Kezdőoldal » Otthon » Kert » Komposztáló alja lehet tégláva...

Komposztáló alja lehet téglával lerakott, vagy mindenképp érdemes a földre tenni?

Figyelt kérdés
Komposztáló készítését tervezem. Azt már sikerült eldönteni, hogy pácolt tetőlécekből összeállított komposztálót fogok készíteni. Viszont az jutott eszembe, hogy nem a földre tenném hanem letégláznám az alját, így a talajból a téglák közötti réseken keresztül hozzáférnek a giliszták és rovarok és a felesleges víz is el tud szivárogni. A téglák közötti réseket természetesen földdel "fugáznám" ki.Ha valaki próbálta már, neki működött a dolog?

2013. nov. 19. 21:32
 1/7 anonim ***** válasza:

Ha nem gödörben van a komposzt, hanem nagyjából vízszintes területen, akkor el tud menni a felesleges csapadék. De még az sem probléma, ha egy kis gödörben 2-3 napra megmarad valamennyi.

Viszont a komposztálódás folyamata nyáron gyorsabb (ugye, a giliszták és a mikroorganizmusok is aktívabbak meleg időben), ahhoz viszont párás környezet a jobb, a nedvességet viszont nyáron a talajból kapja az anyag. Azaz, a téglák között is feljön valamennyi pára, de téglák nélkül fele vagy tizede idő lesz a komposztálódás.

2013. nov. 20. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Szerintem nem sokat ront a komposztálódás sebességén.
2013. nov. 20. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Kiszárad az anyag, és akkor nem komposztálódik.

Nálunk az önkormányzóság osztogatott műanyag komposztálókat, én is kértem egyet. Olyan alja van, ami tele van kivágásokkal, de maga az anyag nem érintkezik közvetlenül a talajjal. Csak a legalja komposztálódik, évente mondjuk 5 cm komposzt keletkezik, annyira kiszárad. A lécekből összetákolt aljatlan másik komposztálóm ehhez képest fénysebességű.

2013. nov. 20. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Ha időnként meg van locsolva, vagy normálisan leeseik az eső, akkor érik az rendesen.

Az utolsó két év szélsőséges időjárását (száraz nyarát) nem lehet alapul venni.

2013. nov. 20. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ez így van. Ha locsolod, akkor mehet a dolog.

Csak én ennél lustább vagyok (bár közelebb áll a valósághoz, hogy nincs időm mindenre, 4 kertet művelek munka mellett), és ugyanez elérhető a téglaburkolat és locsolás nélkül is. :)

2013. nov. 21. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat. Segítettek meghozni a döntést. Nem fogom letéglázni, inkább egy kicsit többet kaparászom majd az alját minden szezonban, de hadd komposztálódjon jó tempóban.
2013. nov. 21. 22:23
 7/7 anonim ***** válasza:
Én a talajra tettem és nagyon száraz időben locsolom kb 2-3 hetente. A giliszták nagyon aktívak, egy szezon alatt kétszer tudom a kész komposztot kiszitálni. (A komposzt lécei közt van 5 cm légrés és hetente átforgatom az egészet)
2014. jan. 21. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!