Kezdőoldal » Otthon » Kert » Mégis milyen magasra nő egy...

Mégis milyen magasra nő egy avokádófa a mi éghajlatunkon?

Figyelt kérdés
kb 1 éve ültettem el egy magot, gond nélkül kicsírázott és szépen növekszik, néha lassabban néha gyorsabban. 1 éves már a kis drága és nagyjából 150-160cm magas cseréppel. Félek hogy ha ezt így folytatja akkor nem fog elférni bent, kint meg megfagyna. Egy ismerősöm aki virágkötész azt ajánlotta hogy néha törjem le a főbb hajtásait, ezzel lelassíthatom a növekedését és talán kissebb marad, de aggódom így is. Letörtem a fő hajtását, ez után az ágát növesztette tovább, azt a hajtást is letörtem és most újra a tetején hajt, kb 2 hét alatt 5 centit nőtt.

2019. febr. 6. 06:33
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Amint te is leírtad, a "mi éghajlatunkon" nem éri el a 2 m magasságot sem, mert elfagy télen. Amire gondoltál, az a szobai körülmény (ami nem éghajlat). Ott nyilván kezdi megközelíteni a természetes élőhelyen elérhető magasságot. Nem tudsz mást tenni, mint állandó és szinte folyamatos metszéssel, visszavágással megpróbálod kordában tartani a növekedést. Esetleg alkalmazod a bonsai fák kezelésénél alkalmazott gyökérmetszést, kérdéses, hogy azt mennyire viseli el. Télen nyilván hűvösebb helyen is ajánlott tartani.

Ezért nem javasolják a fa méretűvé növő trópusi növényekkel való bajlódást, pl. a datolyapálmákat, mert előbb-utóbb kinövik a lakást.

2019. febr. 6. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
köszönöm, és mennyi az esélye hogy egy 1,5 éves fa (akkor már annyi lesz) télen megfagy, ha tavasszal kiszoktatom? Esetleg a lefóliázás működik? A tavalyi nyarat is kint töltötte, csak mikor elkezdett lehülni az idő, akkor hoztam be.
2019. febr. 6. 06:55
 3/5 anonim ***** válasza:

Elöször is kiTÖRNI egyhajtást barbárság, ha egy "kertész" ilyet mondott, akkor az nem ért a növényekhez!

A növényeket MINDEN ESETBEN éles késsel/ollóval szabad csak visszametszeni, tördelni nem, mert attól csak fetözést kap.

Az avokadót minden további nélkül lehet metszeni, ha nincs elég helyed, de jobban érzi magát, ha nem vágod állandóan vissza.

NEkem több mint 20 éve van egy avokádóm, most kb másfél méter.

Viszont szerintem a tartással valami gond van nálad, mert ilyenkor télen nem kellene egyáltalán nönie.

NYáron a tüzö napot szereti, természetesen elég sok öntözéssel, télen meg éppen csak fagymentes, világos helyen kell(ene) tartani, mert kevés fény esetén megnyúlt hajtásokat hoz, ami csak gyöngíti a növényt.

Én tavasszal elég korán kiteszem a szabadba, eleinte a fal mellé, ahol picit védettebb, a nulla fokot minden további nélkül kibírja (he nem öntözted elötte meg), ha minusz fokok vannak éjjel, akkor addig behozom éjszakára.

2019. febr. 6. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Mivel Közép-Amerikából származik, ezért szinte kizárt, hogy túléljen egy magyarországi telet (ritka kivételtől eltekintve) a szabadban, mivel a gyökerek elfagyása jelenti ilyenkor a legfőbb bajt. Állítólag vannak törpe fajták és szobai tartásra ezeket ajánlják, persze a kereskedelmi gyümölcsök nagy valószínűséggel nem törpe fajtákról származnak.
2019. febr. 6. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Így van, ha most növekszik, akkor teljesen helytelenül van tartva. Lakásban télen (meg nyáron is) csak egészségtelen, fényhiány miatt megnyúlt vékony hajtást tud hozni.

Tedd télre hűvös, 15 fok alatti helyre, mert amit most művelsz, annak semmi értelme, kb. mintha elefántot akarnál terráriumban tartani aranyhörcsög helyett.

2019. febr. 6. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!