Kezdőoldal » Otthon » Kert » Kérhetek vázlatos összefoglaló...

Kérhetek vázlatos összefoglalót, mikor kell metszeni a gyümölcsfákat? Goldenalma, birs, őszibarack, szilva.

Figyelt kérdés

Kezdő vagyok a kertészkedés terén, tavaly metszettem életemben először, és még nem tisztult le a kép. A magyarországi gyümölcsfákra gondolok. Általában a márciust ajánlják metszésre -amikor még alig indul a nedvkeringés, de már fagyok se nagyon esélyesek, ennyit értek az egész lényegéből-, na de vannak kivételek?


A szokásos gyümölcsfákra kérhetek vázlatot, melyik hónap az ideális metszésre? (A birs is érdekel.) Több gyümölcsfám is van, de alapjában ezekre érdekel:


goldenalma

birs

őszibarack,

és van egy öreg nagy vastag szilvafám is, meg egy közepes termetű szilvafám.

A cseresznyefa öreg, és kétévente terem. (A többi gyümire most nem kérdeznék rá, mert most ez a lényeg számomra.)


Csak az elkerülhetetlen metszésekre térjetek ki, légyszi, tehát a LÉNYEGRE. (Pl a nyári almafa hajtásválogatást és hasonlókat most mellőzzük. De ha valamely fánál fontos nyáron is metszeni, az is érdekel.)


A birsnek a metszésmódja is érdekel, kezdő szinten.


Valamint, hogy a nagyon öreg cseresznyefámat illetve öreg szilvafámat érdemes-e metszeni, vagy hagyjam úgy? Nagyon vastag ágai vannak a cserinek és már legalább tíz métes magas. Kézifűrésszel vágni se bírom. A szilvafa hasonló.


IDÉZNÉK EGY SZAKKÖNYVBŐL, a kérdésem arról az, amit ott a díszrózsa metszéséről írnak az idézetben, általánosan igaz a gyümölcsfák metszésére is?:


"A rózsákat tél végén metsszük. Korán kihaj-

tanak. Ne halasszuk a munkát áprilisra, mert

ha már elkezdődött a hajtásfejlődés (amely

mindig a vesszők csúcsán a legerősebb),

visszavágáskor nagy veszteség éri a növé-

nyeket. Enyhe télen akár már februárban

hozzáláthatunk, de biztonságosabb a márci-

us közepe. Ez után már nem veszélyeztetik

erős fagyok a zsenge hajtásokat.

Keményebb télen ne kockáztassuk a korai

metszést, mert ha a friss hajtások visszafagy-

nak, újra kell metszeni, s ez gyengíti a tövet,

késlelteti a virágzást. A télvégi-tavaszi met-

szést lehetőleg borús időben végezzük, hogy

a földtakaró kibontásakor a vesszők addig

takart részei ne szenvedjenek napégést."



2023. jan. 20. 18:13
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

A láncfűrészt úgy értettem, hogy az elektromos esetében kellemetlen ugyan a zsinórt húzgálni, de fa vagy létra tetején csak megnyomod a gombot, és vágsz. A benzinest meg, ugye, minden egyes vágás előtt be kell rántani, ami egy intenzív mozdulat, tehát ha nincs kikötve az ember (és általában nincs mihez), akkor maga a berántás veszélyesebb, mint az összes többi munka. Nekem a gyümölcsösben nincs áram, tehát kénytelen vagyok benzinest használni, és lehetőleg a földön indítom, utána a járó fűrésszel mászok fel, de hát az se egy kimondott életbiztosítás. Az elektromosnak a súlya is kisebb. (Most vonatkoztassunk el attól, hogy létezik egykezes benzines, meg akkus, mert ilyet pár vágás miatt nem vesznek az emberek.) Vágtam már ki nagy fenyőt alpinmódszerrel, minden egyes ágat kötélen engedve le, és ott is elektromos gépet használtam. Mikor úgy adódott, egyszerűen kampóra akasztottam ott fent, aztán meg leakasztottam, levágtam egy ágat, és visszaakasztottam.

Érdemes volna keresni valami hozzáértő ismerőst, aki megmutatja és elmagyarázza a metszést. Annyi alapot legalább adna, hogy utána értenéd a videókat.

