Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hány °C reggeli minimumhőmérsé...

Hány °C reggeli minimumhőmérsékletnél lehet baja a kerti csapnak, ill. fagyérzékeny növényeknek?

Figyelt kérdés

A meteorológiai szolgálat ugye léghőmérsékletet mér, ill. jelez előre. A levegő azonban csak követi a felszíni tárgyak hőmérsékletének napi menetét, bizonyos csillapítással. Ezért attól tartok elvi meggondolással, hogy ha pl. 1 vagy 2 fok a jelzett napi minimum, akkor pl. a kerti csap vagy a leander már el is fagyhat akár, persze egyáltalán nem biztos, hogy a valóságban ez így működik.

Gyakorló kerttulajdonosok, Nálatok mi vált be, mikor szoktátok vízteleníteni a kerti vízcsapot, és berakni a fagy elől az ilyen érzékenyebb növényeket?

Az adta az apropót, hogy van egy siófoki hétvégi telkünk, ahova hétköznap nemigen járunk, hétvégén is csak ha így szervezzük, és eddig +2 fokokat jósoltak legalább, ma reggel hivatalosan ennyit is mértek, de az Időkép szerint viszont csak 0 fok volt. (Ráadásul az obszervatórium közelebb van a tóhoz, mint mi, ezért nálunk még nagyobb is lehet a hőingás.)


2021. okt. 15. 17:26
 1/7 anonim ***** válasza:

A vízvezeték a föld alatt megy, az akna is szigetel valamennyire, annak ált 2-3 fok fagy alatt nem árt (nem tartós). A fagy érzékeny növényeket viszont egy este is odavághatja a mínusz 1 fok.


Am az első fagyosabb időszakban már el van zárva a kerti csap. Nem nagyon van használva ilyenkor már. Ha kell víz kinyitom nappal. Ha kevesebb víz, megoldom bentről.

2021. okt. 15. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
A víz 0C°-on fagy. A csap falának van (némi) ereje kibírni a fagy szakítását, de ezzel ne számolj. Menj és vízteleníts, különben ráfizethetsz, mert befagy, nem tudod majd elmozdítani, fel kell olvasztanod a csapban a vizet és utána alighanem kim kell cserélned, mert megrepesztette a fagy.
2021. okt. 15. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Nem válaszoltam a növényeket illetően.

Náluk ez a fagybírástól függ.

Van amelyik már a fagypont közelit sem bírja, mert elhullatja a leveleit, megsárgul. Én az oszlopkaktuszomat akkor viszem a folyosóra, amikor már éjszaka belepte a hó., de egész nap jó idővolt. Ezt évek óta így teszem. Semmi baja. Volt egy év, amikor 10 virága virágzott egy este. Az idén csak 6 volt egyszerre. A kaktuszok egyes fajtái vígan bírják a -4 C°-t is, de van olyan növény is (nem is csak egy), ami kint is áttelel.

2021. okt. 15. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm eddigi tanácsaitokat!

Szerencsére két hete víztelenítettünk, így azzal most nem lesz baj, de dísznövényeink még kinn vannak, gondoltuk, hadd kapjanak napot, jelentősebb fagy még úgyse jön.

Azt hittem, a növények jobban kibírják, mert ugye regenerálódnak, és sótartalmuk is van, de okos volt a tanácsotok, hogy ez minden fajta növénynél más és más.

2021. okt. 15. 17:57
 5/7 anonim ***** válasza:

A léghőmérsékletet szabványosan valóban 2 m magasságban mérik. Amikor ott 0, +1 fok van, a talajon simán fagyhat. Ezt hívják talajmenti fagynak.

De, ha hajnalban elő is fordul ilyen egy-két órára a kerti csapban a víz nem fog azonnal csonttá fagyni! Ha már 2 m-en is tartós fagy van, akkor már lehet baja.

Növényekből a muskátli kibír átmenetileg -1, -2 fokot. Leanader bőven keményebb fagyot is. Fagyérzékeny növények, mint pl a paprika, a -1 fokot sem nagyon éli túl.

2021. okt. 15. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
72%

Igen, minden fokhoz lehet találni olyan növényt, aminek ez a határ.

Nálam a folyamatosan kint tartott muskátli némi levélfagyással kibírt egyszer úgy -4-et. -1-2-t már többször is. Lehet, hogy más fajta nem bírja ennyire.

A leandernél is fajtája válogatja. Többektől olvastam, hogy enyhe telet kibírt a szabadban, de akkor is nyilván volt legalább -10-12. De amikor nálam kapott a legnagyobb -4-et, akkor a levelek és sok vékony ág megfagytak. Úgyhogy ha csak talajmenti fagyokat mondanak hozzánk, nem törődök vele, de komolyabb fagy esetén már viszem be.

Nem országos előrejelzést kell persze nézni, hanem településszintű előrejelzést, pl. Időképen. Ha határeset, akkor még este is megnézem, hátha változtattak. Több napra nem tudnak érdemi előrejelzést készíteni, szóval nálad problémásabb a helyzet, elvileg már +2 előrejelzésnél se tudhatod 3 napra előre, hogy nem lesz-e mégis -4, mire oda kerül az idő... Emlékszem ilyenre.

Én a leandert általában november közepe és december közepe közt szoktam bevinni, de volt már előbb és később is. Egy hónappal a behordás előtt az ilyen fagyveszélyes növényeket egy két oldalról teljesen, a harmadik oldalról részben védett zugban tartom, ahol megmarad a meleg, ill. kisebb a lehűlés, mint a nyíltabb részeken.

A desztillált víz 0 fokon fagy meg, de az ásványi anyagok és klór jelenléte leviszi a fagypontot, ugyanúgy a nyomás is leviszi. Tehát a hálózati víz kb. -1,5-2 fokon fog megfagyni a csőben. A vas rugalmas egy kicsit, nem beton, hogy annyira rideg legyen és egyáltalán ne bírja a hőtágulást. Fagyáskor még több fokot kibír károsodás nélkül. Összességében, a nyomás alatt lévő vízvezeték kb. -4-6 fok táján fog károsodni. A szelep lehet, hogy már -4-nél csepegni fog kiengedés után.

Nálam fagyott már bele a kerti csapba a víz, egy távol lévő, nem lakott háznál, de nem lett baja, annyira nem volt hideg, szerencsére. (Téli vízvételezés után megszokásból csak a szelepet zártam el, nem a fagycsapot...) Azt is előrejelzésre alapozva szoktam elzárni a fagycsappal, november közepe-vége felé. De az sík terület, nem fagyzug.

2021. okt. 16. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönettel a részletes tanácsokért, egész jó kis szakfórummá kezd válni! :-)
2021. okt. 16. 20:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!