Kezdőoldal » Otthon » Kert » Sütőtök termesztés hogyan?

Sütőtök termesztés hogyan?

Figyelt kérdés

Nagyon kezdő kertész vagyok. Frissen jutottunk egy igencsak gondozatlan, ezer éve parlagon álló, gyomos kertethez. Nem sok időnk volt vele foglalkozni, de hogy ne álljon üresen ültettem bele Orange sütőtököt. Ezzel kapcsolatban lenne több kérdésem:

- Idő hiányában felástam, szépen rendbe tetem, kigazoltam egy kb. 1 méter széles sávot, és oda ültettük.

Már szépen virágzik, néhány termés is van rajta, és igencsak el kezdett futni.

Ahova fut, ott viszont nincsen rendbetéve a kert. Lesz valami baja, hogy alatta a föld igencsak gyomos, tarackos?

- Kétféle virág van rajtuk. Egyrészt, van olyan, hogy megjelenik a kis tök, és a végénél jön a virág, és van olyan is, hogy csak virág van, az elhervad, és semmi. Ez miért van? Valamit kell csinálni velük? Gondolok itt arra, hogy valamelyiket le kell e vágni virágzás után, vagy a természet mindent elintéz?

- Egy tövön mennyi termés várható, és mikor lehet leszedni, honnan tudható, hogy megérett?

- Kell-e, érdemes-e locsolni? Mindenhol mást olvasok róla.

Előre is köszönöm a hosszú kérdésemre érkező válaszokat.


2018. júl. 30. 11:27
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell levágni semmit, hím és nő virág külön van.

Locsolni csak addig szoktam amíg nem kezd futni, utána már van olyan nagy a gyökere, hogy tovább nőjön.

A gazos résszel annyi baj van, hogy nem melegszik úgy a föld, lassúbb az érés, az indákat át lehet rakni kedvezőbb helyre. Teljes érésben nem lesz az összes egyed azzal számolni kell.

A képet megnézed az érett színét, késsel vagy ollóval leszeded az éretteket, azonnal fogyasztható /nem kell hogy megcsípje a fagy/. Tárolásra csonkkal kell vágni, mutatja magát.

Fagy mentes helyen tárolod.

Daraboláskor a kikapart magot félre teszed. Sütés után ha ízlett a magokat szárítod vetőmagnak. Nem kell kapkodni a magfogással, 300 körüli szem van egy tökben, csak a legízesebbek legyenek vetőmagok.

Permetezni nem kell. Gondozása is kapálásból gazolásból áll.

2018. júl. 30. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A tökféléken váltivarú virágok vannak, azaz vannak termős és külön porzós virágok (egylaki növény). Emiatt a porzós virágok hamar elhervadnak, a termős virágok meg megtermékenyülnek, ha rovarok átviszik rá a virágport és ha megtermékenyült, növekedni kezd a termés a magokkal. A természet általában majd végzi a dolgát. Annyira nem értékes a termés, hogy érdemes lenne öntözésével bajlódni, egyébként is a tökféléknek erősen szerteágazó gyökérzete van. Persze az öntözést nagyon csapadékhiányos időben "meghálálja". A sok indából kísérletképpen érdemes levágni, de azt tapasztalatból kell kikísérletezni, hogy érdemes-e ezzel bajlódni. Legfeljebb akkor, ha a szabályozatlan futást kívánjuk gátolni. A tökféléknél a fészektrágyázást javasolja szinte minden szakkönyv, merthogy nagy a táplálékigénye, tehát ennek megfelelően változhat a terméshozam.

Én is csak hobbikertész vagyok és inkább a növényekre csodálkozom rá, mintsem a hozam érdekelne.

2018. júl. 30. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Elég jól leírták a lényeget. Plusz még:

Azt hiszem, elég későn fogtál neki, rekordtermést ne várj. Valamennyi azért lesz rajta.

Öntözni nem muszáj, ha nem homokos a föld, de mindenképpen érdemes.

Aszályban, nagy hőségben a virágok nem kötnek, a pici terméseket eldobálja a növény. Ha még határeset a dolog, akkor öntözéssel ezt az eldobálást meg lehet állítani.

Érdemes lett volna szélesebben felásni (előtte legyomirtózni az évelőket), mert így a gyomok és a tök egymással küzdenek a vízért, tápanyagokért.

Ha a töklevelek elborítják a gyomokat, akkor a töknek nem lesz baja attól, hogy van alatta valami. De azért ahol tudod, gyepáld meg a gazt, akár úgy is, hogy ideiglenes áthelyezed addig a tökszárat, ahol engedi.

Figyelgetni kell, mert atka, tripsz, különféle gombabetegségek 1-2 hét alatt le tudják rendezni. Ha ezek nincsenek, akkor nem kell permetezni, de ha megtalálnak, akkor vagy permetezel, vagy boltban kell tököt venni.

Ha nem csak a te kerted elhanyagolt, hanem a többi környékbeli is, akkor van esélye, hogy pár évig ne legyen ott semmi kártevő és kórokozó.

A tök utóérő ugyan, tehát ha már teljes nagyságú, de még zöld, akkor leszedve besárgul, de jó nem lesz. Hacsak nem fenyeget a fagy, akkor érdemes megvárni, hogy az utolsó zöld rész is eltűnjön. (Az nem baj, ha még nem egyenletes a sárga szín.)

2018. júl. 31. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Fiúk, Lányok.

Nagyon köszönöm mindenkinek.

Nem is számoltam rá, hogy ennyire részletes és kimerítő válaszokat fogok kapni.

2018. aug. 1. 00:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!