Kezdőoldal » Otthon » Kert » Kell-e egy régi fúr kúthoz...

Kell-e egy régi fúr kúthoz engedély?

Figyelt kérdés

Az ingatlan kertjében amit vásároltam van egy üzemképtelen fúrt kút.

Megnézettem, van benne víz. Nem kaptam hozzá semmilyen papirokat mert akitől vettem ez nem is használta. Használhatom ezt a kutat? Vagy mit kell tenni ilyenkor?



2021. júl. 22. 00:34
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
94%

Elméletileg kell rá, tesznek rá órát és kb aranyárban fogják mérni.


Gyakorlatilag szerintem senki nem jelenti be.

2021. júl. 22. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Hallgatsz róla. Veszel egy mélykuti szivattyút, ami pont belefér a csőbe(nem azt az olcsó vibrálóst, hanem motorost) vagy kézi, pumpálós szivattyút.

Mindenképpen nézd meg a hozamát, és a tisztaságát. Ha kevés a hozam, és az is piszkos, akkor annyi. Ha viszont tiszta, és bővizű, akkor yerő vagy. Arra ügyelj, hogy véletlenül sem igyál belőle, ne mosakodj, fürödj benne. Az én kutam például baromira fertőzött.(mondhatni nem ér semmit a sok emésztő miatt)

2021. júl. 22. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Köszi, ki tenne rá órát? Hogyan állapítottad meg hogy fertőzött? Hol és mennyibe kerül ez? Neked milyen mély a kút hogy ferőzött? Talajvízi vagy rétegvízi kútad van?
2021. júl. 22. 09:24
 4/11 anonim ***** válasza:
65%

Én az első válaszoló vagyok, na szóval.


"Köszi, ki tenne rá órát?"


Nincs mit, a közmű szolgálat, vagy ha úgy tetszik a vizesek.

Ugyan oda menne a pénzed mint most a hálózati vízért kifizetetted.


"Hogyan állapítottad meg hogy fertőzött?"


Gondolom a 2-es úgy állapíttatta meg hogy vízmintát vizsgáltatott be, vagy csak a közelben van szennyvizes akna, esetleg beleivott.Vagy csak szaga van a víznek.


"Hol és mennyibe kerül ez?"


Hogy hol vizsgáltatod be nem tudom, de biztos elég húzós, az engedélyeztetés meg horribilis.


"Neked milyen mély a kút hogy ferőzött?"


A kettes kútjáról nem tudok nyilatkozni, viszont általánosságban elmondható hogy ezek a sima fúrt kutak, sima legfelső rétegbe talajvízbe vannak fúrva, az emésztők/szikkasztók is addig vannak leásva. Ez helyfüggő milyen mélyen van de általában 2m-től 20m-ig. Inni nem szabad róla, viszont kertet locsolni,WC-t öblíteni,kút klímát üzemeltetni róla tökéletes.



Betemetni/csövet kihúzni a földből szerintem semmiképp se jó ötlet, egy ilyen kút még ha nem is ivóvizes aranyat ér. Amúgy ha kis átmérős, pl 40-es csővel szerelt, veszel egy lábszelepet, kicseréled rajta, teszel rá egy szivattyút és megnyomatod, ha nem apad el gyorsan, vagy roppan meg a cső akkor minden oké.


Mellesleg mint írta a kettes hogy kevés a kút hozama és az is koszos, akkor a lenti szűrő van oda, vagy fosóhomokban van a kút, ettől még használható csak korlátozottan, esetleg ez használattól javulhat, láttam már ilyen kutat "életrekelni".

2021. júl. 22. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
75%

hát ez az..a rétegvíz tilos, csak talajvíz. A vízminőségez a vízművek(vagy más alkalmas labor)elemzése kell, számlára. 20 ezerből megvolt, és azóta tudom, hogy háyfále éleveszélyes baci van a vízben.. Ha mérni akarod, akkor meg kell terveztetni, önkori jóváhagyja, és te alakítod ki a házi vízművet a kifolyó vizen mérővel...te vagy a bálanya minden téren.


A plombát is te fizeted, aztán a leolvasást is.


Az én kutam 12 méter mély, sima talajvizes. Csakhát amkörnyék emésztői sikeresen tönkretették a vizet. Több évtized sem elég a tisztuláshoz. Csakma levegőtisztaságról hablatyolnak, a talajvízről soha..azt nem lehet tisztává, ihatóvá varázsolni. Majd, egyszer..

