Kezdőoldal » Otthon » Kert » Áfonya telepítésekor milyen föld?

Áfonya telepítésekor milyen föld?

Figyelt kérdés

Áfonyát akarok ültetni magaságyásba.

Viszont a földet nem tudom honnan szerezzem be. Ugye egy ágyásba rohadt sok föld kell ha veszem az egészet akkor túl drága.

Az áfonya a fenyvesek savanyú talaját szereti. Pont ezért kell a magaságyás.

A közelben vannak telepített erdei fenyvesek kb 60-80 éves erdők.

Ha onnan hoznék földet az megfelelő?


A hegyvidéken tipikusan a luc és jegenyefenyő környezetében érzi jól magát az áfonya. Persze vennék hozzá boltban savanyú viragföldet is.



2022. ápr. 10. 01:19
 1/6 anonim ***** válasza:

A fenyők 60-80 év alatt is legfeljebb 0,1-0,2-vel csökkentik a pH-t, vagyis különösebb értelme nincs onnan hozni. Én mértem 30-40 éves fenyők alatt, és tizedre olyan értékeket kaptam, mint a fenyőtlen részeken.

Magas ágyással is csak úgy fog működni, ha valami olyan dolgot teszel lentre, amit a gyökerek nem tudnak átlyukasztani még 10-20 év múlva se. Ha találnak egy rést mondjuk két fólia közt, akkor lemennek az eredeti talajba, és vége a bulinak.

Ha én sok munkával és pénzzel pár szem áfonyát szeretnék termelni, akkor a helyi földet keverném savanyú tőzeggel, legalább 1/3, vagy akár 1/2 részben. Pl.:

[link]

2022. ápr. 10. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

De persze, így se marad a világ végezetéig savanyú a földed.

Eleve csak esővízzel öntözd lehetőleg (IBC-tartályos vízgyűjtés), plusz egy idő után még így is szükség lehet a talaj fenntartó savanyítására. Klóros csapvíz esetén még hamarabb ki kell tanulnod a talajsavanyítást.

Az ágyásod oldalait olyan anyagból kell készíteni, ami nem rohad szét pár év alatt, pl. kezeletlen fa nem jó, a festett se bír ki 10-et se, ha érintkezik a földdel. Talán úgy, hogy beitatva favédővel, belül meg kifóliázni.

2022. ápr. 10. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

" a földet nem tudom honnan szerezzem be"

A hansági tőzeg felelne meg számodra szerintem, és bekevered... Ha közel laksz. Vagy fuvart tudsz szervezni.


"közelben vannak telepített erdei fenyvesek"

Akkor talán fűrészüzem is. Szerintem a fenyő fűrészpor is jó lehet homokkal keverve következő évben. Főleg ha tudnál társulni olyannal, aki ló almozással előkészítené... (Vagy Neked kellene locsolni valamivel.)


De majd jönnek a pontozó szakértők, akik talán leírják. Hogy mi a tuti.

2022. ápr. 10. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat.
2022. ápr. 10. 19:25
 5/6 anonim ***** válasza:

Honnan van az áfonyatő? Akitől vetted, onnan kérj földet. Különben miért éppen áfonya?

Egyébként vannak savanyító szerek is, igaz, itt több meló lesz, mert rendszeresen ellenőrizni a pH értékét a földnek.

2022. ápr. 11. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Az áfonyának savanyú föld kell (zsákokban árulják, bármelyik gazdaboltban), amit tőzeggel kell keverni. A kettő együtt jó csak. A tetején tőzeg legyen, azon keresztül érdemes öntözni még esővízzel is (a tőzeg elnyelni a meszet). Nálunk még az esővíz se elég savas, ezért.

Délelőtti napot kapjon, azt szereti, a teljes árnyékot viszont nem.

A földbe lehet keverni kávézaccot, azt is kedveli (és nem másznak fel rá a hangyák sem).

Az enyém 5 éves és már akkora, hogy évente metszeni kell és már most virágzik.

2022. ápr. 18. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!