása érvényesül a többi csatlakoztatott hordóban lévő vízre is.

2021. jún. 26. 06:44
 6/20 A kérdező kommentje:
Köszönöm a 4. választ is. Amikor előző hosszabb gondolatmenetemet elkezdtem írni, akkor még nem láttam, hogy 4. hozzászólás is érkezett. Így az általam írtakat a 3. válasz generálta.
2021. jún. 26. 06:47
 7/20 anonim ***** válasza:

Állandóan hordószivattyút írsu, az ilyen:


[link]


Neked kerti szivattyú vagy búvárszivattyú kell. Attól ne félj, hogy a szívott hordó leürül, a búvárszivattyúknak van úszókapcsolójuk ami lekapcsol, ill. a nyomáskapcsoló is érzékeli a szárazon futást és leállít. A szórópisztolyoknál meg van adva a max nyomás, ahoz vegyél szivattyút.

2021. jún. 26. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:

Több fajta hordóürítő szivattyú is van. Én a bemerülősre (búvár szerkezetűre) gondoltam. Mint amilyen pl. ez a Gardena 4000-es.

[link]


Nem attól félek, hogy a szívott hordó leürül és esetleg ebből adódóan baja lesz a szivattyúnak. Azt figyelemmel, vagy technikai megoldással (úszókapcsoló, szintkapcsoló, ...) el lehet kerülni. Arra lenne szükségem, hogy az összekötött hordókból folyamatos használat mellett tudjam kiszivattyúzni a bennük összegyűjtött vizet, anélkül, hogy meg-meg kelljen állni időnként az miatt, hogy a szívott -vagy az elszívás helyéhez legközelebbi- hordóban előbb elfogyott a víz.


Leegyszerűsítve, úgy szeretném kinyerni a vizet a 6 db összekötött hordóból, mintha 1 db 1200 literes tartályom lenne. Tehát szükség esetén kényszer megállás nélkül tudjak kilocsolni egyhuzamban 1200 liter vizet.

2021. jún. 26. 07:14
 9/20 anonim ***** válasza:
A legegyszerűbb az lenne, ha a hordók megemelt állványon lennének, így a fenék közelében levő csapon át gravitációval lehetnek kiengedni a vizet.
2021. jún. 26. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem lesz gond. A locsolópisztolyok 1/2"-esek, meg a vízátfolyás se túl nagy rajtuk. Amúgy a hordók már megvannak? Mert ha nem akkor lehet, hogy egy IBC tartállyal jobban járnál.
2021. jún. 26. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!