Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mikor ültessem el a magokat?

Mikor ültessem el a magokat?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Mostanában ilyen palánta mániám van :D

Szóval idén, vagyis jövőre szeretnék paradicsom, paprika és talán uborka magot vetni.

Az lenne a kérdésem hogy ezeket mikor ültessem el?



2021. dec. 29. 14:54
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Parad8csomot a fűtött lakasban mqr februar vegen vethetsz cserepbe.
2021. dec. 29. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszi
2021. dec. 29. 15:46
 3/9 anonim ***** válasza:

Az ültetés ideje az adott növénytől függ. Eleve nem mindegyik szereti, ha palántázzák.

Pl. mákvetéshez már lehet készülni. Ha nem fagy, és a föld sem fagyos, akár szilveszterkor is elültetheted. És hogy ne legyen snassz, létezik fehér mák is, én minden évben azt vetek. 😸

A gyökérzöldségeket sem palántázzuk, februárban már bőven el lehet vetni, sőt, megfelelően beérett petrezselyemre csak február első felében vetve van esély.

2021. dec. 29. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
100%
Miután cserépbe ülteted február végén, és meglesz a kis palánta szép fokozatosan szoktasd ki, vidd ki pár órára minden nap, március vége felé. Körülbelül 10 napon át, aztán mehet az állandó helyére
2021. dec. 29. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

3-as még jó hogy odaírtam hogy milyen növényről beszélek :D


4-es neked pedig köszönöm:)

2021. dec. 29. 16:09
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Bocs, igazad van, ezt jól benéztem. 😑
2021. dec. 29. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Semmi gond 😁
2021. dec. 29. 16:37
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Meleg lakásban február nagyon korai.

Egyrészt nappal sincs elég világos, amikor konkrétan nem süt be a nap (az üveg elnyel és visszaver sok fényt, függöny lehet, szokott borús idő lenni, még nem elég hosszú a nappal, más irányból süt a nap, stb.), de a fő probléma az éjszaka. Olyankor is növekszik a növény a meleg miatt, de természetesen fényt nem kap, így csak nyúlik. És a korlátozott nappali megvilágítás ezt nem tudja ellensúlyozni.

[link]

Akkor lehet február végétől palántát nevelni, ha van olyan helyiséged, ahol a fűtés csak úgy 10-18 fokot csinál, viszont napos időben fényárban úszik, és a nap 25 fokra is felmelegíti, vagy a fűtéssel olyankor még rá is segítesz. Ilyen helyen éjjel a sötétben nem nő a palánta, csak amikor elég hozzá a fény.

Vagy pedig veszel növénylámpát, kiegészíteni a nappali fényt, éjszakára meg kihordod 20 fok alatti helyre, ami éjjel nyilván lehet sötét hely (spájz) is.

Ha ilyenek nincsenek, akkor úgy kell időzíteni, hogy csak március végére, április elejére keljenek ki. Akkor már előfordulnak olyan melegebb napok, amikor ki lehet tenni a palántákat napozni legalább pár órára. (Nem árt, ha tartózkodik otthon valaki nap közben...)

A paradicsom meleg helyen 3-5 nap alatt kikel, az étkezési és chili típusú paprikák 8-10 nap, pritamin és kápia 2 hét alatt kelnek ki. (Hűvös helyen nyilván lassabban.)

Uborkával nem nagyon érdemes foglalkozni, mert egyrészt nem nagyon szereti a palántázást, másrészt meg csak rövid ideig tudod edényben nevelni, mivel gyorsan nő, és könnyen megnyúlik, tehát lakásban abszolút nem fog szépen fejlődni. Utána a kertbe kiültetve is olyan lassan fog megindulni, hogy az időben helybe vetett akár meg is előzheti. Ha nem sok kell, akkor érdemesebb április 20. után minden helyre hetente ledugni egy magot, és ha az elsők elfagynak is, a következők nem, és megelőzik a palántázottat. Ha mind megmarad, akkor kiegyeled, és a legszebb marad mindenhol.

Nekem van egy két oldalról telibe üvegezett, fűtetlen előterem, ezért kicsit máshogy időzítem a palántákat. Március 20-25. között kikelnek, és amikor lehet, kint vannak a szabadban, amikor nem lehet, akkor meg bent. De még ott is nyúlni szoktak, szóval amikor csak lehet, kint vannak. Előbb csak nappalra, de utána már éjszakára is. Nem szívesen hurcolom őket, mert már visszább vettem ugyan, de még így is 150 körüli palántát nevelek. Úgyhogy amikor napos idő van előrejelezve nappalra, éjszakára meg nem megy 5 fok alá, akkor kint alszanak. Az első időkben ugyan nem sokat nőnek, de legalább nem mennek tönkre a fényhiánytól.

2021. dec. 30. 06:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm 8-as.

Mondjuk én nem 150 palántát akarok csak párat, remélem hogy sikerülni fog.

2021. dec. 30. 14:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!