Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogyan fékezem le a kőrte és...

Hogyan fékezem le a kőrte és almafámat?

Figyelt kérdés
Minél inkább vissza metszem annál jobban felnyulik. Ha nem metszem csak kicsit akkor nemgyözőm ritkitani a gyümőlcsőt,hogy le ne tőrjőnek az ágak.

2018. febr. 18. 14:03
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Körtefáim vannak, én is erőteljesen vissza szoktam metszeni, és nem nyúlik fel. Milyen fajta körte? Az enyém zöme őszi pergamen, és néhány vilmos.
2018. febr. 18. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Egy ilyen almám van nem birok vele.
2018. febr. 18. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Nekem bos cobak,conference és vilmos kőrtéim vannak.Az almák éva,idared,jonager és sárga golden.
2018. febr. 18. 15:45
 4/11 A kérdező kommentje:
Nekem is volt egy gloszter almám az 3-4m is hajtott egy évben még nyáron is nyírtam.Rengeteg almát hagytam rajta,hogy visszafogja de semmit nem ért.Láncfűrész lett a vége pedig gyönyörű almmát termet.
2018. febr. 18. 15:54
 5/11 anonim ***** válasza:
Halkan elmesélem tapasztalatomat, ami nem gyümölcsfáról szól és nem is ajánlom senkinek, csak mint "kísérleti megfigyelést". Van egy véletlenül hullott magból kelt juharfa a tulajdonostárs száletlije mellett, ami nem akartam fiatal korában kivágni, mert a ronda száletlit mégis takarja, amíg lomb van rajta. Részben visszametszem, részben pedig nyaranta úgy kétszer híg glifozát gyomirtóval lepermetezem. Nem száradnak le a levelei, de a növekedése erősen lelassul olyannyira, hogy most kb. 10 év után is csupán ember magasságú. Mintha törpésítő hormonkezelést kapott volna.
2018. febr. 18. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

A vázágakat le kell kötni zsineggel a földbe vert karókhoz.

Egy év alatt így szilárdul meg, és el lehet oldani, úgy marad.

A lehajlítás mértéke a fa növekedési erejétől függő. Normál növekedésű fáknál 45 fok, a vízszinteshez képest. Az erősen növőket kisebb, a lassúbb növekedésűeket nagyobb szögbe.

Ha a lekötés szöge jó, akkor az ág teljes hosszban egyenletes hajtás növekedést eredményez /termőrészek jönnek létre/, be áll a termőegyensúly.

Amennyiben már megfásodott ágak vannak a kikönyököltetés, vagy fordított változat lehet a megoldás -növekedési erőt figyelembe véve.

2018. febr. 19. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

A növekedési erélyt elsősorban az határozza meg, hogy milyen alanyra milyen nemes van oltva.

Sajnos én is hiába magyarázom a bácsinak, aki segít metszeni, hogy ne metszen olyan erőteljesen vissza. Az erős metszés erős növekedési hullámot eredményez.

Ahogy lehull a lomb úgy néz ki pár alma-körte-meggy fám mint a seprű. Tele van vízhajtással. A drága tápanyag egy halom vízhajtás nevelésére fordítódik az erős metszés hatására, ahelyett, hogy szép erős vázágak és termőrügyek, és gyümölcsök nevelésére fordítódna. Aztán ezeket a vízhajtásokat következő évben a bácsi megint lemetszi, és konténert kell rendeljek a sok nyesedékhez.

Az idén már azt tervezem, hogy kiveszek egy hét szabit és elsősorban ritkító metszéssel és korona alakítással én magam metszem meg a fákat.

Nem baj, ha a termést ritkítani kell.

A metszés célja az, hogy a fa koronája összhangban legyen a gyökérzettel és a korona a kívánalmaknak megfelelő legyen. Ha ennek az az ára, hogy egy-két-három évig, amíg az ágak megfelelően vastagok nem lesznek, intenzíven kell ritkítani a termést, ezt be kell vállalni. Inkább ez, mint a temérdek vízhajtás. Meg a drága konténer a 10m3 nyesedéknek.

2018. febr. 19. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Nem hiszem, hogy van tökéletes megoldás olyan helyen, ami nem teljesen szélvédett.

A körte ágrendszere rendkívül törékeny, az alma se sokkal különb.

Nálam az van, hogy ha nem metszem elég erősen, akkor az idősebb ágak is teljesen lehajlanak őszre, a termés és az új hajtások súlya alatt, és úgy is maradnak. De csak ha szerencsém van, mert egyébként meg le is törnek a nyári viharban.

Az erős metszés miatt mindig rengeteg a vízhajtás, de viszont a termés még így is olyan sok, hogy a gyümölcsritkítás ellenére is előfordul ágtörés. A sok éves gyakorlat alapján úgy van beállítva a rendszer, hogy egész nagy ágak nem szoktak letörni. De viszonylag nagyobbak igen, kisebbek meg főleg, ezekkel egyszerűen nem tudok mit kezdeni. Jobban ritkítani a gyümölcsöket nem lehet, mert így is rettentő sok a vízhajtás, és ennyi termést nagyon szépen ki tudnak nevelni a fák.


Amit lehet csinálni:

Mindig kifelé álló vesszőt hagyok meg, és ha kifelé akarom nevelni a koronát, akkor kifelé/lefelé álló rügyre vágva. (A körtén és az almán ez is erősen kihajt, pl. az őszibarackkal ellentétben, ahol a 2., felfelé álló rügy fog erősen hajtani.)

Ha az utóbbi évek növekményei túl gyengék, akkor ezen a részen nem hagyok termést egyáltalán, csak a bentebbi részeken. A külső rész növekedjen, erősödjön, majd a belső rész teremni fog.

Ha nagyon gyenge az egész ág, akkor a kifelé álló vesszőkből minden évben csak 10 cm-t hagyok meg, így lassan haladok kifelé, miközben évről évre erősödik az adott ág.

A vihar okozta ágtörések általában abból adódnak, hogy a szél behintáztatja a gyümölccsel megrakott ágakat, és emiatt törnek le. Tehát nem közvetlenül a szél okozza a kárt, hanem a gyümölcsök lendülete. Hogy egy gyümölcs nélküli ágat letörjön a vihar, ahhoz tornádó kell, vagy a kellő metszés hiánya.

2018. febr. 19. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

5,

mi az a száletli?

2018. febr. 19. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat sokat segített csak az a baj,hogy elromlott az időjárás

.

2018. febr. 20. 10:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!