Kezdőoldal » Otthon » Kert » Honnan tudnék orchidea magot...

Honnan tudnék orchidea magot szerezni?

Figyelt kérdés
Már ki is néztem egy fajt magamnak (Paphiopedilum sanderianum), de fogalmam nincs honnan tudnék magot beszerezni. Neten keresgéltem, de nem találtam. Virágot meg nem akarok venni mert elég drága lenne, abban reménykedem h a mag jóval olcsóbb. Ötlet?
2012. nov. 25. 13:00
 1/10 anonim ***** válasza:

Szia!


Tudtad, hogy steril laborban kell vetni az orchideák magjait? Ugyanis az orchideák magjában nincs tápanyag, emiatt nem tudnak maguktól kikelni. A természetben egy gomba szolgáltat nekik tápanyagot, hogy kikeljenek. De nálunk nem él az a gomba, ami a trópusi orchideák kikeléséhez a tápanyagot biztosítják, emiatt neked kell biztosítanod ezt a tápanyagot, össze kell állítani egy cukros táptalajt, és steril laborban autoklávozott üvegekbe kell vetni, és abban kell nevelni őket. Nézd meg ezt a 3 részes YouTube sorozatot: http://www.youtube.com/watch?v=YbGd9ycGwi0


Ja, és amúgy ez a faj kb. 15 év alatt nő virágzóképesre magról. Ennél csak a Phragmipedium kovachii lassabb.


Ha mégis bevállalod, az eBay-en van egy kumpol_p nevű srác, neki szoktak lenni mindenféle orchidea magok, főleg ázsiai fajok, így az a papucs is, amit keresel.

2012. nov. 27. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Hm.. az szép :)

Egyébként tudtam, hogy az orchidea magot problémás kicsíráztatni, csak azt nem h 15 év kell ennek a fajnak :)


köszönöm a választ. Esetleg tudnál ajánlani egy orchidea fajt (kezdőnek), akár többet is? :D megköszönném

2012. nov. 28. 00:05
 3/10 anonim ***** válasza:

Milyen hőmérsékleted van télen és nyáron? Tudod-e szabadban nyaraltatni? Ha igen, akkor csak tűző nap, vagy csak árnyék, vagy lehet ezeket kombinálni (pl. családi házban laksz)? Fontos-e, hogy illatos legyen? Mekkora kéne, hogy legyen? Baj-e, ha nagyra nő?


Mert ugye a "kezdőknek" az azt takarja, hogy jól bírja-e a tartási hibákat, illetve nem igényel olyan eszközöket, ami nincs egy átlag háztartásban. Ugye ilyenből van télálló, hidegházi, mérsékeltházi és melegházi is. Ezért kérdezem a termesztési körülményeket.

2012. nov. 28. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Családi házban lakok, árnyék, napfény minden van. A hőmérsékletet nem tudom. Szerintem eléggé ingadozó, mivel szénnel, fával fűtünk. Nem muszáj illatosnak lennie, de plusz pont, és minél nagyobb annál jobb (bár nem lenne jó ha érné a plafont :D)
2012. nov. 28. 12:25
 5/10 A kérdező kommentje:
Egyébként több fajt is ajánlj, ha lehet, mert nem csak 1et szeretnék, hanem legalább 2-t.
2012. nov. 28. 12:25
 6/10 anonim ***** válasza:

Na, ha családi házban laksz, az jó. Ajánlom a Pleione fajokat (kivéve maculata és praecox), ami kínai gumós törpeorchidea, komposzttal és korhadékkal (dió ne legyen a komposztba, illetve diófa bármely alkatrésze) felütött virágföldben elvan, ha az nem túl agyagos. Tavasszal virágzik, húsvét körül, egész nyáron leveles, ilyenkor télre visszahúzódik, el kell tenni pihenni plusz pár fokos helyre a gumókat papírzacsiban, én pinyóba teszem az enyéimet. Ahol a dália gumók telelnek, ott ők is. A Bletilla striata is jó választás, azt kertbe (szabadföldbe) is ki lehet ültetni, ősszel fel kell szedni, a mínusz pár fokot bírja, de a mínusz 10 már gáz. Ő is gumós, padláson kitelel, papírzacsiban, szárazon. A Bletilla striata azon kevés orchidea közé tartozik, ami magról vethető steril labor nélkül is (ex-vitro). Nincs különösebb igénye a talajjal kapcsolatban. Ha olyat szeretnél, ami kint a kertben is áttelel szabadföldben, akkor a Cypripedium nemzetség a neked való. A legkönnyebb eset közülük a kentuckiense és a reginae. A laza, meszes talajt kedvelik. Szabadföldi évelő továbbá az Epipactis gigantea, ő is a meszes talajt kedveli.


Na, most menjünk be a lakásba. Mehetnek oda Bulbophyllum fajok (némelyik büdös,illetve minél nagyobb termetű, annál jobban kezdőknek való, tehát ne a moniliforme-vel kezdd), Phalaenopsis fajok (kivéve sectio Aphyllae), melegházi Dendrobium-ok (sectio Formosae összes faja), melegházi Cattleya fajok (subgenus Intermedia), Brassia fajok, Catasetum és Cycnoches fajok (utóbbi kettővel vigyázz, mert télen lekopaszodnak és pihennek, ha kilocsolod, kirohad). Ékszerorchik, pl. Ludisia, Macodes, Malaxis metallica. Paphiopedilum nemzetségből inkább a foltos levelű, kis termetű fajok valók kezdőknek. A Paph. sukhakulii a legjobb közülük, de a papucsok eleve lassúak, főleg a nagy termetűek. Az én rothschildianum-om is rohadt régóta van meg, még nem virágzott, mert még mindig kicsi.


Ha tudod kint nyaraltatni és télen világos szobában teleltetni, akkor a Phaius tankervilleae a legjobb választás, de nagyra nő idővel. Ő talajlakó, tehát nem kéregbe, hanem korhadékkal fellazított földbe kell ültetni.

2012. nov. 28. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Hű, te aztán értesz hozzá. :) Megkérdezhetem, hogy ez hobbi, vagy munka is neked? Biológus vagy?
2012. nov. 28. 20:03
 8/10 A kérdező kommentje:
egyébként köszönöm a választ
2012. nov. 28. 20:03
 9/10 anonim ***** válasza:
Én vagyok az egyik legnagyobb orchis arc az országban. Amúgy a legnagyobb orchisok sose kertészek vagy biológusok, Gyáni Péter is gépész :)
2012. nov. 28. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Na, hogy haladsz az orchideákkal?


Amit tavaly említettem orchideát, a Phaius tankervilleae, most azt csináltam vele, hogy a levágott virágszárat feldaraboltam, mohaágyra fektettem, mert a virágszár nóduszaiból új növénykék nőnek. Tehát a levágott és feldarabolt virágszárból is lehet ezt a fajt szaporítani. Le is fotóztam:


[link]


[link]


Bár elég sok idő, míg ekkorára megnő:


[link]

2013. jún. 5. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!