Kezdőoldal » Otthon » Kert » Tegnap engedtem fel a 6.5...

Dabtep kérdése:

Tegnap engedtem fel a 6.5 köbméteres medencémet, tettem bele 50 g klórt (granulátum) és 7 ml algaölőt (Algenix Top), természetesen feloldva előtte. Mára bezöldült. Mi lehet a probléma?

Figyelt kérdés
Tegnap még enyhén zöldes árnyalata volt, mára reggel teljesen bezöldült. Lelátni az aljára, de erőteljes zöld színe van. A közepén látni az alján egy kevés döglött algát. Tegnap mértem és a klórszint alacsony volt, de mára az is helyreállt. Talán a Ph érték picit kevesebb. Sajnos csak Ph- os vegyszert vettem + ost nem. A forgató este nem ment.

#alga #medence #algaölő #zöld színű víz
2015. júl. 25. 11:22
 1/7 anonim ***** válasza:

keringetni és szűrni kell a vizet, napi 2-4 órát és a papírszúrót naponta kimosni


egyre tisztább lesz, pár nap és teljesen áttetsző lesz

2015. júl. 25. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Az alján döglött alga van, mert felkavartuk az alját evezővel és látszik ilyen barnás porszerű valami. Kosz biztos, hogy nem, mert még nem voltunk a medencében. Az aljára leülepedett döglött algákat csak pelyhesítővel lehet eltávolítani, vagy, ha felkavarjuk a vizet akkor a szűrő is elintézi?
2015. júl. 25. 12:10
 3/7 anonim ***** válasza:

szűrő nem viszi ki, az biztos - pornál kisebb részecskéjű, állagú és visszajön. Esetleg, ha szivacsszűrő lenne, ezen agyalok én is, de idén már nem csinálok, majd jövőre


pelyhesítő nem tudom micsoda.

2015. júl. 25. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
sokat kell szűrni és a szúrót ki kell mosni, naponta. marad benne kosz, de simán lehet használni a medencét, nem kell cserélni a vizet hetente és nincs vele annyi munka, hogy ennek élj. nem lesz tökéletes, de azért jó.
2015. júl. 25. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
és az új víz az elején mindig sötétedik, de a szúrés miatt kifehéredik fokozatosan, azt nem tudom miért, de nálam így volt mindig is. nálam is ott az a porszerű alul, de nem annyira sok.
2015. júl. 25. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Mint mondtam mára lett ilyen a színe. Feltöltéskor kristálytiszta volt. Egyébként csapvízzel lett feltöltve, mert elsőnek kútból töltöttük és a vas reakcióba lépett klórral és barna lett a víz... A szűrő csak akkor nem megy, ha benne vagyunk a medencében. Kb. 2 óránként tisztítom és állandóan ömlik ki belőle tisztításkor a barna alga. Talán egy kis árnyalattal jobb a víz. Remélem javulni fog, mert igaz, hogy nincs bajunk tőle, de azért mégis... Viszont azt mondták nekem, hogy a klór kéne, hogy javítson a színen, de semmi. Lehet, hogy tablettát kéne alkalmaznom? Jelenleg granulátumot használok egy vödör vízben feloldva. Jobb lenne az úszós megoldás? Esetleg kéne még algaölő bele..?
2015. júl. 25. 18:41
 7/7 anonim ***** válasza:

Más is tanuljon belőle:Egy nap alatt bealgásodott? Az azért elég durva. Amennyiben tényleg algáról van szó, akkor úgy kell eljárni, ahogy korábban leírtam. A vasnál is, de mindegy. Mondjuk már mindent leírtunk itt a gyakorikérdéseken is, nem kerestél rá?

De azért összefoglalom neked:

Mire jó a sokkoló klórozás?


A sokkoló klórozás egy brutális fertőtlenítés, magas klórszinttel. Olyan magassal, hogy nem is szabad a vízbe menni, míg le nem csökken. Ez pusztítja el a klórra rezisztens kórokozókat. Értéke attól függ, mi ellen kell sokkolni.


Példák: normál sokkolás 3-5mg/liter klórszint, hasmenés után 20-25mg/liter klórszint.

Szükséges-e a sokkoló klórozás?


Igen, célszerű, mert a medencébe bevitt kórokozók eléggé rezisztensek már a klórra, és a normál klórszint mellett szépen szaporodnak, ezért javasolt a sokkolás hetente egyszer a terhelés függvényében. Elhagyása esetén pár hét után esetleg opálosodást, fehéredést, zöldülést tapasztalunk, és amikor a vízen már látható elváltozások vannak, akkor nehezebb a dolgunk a rendbehozásával.

Hogyan kell csinálni a sokkoló klórozást?


A szabad klórszintet 5 mg/l-re kell emelned; ehhez un. gyors vagy sokkoló klór készítményt (ez rendszerint granulátum) kell használnod (a multitabletta vagy lassú klórtabletta nem használható erre). Ki kell számolnod a szükséges mennyiséget, fél vödör vízben fel kell oldanod, majd a medencébe kell öntened; eközben és utána egy darabig menjen a vízforgató, hogy jól elkeverje a beöntött vegyszert.



Mivel a klór csak a 7,2-7,6 pH tartományban dolgozik megfelelően, ezt is ellenőrizned és szükség esetén korrigálnod kell.


