Kezdőoldal » Otthon » Kert » Rossz helyen van a kerítés,...

Rossz helyen van a kerítés, mit tegyek?

Figyelt kérdés
Vettem nemrég egy telket amin már van kerítés, de a térképmásolat szerint, amit kíváncsiságból kértem ki rossz helyen van. Átlóg a szomszéd telkére 1 m-t. Tulajdoni lap szerint 30 éve volt terület csökkenés a telken valami okból kifolyólag. Gondolom a kerítés még a régi területnek megfelelően lett megcsinálva, csak drót lett rajta cserélve időközben, de az oszlopok nagyon régiek. A jelenlegi szomszédok azt mondták őket nem zavarja a dolog eddig is így éltek itt évekig, de már idősek és félek, hogyha később valami kekeckedő szomszéd lenne az új lakó az bele köthetne a dologba. A kérdésem az lenne, hogy foglalkozzak a dologgal vagy ne? Egy részről nem igazán van most pénzem és időm rá, hogy az egészet áttelepítsem (betonozás, új oszlopok a régi leamortizáltak helyett). Más részről nem szeretnék később ez miatt egy esetleges sövény/kerítés újratelepítést. Ki tudja akkor is mennyi pénz lesz rá. Későbbi új szomszéd tud esetleg ez miatt perelni és átrakathatja a kerítést?

2019. júl. 12. 14:52
 1/10 anonim ***** válasza:
40%

Ez falvakban nagyon sok helyen van így, mert volt anno egy törvény, hogy a telekhatárra nem lehet kerítést építeni, kell hagyni minimum 1 m-t. Gyakorlatilag senki nem károsul, mert én használom a jobb oldali szomszéd 1 méterét, az én telkem bal oldali 1 m-es sávja meg a bal szomszéd udvarában van :)


Perelni első körben nem tud, maximum szól, hogy ez van. Akkor hívtok valakit, aki kiméri és onnantól az az új kerítés helye. Ha erre nem lépsz, akkor perelhet.


Vagy van az elbirtoklás lehetősége számodra, csak nem tudom, ilyen esetben él e. Ha a szomszéd területe 15 évnél régebb óta van a "birtokodban", úgymond te használod, akkor az önkormányzatnál a nevedre irathatod, viszont azt nem tudom, így hogy megvetted, nem kezdődik e előről a 15 év.

2019. júl. 12. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 mindentudó99 ***** válasza:
67%
Ne foglalkozz vele. Majd ha problémát jelent.
2019. júl. 12. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Ja, felesleges előre aggódnod.
2019. júl. 12. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
79%

Az elbirtoklás nem erről szól,először is.

Keritést az épit,akinek ez fontos,de azt a saját területére.

Hogy a múltban hogy egyeztek meg a szomszédok,az az ő dolguk volt .Ez meg most a tiéd .Ha az öreg szomszédok meghalnak ,és új tulaj lesz,ő akkora területet akar birtokolni,amekkorát meg vett.

Ha szomszéd neked adja azt az 1 m t,le kell papirozni,a Földhivatalnál rajzot módositattni .

Ez a probléma csak kű

ülsőleg látszik ilyen egyszerűnek .

2019. júl. 12. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

1 es,ha kérdező nem rég vette a telket,hogy használhatta volna 15 évet. Az elbirtoklás is 1 peres eljárás,ami nem illeték mentes .Ha 1 terület időközben nagyobb lesz az eredetinél,arról mindenképp ügyvédi igazolás kell,melyet széljegyzetként csatolnak a tulajdoni laphoz.

A földhivatal aztán az új rajzot megküldi az önkormányzatnak,hogy ők is módositsák a náluk lévő földhivatali térképet .

2019. júl. 12. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

A térképmásolat szerint (ami ha jól emlékszem 1:1000-hez arányú) mérted ki, hol lenne a kerítésed? Azért az kalandos, annak annyira nem kell "hinni" így, ebben a formában, és mi van, ha már a szomszédé van rossz helyen, hisz ebben az esetben valamihez viszonyítottál, nem...? Rárajzolt épülethez nehogy viszonyíts, az csak kb. van ezekre a rajzokra rárajzolva, nincs a pontos helyén!

60 cm a hibahatár ha jól tudom, de javítsatok ki... Sajnos van rá esély, hogy kekeckedni fog majd veled egy új tulaj, mert gusztustalan módon bánnak az emberek egymással, még a szomszédok is, holott azért én úgy gondolom, ha valakivel illő jóban lenni, az a szomszédod. Példának okáért én egy üveg pálinkával "nyitottam", nem pedig perrel. :)

A szomszédom melletti telket tavaly vette meg egy fiatal srác, aki ráadásként "jöttment", még csak nem is helyi születésű, és a telken gazdálkodni szeretne (mindig velük van a gond, aki "messziről jött ember"), gyümölcsfákkal foglalkozni, a telek nem is nagy, mindössze 1000m2, a szomszéd kerítése szintén 1m-t lóg be az Ő területére, annak ellenére, hogy pontosan tudja, mert kimérette (nem volt bekerítve a telek, ezért!), az volt rá a reakciója, hogy lesz-rom, nem fogok 1 méter miatt kötekedni az új szomszéddal. Úgy egyébként telekvásárlás esetén, ha a kerítés áll minden oldalt egy telken, ritkán jut eszébe egy új tulajdonosnak, hogy méressük ki a telket, mert bár felújítunk, de jól elvagyok eresztve, jut pénz ilyen "hülyeségre" is.


