Kezdőoldal » Otthon » Kert » Fenyők helyén lehet e konyhake...

Firn kérdése:

Fenyők helyén lehet e konyhakertet létesíteni?

Figyelt kérdés
Adott egy nagy telek, ami mellett közvetlenül egy fenyves van (vörös, vagy erdei), amely ma már védett terület. Ezt a fenyvest 40 éve ültették, azelőtt, szántó volt az egész környék. A telket közben 80%-ban ellepték a fenyők, melyek többnyire 2-4 méter magasak. Vajon mennyire rontott a termőképességen ez a 2-3 évtized, lehet e, érdemes e talajjvítást végezni, ha igen, hogyan ? A tűleveles réteget el kellene tüntetni ? A kevésbé fenyős részeken még nő aljnövényzet, füves.

2015. dec. 25. 12:06
 1/6 anonim ***** válasza:
18%
a tűleveles föld az eléggé gyantás-tartalmú lehet, szerintem nemsok minden kelne ki benne . legalább 40 cm réteg földet ki kéne cserélni erdei fekete földre, meg néha trágyázni is kéne.
2015. dec. 25. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 acelsziv ***** válasza:
100%
1: butaság. A tűlevél az egyik legjobb táptalaj. Mi gyakran kevertünk bele jókora aránybana virágföldbe. Anyámnak 30 cm -es virágú petúniái nőttek tőle. És mielőtt azzal jössz, hogy a fenyvesben nincs aljnövényzet... Persze, mert mocsok sötét van a fák miatt.
2015. dec. 25. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Igen, a lebomlott tűlevél jó tápanyag.

A probléma csak az, hogy a gyökerek miatt nem lehet szántani, évtizedes tömörödés után meg nem igazi a talaj a konyhakerti növényeknek.

De ha meg tudod oldani így is a szántást, akkor hajrá.

Azért ha tudsz szerezni istállótrágyát, az soha nem árt egy földnek.


A fenyők között leginkább azért nem nő semmi - a fényhiányon kívül -, mert a fenyőgyökerek nagyon sekélyen fejlődnek, a talajt teljesen a legtetejéig behálózzák, kiszedve minden csepp nedvességet, így a lágyszárúaknak már nem marad.

2015. dec. 26. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat !

Én eddig úgy tudtam, savanyú lesz tőle a talaj, ezért rossz sok növénynek. De ezek szerint, ez nem feltétlenül végzetes. Egyébként mélyebb szántásról nem lenne szó, hiszen ez egy lakóövezeti telek az erdő szélén. Csak egy 20-30négyzetmétert szeretnék rajta találni, ahol zöldségek lennének, meg szétszórva gyümölcsfák, ha bírják. Gondolom, ásózni sem lenne kellemes. Vajon, ha földbe leásva, föld alatt vágom ki a fenyőt, elrohad a gyökér pár év alatt, vagy újra hajtana? Gyökerestől kihúzatni drágább lenne, mert nincs mivel. Trágyázást azt biztosan próbálnám.

Külön, a tűlevélre keresve ezt találtam, beteszem ide a később idetévedőknek:

"A fenyő tűlevelei komposztálhatók. Ám a levelek magas gyantatartalma miatt a fenyőkomposzt magában nehezen bomlik, mert a gyanta távol tartja a komposztálás élő szervezeteit. Vegyes komposztba azonban 3-4 centi vastag rétegekben elteríthető. Tulajdonképpen jótékony hatása is van, mert lazán tartja a halmot. A fenyőtű egyébként jó vízmegtartó mulcsot ad, melegíti a talajt. Persze, leginkább a savanyú talajt kedvelő növényekhez ajánlható."

2015. dec. 26. 20:21
 5/6 anonim ***** válasza:

Azzal kezdted, hogy nagy telek, ezért gondolkodtam szántásban.


Ha talajszint (ásásszint) alatt vágod el a fenyőt, akkor azonnal lehet ott termelni. A fenyőkre nem jellemző a tőről kihajtás. Amikor karácsony előtt kivágtam egy nagy fenyőt földszint felett egy kicsivel, tavaszra lepketaplógomba nőtt a tönkön, ami pár év alatt elporlasztja ez egészet, tápanyagot hagyva maga után.

A beásott korábban lehullott fenyőtűnek nem kell egy év, hogy lebomoljon. Komposzthalomban lassabb a folyamat, de a talajban minden egyes fenyőtűt körbevesz az a talaj, ami tele van a lebontó mikroorganizmusokkal.


A konyhakerti növények többségének az enyhén savanyú talaj az ideális. Ha netán meszes vagy semleges a földed, akkor még inkább a savanyításon kellene gondolkodni.

De különben ez a savanyító hatás teljesen jelentéktelen, bármit is írjanak a neten. Külön komposztálva, úgy még igen.

Az előbb kimentem, és pH-mérővel megnéztem 4 helyen a kertemet. Az említett, 2 éve kivágott 35 éves fenyő tönkje mellett, a 30 éves jelenleg is meglévő fenyő alatt a tűleveleket félrekotorva, meg egy távolabbi ponton is 6,9 volt. Egy másik távolabbi ponton 6,7, vagyis savanyúbb, mint a fenyők alatt... (7-es pH lenne a semleges.)

2015. dec. 27. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Igen, a telek több mint 3000nm és kb a felét meg is hagynám fenyőerdőnek, kár lenne letarolni, mert szép. Legfeljebb ritkítanám, mert néhol teljesen sűrű.

Érdekes volt, amit mértél, hasznos a fenyős tapasztalatod. Nagyon köszönöm !

2015. dec. 27. 14:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!