2021. júl. 22. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Ha erre órát kell rakni, akkor a kútfúrók tönkremennek, mert senki sem fog százezrekért kutat furatni, ha még utánna fizetni is kell érte. Nekem nem talajvizes a kút mert kb35 m mély. A vize tiszta, pesze csak szemre, azt mindenképp vizsgáltatni kellene ha csak fürdésre akarom is használni a kertben, de a fürdővizet is lehet fertőtleníteni. Ez régi kút amikor fúrták más volt a szabály gondolom akkor lehetett rétegvizeset készíteni
2021. júl. 22. 11:00
 7/11 mindentudó99 ***** válasza:
94%
Ki tenne rá órát? Szó nem volt ilyenről. Pedzegették hogy a régi fúrt kutakat utólag terveztetni kell és engedélyeztetni. De ezt is elnapolták. Használd nyugodtan
2021. júl. 22. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
86%

vagy éppen hogy lesz munkájuk a kútfúróknak.


ha komolyan gondolja a kormány ezt a kút bejelentősdit, akkor 100%-hogy előbb-utóbb fizetni kell majd a kivett vízért.


és akkor talán bejelentem a kutat, tehetik rá az órát, de akkor fúratok egy másik kutat titokban.

vagy abbahagyom a gazdálkodást, mert kicsiben nem éri meg.

2021. júl. 22. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
70%

"Ha erre órát kell rakni, akkor a kútfúrók tönkremennek, mert senki sem fog százezrekért kutat furatni, ha még utánna fizetni is kell érte. Nekem nem talajvizes a kút mert kb35 m mély. A vize tiszta, pesze csak szemre, azt mindenképp vizsgáltatni kellene ha csak fürdésre akarom is használni a kertben, de a fürdővizet is lehet fertőtleníteni. Ez régi kút amikor fúrták más volt a szabály gondolom akkor lehetett rétegvizeset készíteni"


Dehogy mennek tönkre 1-vagy talán 2 cég van megyénként akik fúrnak bőven van melójuk, csak nem sima kerti kutakat fúrnak már hanem mély kutakat 100+méterrel pl fűtésre. lehet hogy rétegvizes a kutad, de attól lehet szennyezett, úgyhogy szerintem is vizsgáltasd be, nem kell megmondanod vizsgálatnál hogy a kutad vize, simán mond h csapvíz. Igen 15-20-éve még asszem lehetett bár lehet régebben.



7es...


"Ki tenne rá órát?"


Mint írtam a vizesek.


"Szó nem volt ilyenről."


De volt szó ilyenről!


"Pedzegették hogy a régi fúrt kutakat utólag terveztetni kell és engedélyeztetni."


Nem csak pedzegették.Most perpillanat ez a helyzet, terveztetni kell, és engedélyeztetni.


"De ezt is elnapolták."


Igen egy ideig napolgatták,húzták,halasztották de már bizony ez a helyzet.


"Használd nyugodtan"


Ebben egyetértünk, a kutya nem fogja nézni hogy milyen kutad van, csak ne dicsekedj olyan helyen ahol a sarkadra léphetnek.



"ha komolyan gondolja a kormány ezt a kút bejelentősdit, akkor 100%-hogy előbb-utóbb fizetni kell majd a kivett vízért."


Most is kéne, és be is kellene jelenteni h van kutad, de mindenki lapít mint kakkantás a fűben, vagy csak nem tudja hogy be kéne jelenteni.


"és akkor talán bejelentem a kutat, tehetik rá az órát, de akkor fúratok egy másik kutat titokban.


vagy abbahagyom a gazdálkodást, mert kicsiben nem éri meg."


Én nem jelenteném be ha lenne bejelentetlen fúrt kutam, még ha nem is használod fizetni kell a lelolvasásért meg minden carért.


Ha látható helyen van csinálj rá egy bódét, vagy csak takard le a kútfejet/szivattyút és csoki.



Mellesleg azért szabályozzák ezt a kutas dolgot, mivel az alattunk levő víz stratégiai tartalék, illetve mivel elég sok területen még csak nem is az országé, pont mint a földgáz/szén/kőolaj/gyémánt ezek mind vannak alattunk,(nyilván nem sok de van) de eladták a bányászati jogokat, szóval jah széphalál hiába van alattunk nem a mienk, nem nyúlhatunk hozzá.

2021. júl. 22. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Miss Endzsi ***** válasza:
61%
Nálunk is talajvizes van, szivattyúval. Be lett méretve, iható, viszont nagy esőzésekkor akkor sem iszom belőle, mert akkor lehet zavaros.
2021. júl. 25. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!