Amúgy a többiektől kérdezem, elbirtoklás esetén arra rohadt mód kíváncsi lennék ezt a 15 évet miként bizonyítod, hogy te azóta birtoklod, műveled, rendbe tartod a területet? A kerítés alapjába belenyomott dátummal (ahogy régen volt szokás ilyet tenni) vagy mivel? :) Mert az én telkemen 86 óta áll a kerítés ott, ahol van, no de nincs ez ráírva, csak az előző tulajtól tudom, de nincs mivel bizonyítani...

2019. júl. 13. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
54%

Nem olvasgatjátok elég szorgalmasan a PTK-t. :)

"5:46. § [Jogutódlás az elbirtoklásban]

Az új birtokos saját elbirtoklásának idejéhez hozzászámíthatja azt az időt, amely jogelődjének birtoklása idején már elbirtoklási időnek minősült."

Vagyis, nem a kérdezőnek van szüksége a 15 év szakadatlan birtoklásra, hanem neki ÉS az eladónak együttvéve.

A bizonyításra elég, ha 2 szomszéd bemegy a bíróságra, és azt vallja, hogy a kerítés bizony már legalább 30 éve ott áll, és azóta az előző tulajdonos tartotta rendben azt az 1 m-t is.

Más feltételei is vannak persze az elbirtoklásnak, de jó esély van arra, hogy azok is fennállnak.

Persze, nem azt akarom mondani, hogy érdemes az 1 méter miatt százezreket költeni egy elbirtoklási perre. Csak lehetne.


Azt amúgy jól írják, hogy nem kell foglalkozni a dologgal.

Ha jön egy új szomszéd, akinek rendkívül fontos az 1 métere, majd akkor utána kell járni a dolgoknak.

De éppenséggel most is utánajárhatsz.

Először is, beírod a gugliba, hogy "Helyi Építési Szabályzat", plusz a településed neve. Majdnem minden városé, és sok falué fent van. Ebben tudod megnézni, hogy kötelező-e kerítést építeni a lakóhelyeden. (Országos rendelet, törvény erről már vagy 40 éve nincs.) Ha nincs a neten a HÉSZ, akkor bemész a jegyzőhöz, és megkérdezed, mi a helyzet. A települések legalább felén nem kötelező kerítést építeni.

Ha nálatok se kötelező, akkor az új szomszédnak megmondod, hogy hozzájárulsz, hogy ő az ennen kezével építsen új kerítést 1 méterrel feléd, más kötelezettséged nincs.

Ha kötelező építeni, és neked kötelező azon a részen, akkor meg úgyis szétrohad teljesen akkorra a mostani kerítés, és mindegy lesz, hogy ide teszed az újat, vagy oda.


És akkor még vegyük hozzá, amit az előző válaszoló jól levezetett, hogy egy térképmásolat nagyon gyenge alap ahhoz, hogy pontosan ki tudd mérni a kerítés helyét.

2019. júl. 13. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Tudom, hogy nem pontosak annyira a térképek, de így a tulajdoni lapon lévő terület módosítással pont kijön a különbség ami a térképhez viszonyítva van és a kettő együtt már elég valósnak tűnik.
2019. júl. 13. 21:40
 9/10 anonim ***** válasza:
Hát de "érdekes" ez az oldal. Amikor nemrégiben hasonló kérdést tettem fel, csak éppen nem 1, hanem majdnem 20 méterrel volt beljebb a ráadásul lakatlan üres telekszomszéd kerítése, akkor jól Nekem estek itt, hogy hogy képzelem ezt megállapítani a térképmásolat és tul.lapról együttesen.:( Talán kategóriánként változnak az emberek. Na mindegy. Lényeg, hogy a többségi nyomásra földmérővel kimérettük. Ha van egy ilyen papírod, akkor az megtámadhatatlan a mai technológiával mért telkek esetében. Ráadásul tényleg kiderülhet, hogy most is jó helyen van a kerítés,mert ilyenkor egy tömb esetében (nem tudom ez a szakzsargon pontosan hány telket takar) van megengedett x százaléknyi eltérés is.
2019. aug. 3. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Én a helyedben lerendezném , utólag csak gondot okoz . Nekem is volt ( még sajnos van is ) területi vitám , amit jobb lett volna az előző tulajjal rendezni . Akkor még meg tudtuk volna beszélni , a mostanival csak peres uton tudom helyrehozni .
2019. szept. 2. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!