Kezdőoldal » Otthon » Kert » Nektek mekkora a kertetek,...

Nektek mekkora a kertetek, amit műveltek?

Figyelt kérdés
Most szeretnék házat venni. Kinéztem egyet, egész jó. Terveim szerint 2-3féle haszonállatot tartanék és kb 1-200négyzetméteren konyhakertet művelnék. Viszont maga a kert rész, a művelendő terület kb 2000négyzetméter. Ez nekem nagyon sok. Be lehet ugyan ültetni fával, de akkor is hatalmas, azokat metszeni stb. Alulbecsültem a 200négyzetmétert amit művelnék? Ti mekkora területen gazdálkodtok?
2018. okt. 12. 22:09
 1/3 anonim ***** válasza:
67%

Kb. 300 m2-el indult. Aztán megnőttek a fák. Most már csak néhány paradicsom kordon meg két magas ágyás van közöttük. Hobbinak bőven elég.

Ha állatokat meg kertet is akarsz akkor tavasztól őszig nem lesz egy perc szabadidőd sem. Ha kiszámolod nem éri meg mert szinte mindet olcsóbban megkapsz a piacon.

Én a paradicsomot azért termesztem, mert az íze utolérhetetlen. Még a szezonban termett piacinál is jobb.

2018. okt. 13. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem emlékszem pontosan, talán 500 nm? Kicsike, de elég melós nekem. Pár tenyérnyi a vetemény, de még azzal is van meló, de legalább kb. semmi nem terem meg, nullszaldósra nem jövök ki (elég gyenge a föld még, ez persze bejátszik). A többi fű és rengeteg dísz- és gyümölcsfa, bokor. Lejtős, hupás, ami nehezít.

Fűnyírás, levélszedés, locsolás... Metszeni pont nem gond, ritkán kell, kivéve a szedret, azt sokat kell és iszonyatosan szúr :D Amúgyis tele vagyok szúrós növényekkel, ez egy ilyen telek. De szépek és az ehetők finomak :D Itt a gyümölcs terem jól és sokszor nulla munkával. Ha szereted a gyümölcsöket, ajánlom, hogy legyenek ilyen fáid és bokraid :) Egyeseknek a metszésigénye több, másoké kevesebb.


Régen bő 1000 nm-es telkünk volt, szinte az egész veteményes. Nagyon sok meló volt, ráadásul 70 km-ről (átszállással) gondoztuk, kivéve nyáron. Valamit megtermelt az igényeinkből... Ma már nem termelnék akármit, amit akkor, nem mindent érdemes.


2000 nm nekem ijesztő, de ha sima és füves, plusz megfelelő az eszközöd és nagyságrendekkel ügyesebb vagy nálunk (ami nem nehéz, nekem a saját kis telkem nyírására egy hónap kevés. macerás nagyon), akkor nem akkora gond nyírni.

2018. okt. 13. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Hány főre akarsz termelni, kezdjük ezzel.

Ha minden zöldségfélét meg akarsz termelni, amit csak felhasználtok, az kb. 100 m2 fejenként. Pl. mi 100 m2-en termelünk 3 főnek krumplit.

A kertben amúgy nem nagyon lehet pontosan belőni a mennyiségeket, mert egyik évben ugyanakkora területről háromszorosát tudod betakarítani, mint a másik évben. Alapból egy gyenge túltermelésre érdemes berendezkedni.

Az természetesen nem igaz, hogy bármilyen kis tételben ne érné meg kertészkedni. Extraprofit nem lesz belőle, de haszon igen. Kevés munka, kevés haszon, sok munka, sok haszon.

Olyan persze van, hogy valaki nem ért hozzá, és nem azt, nem akkor csinálja, amit és amikor kellene. Ilyen esetben nyilván nem lesz jó termése és haszna. Gondolok ilyesmire, mint április közepén borsót ültetni, megvárni, hogy a gyomok 30 centisre nőjenek, meg egymás hegyére-hátára, a kellő élettér biztosítása nélkül ültetni mindent, és akkor már a gyommentesítés is egy kínszenvedés lesz, mert csak szálanként lehet eltávolítani a gyomot. (Van ilyen budai ismerősöm, aki 25 cm-es sortávolságokat használ, a kertjét négykézláb kell végigmásznia, és egy délelőtt nem 300 m2-t tesz rendbe, hanem 20-at.)

Amúgy hozzáértő és odafigyelő gazda esetén, nagyon kis tételű termelésnél kb. úgy jön ki, hogy 100 m2 megművelése 2-10 E Ft költséggel jár, a megtermelt növények értéke meg 20-50 E közé tehető. Beleértve szántástól kezdve vetőmagon, permetezésen, öntözésen, rotáción keresztül mindent. (Legrosszabb az arány a krumplinál, mert sokba kerül a szaporítóanyag és a permet is, de azért a 300 % haszon ott is megvan.)

A teljes területem amúgy, amit művelek, az 4 db-ban van, és valamivel több, mint 4 E m2, nagyobb része gyümölcsfa, de a saját szükségleten felül eladásra is megy, így a leírtaknál gazdaságosabban tudok termelni.


Nekem van egy régi Robi-52 kapám (25 E-be kerül egy ilyen), ha 60 cm-es sortávra ültetek mindent (kivéve krumplit, az 80), akkor a sorok összeborulásáig ezzel el tudok menni a sorok között, és ezzel félóra alatt egyrészt fellazítom a kötött talajomat, nem repedezik meg és nem lesz olyan, mint a beton, másrészt kézi kapával már csak magát a sort kell körülborotválni, nem totálban az egész földet.

A 60 cm sortáv semminek sem túl sok, legfeljebb valamivel sűrűbbre lehet venni a tőtávot. Pl. a zöldség és a répa levele nyár végére simán összeér a két egymás melletti sorból.

2018. okt. 14. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!