De az elnevezéseket azért a netről is meg lehet tanulni. Ha meg utána is akad 1-2 dolog, akkor azt itt meg tudod kérdezni.

Alapok szőlőhöz:

[link]

[link]

Még azt beírhatod a keresőbe, hogy metszésmódok. Rengetegféleképpen lehet metszeni. (Ebben nem adok tanácsot, ha csapos metszést akar csinálni. Itt nálunk, az ország 2. legnagyobb borvidékén, még csak szálvesszős metszést láttam, bár azt sokfélét.)

A gyümölcsfák esetén meg olyasmikre lehet rákeresni, mint pl. "alma termőrészei".

Ezeket csak egyszer kell megtanulni, utána már érteni fogod, ha említik valahol.

2023. jan. 23. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
Ha láncféket használod a fűrészen, akkor nem lesz baj, ha mászol vele.
2023. jan. 23. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%
Éghajlati viszonyoktól is függ, mikor metszel. Egy mediterrán hatásokkal rendelkező Zalában, Badacsony déli lejtőin, vagy Villányban korábban el lehet kezdeni a metszést, mint az ország észak-keleti fagyzugában
2023. jan. 23. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
100%

szia 8-as vagyok. alma, körte, birs, szőlő: február-március fagymenes időben. sárgabarack, őszibarack, szilva, ribizli : akkor amikor a sárgabarack rügyei felvesznek egy rózsaszínes árnyalatot(március), de még nincsenek megduzzadva, ha nincs sárgabarackod nézd a szomszédokét.

én egy völgyben lévő családi házban élek(kiskert) és van egy hétvégi telkem DNy-i fekvésű hegyoldalon(nagykert). a két helyszín 6km-re van egymástól és van, hogy 3 hét eltérérés van a kettő között ami minden évben más. kiskert: márc10 volt a legkorábbi ápr5 a legkéseibb, nagykert: márc5 és márc20 között szokot lenni.

szakirodalmat muszáj olvasnod, lehetőleg több félét és átértékelned mi az ami rád illetve a te kertedre vonatkozik, például rengeteget írnak az intenzív művelésről, de nembiztos, hogy te almalugast szeretnél, de ha mégis akkor le van írva hogy kell. érdemes évről évre figyelned a növényeidet, rügyeket, rügycsoportokat, mivel ha tudod melyik rügyből lesz virág vagy hajtás sokkal szabadabban és sokoldalúbban tudsz nekilátni a munkának.

ha a szőlőről olvasol valamiért a rögyeket szemnek nevezik és ez egy kicsit egyértelműtlenné teszi, de ha azt olvasod, hogy egy szőlőt 2szemesre kell metszeni(fajta és művelésmód határozza meg, borszőlőnél a 2szem az elterjedt): az annyit jelent, hogy minden hajtást röidíts le úgy, hogy 2 rügy maradjon rajtuk, bár itt is van rugalmasság mert ha közel vannak a hajtások egymáshoz elég némelyiken 1, ha távol némelyiken 3 rügy meghagyása. továbbá a szőlőt nyáron is szokás metszeni azt a szakirodalom tetejezésnek vagy zöldmunkának nevezi. ez is időjárás/éghajlat függő. a tavalyi száraz, meleg nyáron én kihagytam, de csapadékosabb években kétszer is el kellett végezni.

remélem segítettem, sikeres szezont kívánok neked és mindenkinek aki kertészettel, földműveléssel foglalkozik.

2023. jan. 24. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:

Köszi viszont! :) Sárgabarack: sajna a közelben nem tudok senkinél...

Szőlő: mutatták már nekem, két rügyesen csináltam tavaly, be is vált a termésen. (Bár, gondolom, sokféle más művelési mód is jót tett volna neki, de én még csak ezt ismerem és merem csinálni).


A szőlőn kívül a többinél nagyon bizonytalan vagyok, mi tesz jót nekik, de legalábbis az öreg, korhadt ágakat levágtam tavaly az almafán.


Láncfűrész: köszönöm a tanácsokat! :)

2023. jan. 26. 00:29
 16/16 Jégszív ***** válasza:

A "Guglit" ismered? Mert akkor:

[link]

[link]

[link]

[link]

2023. ápr. 11. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!