Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogyan lehet megállapítani a...

Hogyan lehet megállapítani a piacon, hogy finom az őszibarack vagy sem?

Figyelt kérdés
Régebben a piacon bármikor, bármely árusnál vettem őszibarackot általában finom, lédús és omlós, puha húsa volt és csak úgy ömlött belőlük a nedvesség. Az utóbbi legalább 1 évben és idén is, eddig csak ehetetleneket sikerült vennem. Külsőleg mindegyik csodaszép volt, de beleharapva kemény, száraz, ehetetlen sz#r, amin az sem segített, ha a polcon hagytam had érjen, mert a napok elteltével sem lett finomabb, mert csak megrohadt, vagy az a pár csepp nedvesség is elpárolgott belőle. Aki ért hozzá esetleg van valami trükkje az őszibarack kiválasztásának vagy érlelésének? Köszi!

2022. jún. 23. 12:59
 1/10 anonim ***** válasza:
84%

Én mindig illatra megyek. Abban még eddig nem csalódtam, minden gyümölcsnél így állapítom meg, hogy érett-e egyáltalán, és ha egyszer sikerült egy árusnál kétszer egymás után finom gyümölcsöt venni, akkor csakis hozzá járok vissza.

Üvegházban, fóliában termesztett gyümölcsnek-zöldségnek semmilyen illata nincs, próbáld csak ki. Ritka kivétel azért van, mert az Aldiban időnként volt isteni spanyol koktélparadicsom, nagyon finom illata volt, és az íze is zamatos.

2022. jún. 23. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Vásárolni kell 1 darabot, ott helyben megkóstolni, és dönteni a további vásárlásáról.

Hasznos, ha van nálad egy kiskés, vagy bármi, amivel a héját legalább részben el tudod távolítani.

2022. jún. 23. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Megbízható árustól kell vásárolni. Másfelől a barack utóérő, tehát ha pont érettet veszel, akkor azt néhány napon belül el kell fogyasztani.
2022. jún. 23. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
vannak olyan árusok, akik tesznek ki kóstolót.
2022. jún. 23. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
78%

Az érett gyümölcsnek jó illata van. Ezeknek a száraz gumijátékoknak nincs illata.

Nem szégyen beleszagolni a ládába.

Ha a kezedbe veszel egyet, a súlyán is érzed, hogy lédús, vagy nem, az érett őszibarack puha is (nem ruganyos, hanem benyomódik)

Ki kell tapasztalni melyik árus árul jó gyümölcsöt.

2022. jún. 23. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
88%

Nálunk idáig csak a korai fajták értek, amik még általában nem annyira jók. (Persze, kivétel azért van.)

Tavaly is rengeteg helyen totálra elfagytak a ültetvények, egész évben importálták.

Tehát jó eséllyel olyan külföldit vettél, amit a szállítás miatt még teljesen éretlenül szedtek le. Ez is megpuhul, de jó nem lesz. Csak a teljes érés előtt pár nappal leszedett lesz nagyjából olyan, mint a fán beért.

A multiknál kizárólag olyan barackot szoktam látni, amit úgy 10 nappal korábban szedtek le, mint szabad lett volna, ezeknek semmi íze nem lesz, bármit csinálnak velük. (Mivel így nem romlanak, nem nyomódnak.) Mostanában a piacon áruló termelők is kissé efelé mennek el, korábban szedik le a kelleténél, mert még így is jobb az árujuk, mint a multiknak.

(Mikor még megvolt az őszibarackosom, rengeteg törzsvevő azért járt hozzánk, mert mi minden fát 1-2 naponta szüreteltünk, és mindig csak az éretteket szedtük. Bár ezek már nyomódásra hajlamosak voltak, és nem is álltak el egy hétig még hűtőben sem, de úgy frissen elképesztő ízük volt. Ilyen éretten nagyobb termelők közül senki nem szüretel - így az emberek többsége, akinek nincs barackfája, el se tudja képzelni, milyen jó lehet egy fán érett őszibarack.)

A barack minőségét amúgy ránézésre nem lehet megállapítani, legfeljebb tippelni annak, aki ért hozzá. Ha láthatóan érett, esetleg nyomódott szemek is vannak a ládában, az jó jel. Az illat is jó jel, de ez fajtafüggő.

Az érett nem attól érett, hogy piros! Az a paradicsom, ami így működik. A ládában a pirosabbak attól pirosabbak, hogy érte őket a nap, és a piros szín egy védekezés, mint ahogy az ember lebarnul a napon, hogy a bőre kiszűrje az UV-sugárzást. Ez a piros szín már hetekkel az érés előtt kialakul. Az érettséget a színből úgy lehet megállapítani, hogy a piros másféle piros lesz, a zöld rész meg sárga lesz. (De ez is fajtafüggő, mert egyes fajták csak zöldessárgára érnek, pl. a régi híres Champion...)

2022. jún. 23. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a hasznos tippeket, kipróbálom! A 6-osnak is a részletes választ. :) Nekem is volt egy ilyen gyanúm, hogy a piacosok is kezdik, átvenni a multik "rossz szokásait", sajnos, de gondoltam csak nem. Sok piacos már azt sem engedi meg, hogy hozzáérjünk az árujához, ..., majd ő szed nekünk. Arról nem is beszélve, amikor ki van rakva a szép árú, de a pult alól meg a rondát rakja a zacskóba. Na mindegy. :) Egyébként én is ettem már fáról barackot, hát az mint a mennyei manna, még egy mondatban sem lehet említeni azokkal amiket árulnak, főleg az utóbbi időben. Köszi mindenkinek!
2022. jún. 23. 20:22
 8/10 anonim ***** válasza:
49%
A 6-os önmagát promotálta be, ne hidd el, hogy megy a multiasodás a piacokon. Aki jó termelő, az sok éve, évtizede kint van a piacon, nagyjából erről lehet megismerni őket. De ugye ehhez sokat kell járni piacra, hogy felismerd őket látásból.
2022. jún. 23. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

8

Jelenleg is piacra termelünk őstermelőként (már vagy 20 éve), és látjuk, hogy egyre többen hordanak nem teljesen érett, vagy éppenséggel teljesen éretlen gyümölcsöt. A kofák a nagybaniról leginkább ilyet hordanak, ezért van, aki rendes kilós áron átvesz tőlünk gyümölcsöt, amennyiért a vevőknek adjuk, hogy aztán haszonnal adja tovább.

2022. jún. 24. 05:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
A legtöbb termelő a nagybanin adja el a termékét, nem közvetlenül a vevőknek.
2022. jún. 24. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!