Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mit csináljak a letermett...

Mit csináljak a letermett növényekkel? (kukorica, paradicsom, tök, cukkini).

Figyelt kérdés
Húzzam ki őket tövestül, tegyem a komposztba őket. Nem lesz a komposztba túl sok,vagy összetömörödik?

2017. szept. 6. 20:51
 1/8 anonim ***** válasza:
Húzd ki, és az eke ősszel majd belefordítja a földbe.
2017. szept. 6. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Igen, az a legjobb, ha komposztálod és jövő tavasszal visszaforgatod a földbe.
2017. szept. 6. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
10%

Ha a paradicsom mostanra elpusztult, akkor vagy betegség vitte el, vagy kártevő. Vagyis, fertőző. Megfontolandó lenne az elégetése. De ha 2-3 évig a komposzthalomban lesz, akkor ott persze nagyjából fertőtlenítve lesz.

A kukorica nem komposztálódik, csak összeaprítva. Amúgy elég ellenálló anyag, régen kerítésnek is használták pl. csirkék elkerítésére, pár évet kibír szabadban. Ha nem tudod elajándékozni valami tehéntartónak, meg nem akarsz kínlódni az összeaprításával, akkor marad az égetés, kiszárítás után.

2017. szept. 7. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Kukorica kerítés? Évekig?

Uhh

A paradicsomszár is mehet a komposztba, mint minden más.

2017. szept. 7. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Érdekes, több biokertészeti oldalon azt olvastam, hogy a paradicsom összes maradványát el kell égetni, mert herbicid anyagok vannak benne. Az egészséges kukoric és tökfélék maradványai jól komposztálhatók. A kukorica szárát apróra szokták törni, amikor elszáradt (egyébként csontszárazra szárítva gyújtósnak nagyon jó).


3 éve rengeteg kukoricát vetettem. A szárakat összetördeltem és egy nem túl mély mélyedésbe hordtam a kertben, amelynek az aljára egy erősebb fekete fóliát helyeztem (erre több kisebb lyukat fúrtam). Összekevertem apróra vágott ágakkal és különböző növényi maradványokkal a kukoricaszárat, majd beszórtam földdel. Tavasszal körberaktam az egészet téglákkal (úgy, hogy a régi téglák felét belenyomtam a földbe) és vastagon beborítottam steril bolti földdel. Így kialakítottam egy magaságyást. Ebbe később paprika-, paradicsom-, és uborkapalántákat nyomtam. Az uborkát felfutattam hálóra. Növényvédelmi szempontokból ültettem oda még fokhagymát és bazsalikomot is, és az egyik sarokba került egy cukkinibokor. Csak a tetejét kellett öntözni (a paprikákat és a magasra futó uborkát). Kész dzsungel lett az egész. És hatalmas terméshozamot kaptam.


Tavaly ősszel kihúztam a fóliát az addigra lelapuló magaságyás alól és azóta a kupac maradványa szépen lelapult és a kisebb gödröm is eltűnt.

2017. szept. 7. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
És az elbokrosodott tökkel,cukkinivel mit csináljak? Amikor már a tököt leszedtem róla. Akkor a kukoricát mondjuk megszárad kicsit, elégetem. A paradicsom csak elszáradt kicsit, azt is lehet inkább elégetem. Köszönöm a válaszokat. Paprikabokor?
2017. szept. 7. 09:51
 7/8 anonim ***** válasza:

Ha a tök meg a cukkini letermett, és egészséges, nem vírusos, nincsenek rajta kártevők, akkor még hoz újabb terméseket. (Kivéve, ha a nyári hőség, locsolás hiányával együtt, kiszárította őket.) Ha már elszáradt, vagy afelé tart, akkor egy ásóval kicsit összedarabolod a vastag szárakat, hogy ne tartsa fel annyira, aztán mehet a komposztra.


A paprikával - a paradicsomhoz hasonlóan - szintén az a helyzet, hogy ha nem fertőzött, akkor a fagyokig terem. (A valószínűsíthető fagyok előtt szoktuk leszedni a rajta lévő kicsiket, és egy darabig még felhasználhatóak főzéshez.)

Ha leszedtem, akkor megvárom, hogy elfagyjon (a levelek nem zavarnak), aztán motoros kaszával ledarálom, és be lesz dolgozva az őszi talajforgatással. Tavaszra eltűnik. A nagyon vastag, megfásodott részek esetleg megmaradhatnak, de tavasszal úgyis átdolgozom a földet rotával (magágykészítésre, a hantok elsimítására), az olyankor már szét tudja törni könnyen.

Szóval, akár komposztálni is lehet, de érdemes kissé feldarabolni, mert túl szellős állapotnál soká indul be a komposztálódás.

2017. szept. 7. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Hú köszönöm,ez most nagyon hasznos volt. Igen még teremnek..kár lenne értük.)
2017. szept. 7. 12:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!