A szükséges mennyiséget leolvashatod a klór dobozáról is, vagy kiszámolod a következő módon:


kell tudnod a medence méretét köbméterben;

kell tudnod a klórkészítményed klórtartalmát százalékban (pl. a népszerű GYORSAKLÓR az 56%-os)

eztán megszorzod a medence térfogatát 5-tel, majd elosztod a klórtartalommal

egy példa: 10m3, 56%-os klór esetén 10x5=50, 50/0,56=89,3, tehát felhasználsz 90g granulátumot


Mikor lehet belemenni a medencébe sokkoló klórozás után?


Amikor a klórszint 2mg/l alá csökkent. Legbiztosabb, ha méred.


A klór kiürülése több tényezőn múlik:


milyen klór volt? ha sokkoló klórozáshoz való (pl. gyorsaklór), az gyorsabban ürül, mert nincs benne stabilizáló anyag (ennél a gyors kiürülés a cél)

viszont ha egyidejűleg illetve előtte használtál multitablettát vagy tartós klórt, akkor a vízben elég stabilizáló anyag lehet, ami a sokkoló klórt is lassíthatja

függ a víz hőmérsékletétől is, melegebb vízben gyorsabban bomlik, gyorsabban párolog

mindenképpen gyorsítja a kiürülést az alapos szellőztetés; egyrészt nem kell letakarni, másrészt forgatni a vizet ezerrel, a visszaömlésnél lehetőleg úgy állítva, hogy a vízfelszínt minél jobban mozgassa - ez nagyon sokat számít, mivel a felszínen adja le a gázokat


Konkrétabban: sima gyorsklórral 5ppm (ez megfelel 5mg/l) fölé emelt klórszint esetén letakarás nélkül, állandó felszín felé irányított erőteljes vízforgatással másnapra nullára kimehet a klór.

Tehát a sokkoló klórozással megöljük az algát. Ekkor jön a pelyhesítés!

Hogyan kell csinálni a pelyhesítést?


Ha jó a pH érték, van elég klór a vízben, meg volt a klórsokk, és mégis zavaros, akkor pelyhesíts.


Homokszűrővel könnyű a pelyhesítés: a szer oldalán lévő adagolás szerinti mennyiséget beöntöd a szkimmerbe, a szűrőt pedig csak akkor kapcsolod ki, amikor elég tiszta a víz. Érdemes (fontos) visszamosatni a végén.


Pelyhesítőt papírszűrővel is lehet használni, még ha esetleg a dobozára az is lenne írva, hogy csak homokszűrővel használható. Papírszűrő esetén a követendő eljárás, célszerűen fürdés után kora este:


kiméred a megfelelő mennyiségű pelyhesítőt (a csomagolásán lévő adagolás szerint)

kiveszed a szűrőbetétet a papírszűrőből, majd bekapcsolod

beöntöd a kiadagolt pelyhesítőt a medence vizébe

hagyod egy ideig a vízforgatót forgatni, egy-két óra elég lehet (a cél, hogy jól átkeverje a vizet, hogy a pelyhesítő egyenletesen eloszoljon), de bele is mehetsz, és jól elkevered a lábaddal, vízmozgatással

kikapcsolod a vízforgatót, hagyod ülepedni a medencét, célszerűen egy egész éjszaka

kiporszívózod a medence alján összegyűlt üledéket a medencén kívülre, (erre azért van szükség, mert a papírszűrő kapacitása túl kicsi a pelyhesítéskor keletkező nagyobb mennyiségű trutyi kiszűréséhez, eltömődne tőle)

A pelyhesítésnek, (flokkolásnak) az a célja, hogy a vízben lebegő koszokat nagyobb darabokba fogja össze, hogy a szűrő könnyebben sőt egyáltalán kiszűrje. Tényleg homokszűrővel ideális, megéri a befektetés. Egy homokszűrővel és egy UV-C lámpával a világ végéig elmedencézel kevés vegyszerrel és algáról csak akkor hallasz, ha a neten panaszkodik valaki.

Na most ha megvan a gonosz és leülepedett a medence aljára, nehogy megint fölkavard! Tönkreteszed amit eddig csináltál.

Na és akkor most jön a porszívózás!

Mire jó a porszívózás?


A leülepedett kosz eltávolítására.

Hogyan kell csinálni a porszívózást?


Alapvetően két módszer van: a koszt a szűrővel kiszűröd vagy simán kiengeded a lefolyóba. Papírszűrőnél jellemzően az utóbbit alkalmazzuk, mert túl kicsi a kapacitása; a homokszűrőt pedig érdemes (célszerű) visszamosatni porszívózás után.


Szűrővel porszívózáskor a szűrő szívóágára csatlakoztatunk egy csövet, aminek a másik végével felszippantjuk a koszt a medence aljáról. Hatutas szeleppel ellátott homokszűrő esetén megválaszthatjuk, hogy a kosz a szűrőbe menjen-e (vízveszteség nélkül) vagy rögtön a lefolyóba (ekkor persze vizet veszítünk).


Szűrő nélkül a közlekedő edények elvét használjuk ki: egy cső egyik végét a medencén kívülre vezetjük, a másik végével felszippantjuk a koszt. A vízfolyást több módon is beindíthatjuk: „megszívjuk” a cső kinti végét vagy az egész csövet megmerítjük a medencében, a levegőt eltávolítva belőle, majd az egyik végét befogjuk, kiemeljük, és csak a földre eresztés után engedjük el a befogást.


A cső medencebeli végére tetszés szerinti kényelmű porszívó fejeket szerkeszthetünk.

Remélem így már menni fog!

2015. júl. 27. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!