Kezdőoldal » Otthon » Lakberendezés » Kályha és sparhelt: rozsdament...

Kályha és sparhelt: rozsdamentes fémből vannak?

Figyelt kérdés

2023. jan. 30. 12:58
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:
100%
Nem
2023. jan. 30. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:
100%
Nem, de ennek ellenére jó esetben sokáig bírják.
2023. jan. 30. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 A kérdező kommentje:

Mármint mit bírnak sokáig, mire gondolsz?


A kérdést azért írtam ki, mert ugye a sparhelt egyik rendeltetési célja a sütés-főzés. Azonban ha rozsdásodik, a rozsda egészségre káros anyag. Ezért kicsit elbizonytalanodtam, akkor miért nem rozsdamentesek...?

2023. jan. 30. 13:09
 4/30 A kérdező kommentje:
(Ugyanez a bizonytalanságom a vaslemezes palacsintasütőkre is...)
2023. jan. 30. 13:11
 5/30 anonim ***** válasza:
100%

Milyen értelemben káros a rozsda az egészségre? Ha lapát szám eszed akkor nyilván.

Viszont hogy felvilágosítsalak, a rozsdamentes acél összetevői között szerepel a nikkel, ami erősen rákkeltő fém. Nem véletlen próbálják már az iparból is kiszorítani a nikkelt, mint korrózió védő anyagot.

Az öntöttvas edények meg nem rozsdásodnak. Vagy te láttál már fosbarnára rohadt öntöttvas edényekben rotyogó pörköltet?

2023. jan. 30. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
100%
Nem hiszem hogy a sparhelt rozsda káros lenne az egészségre.
2023. jan. 30. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 A kérdező kommentje:

A kérdés nem az acélról szól.

Igen, láttam már roszdás palacsintasütőt. Nyilván a helyesen, szárazon tároltnál nehezen alakul ki.


Nem vagyok biológus, olvastam valahol, hogy a rozsda káros az egészsére nagyobb mennyiségben, és ez elbizonytalanított, ezért kérdezek most utána. Ha értenék hozzá, nem írtam volna ki e kérdést.

2023. jan. 30. 13:38
 8/30 anonim ***** válasza:
87%

Vasra szüksége van a szervezetnek, te meg nem a kályhát és sparheltet rágcsálod. A levegőben rengeteg olyan dolog száll ami sokkal veszélyesebb mint némi rozsdapor. De használatban lévő, több 10 éves sparheltet én még nem láttam rozsdásan, mert ugye rendszeresen takarítják.

Te is olyan parás vagy kérdező, hogy még mikród sincs, mert attól is félsz?

2023. jan. 30. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 A kérdező kommentje:

Nem parázom, hanem inkább kérdezek. Ezért írtam ki a kérdést, mert bizonytalan vagyok ebben.


[link]


A rozsda, mint egészségügyi rizikótényező

A tetanuszt okozó Clostridium tetani nevű anaerob baktérium spórái az állati széklettel szennyezett normál talajban akár évtizedekig, századokig egyfajta hibernált állapotban várakoznak.


a talaj a rozsdás felületen könnyen megtapad,

onnan egy, akár apró seben keresztül is a véráramba kerül,

ahol az oxigénhiányos, ám nedves környezetben a baktérium „felébred”, szaporodik, és

elkezdi termelni tetanospazmin nevű, a királykobra mérgénél milliószor hatékonyabb neurotoxinját.

Csupán egyetlen gramm tetanospazmin többszázezer, egyes kutatások szerint többmillió emberrel képes végezni. A botulotoxin, azaz Botox után a második legerősebb neurotoxin a Földön. Ezért a tetanusz elleni immunizálás már csecsemőkorban megkezdődik, annak ellenére, hogy a betegség általában talaj közvetítésével terjed. Emberről emberre a kórokozó nem, vagy csak kivételes esetekben kerülhet át.


Tetanuszfertőzést okozhat még:


állati harapás,


heronisiták körében a közösen használt tű, vagy a szennyezett drog,


fejlődő országokban az alacsony szintű higiéniából adódóan az orvosi, fogászati beavatkozás,


A tetanuszfertőzés lehetősége markánsan megnő, ha a kitettség is magasabb, például a következő munkakörökben:


mezőgazdaság és állattenyésztés,


építőipar,


fémipar,


szennyvíz- és szemétkezelés,


hulladékfeldolgozás és újrahasznosítás.


A problémát tovább fokozza, hogy a tetanuszt nem csak egyszer lehet elkapni!

2023. jan. 30. 13:49
 10/30 anonim ***** válasza:
96%

Olyan, hogy rozsdamentes FÉM nem létezik. Rozsdamentes ACÉL van, ami VAS és egyéb korrózió álló fémeket tartalmaz. Ezeknek a fémeknek az ötvözete alkotja a rozsdamentes acélt.

A rozsa a vas oxidációjának az elnevezése, egyszerűbb azt mondani, hogy rozsda mint a vasoxid.

Tehát ebből kiindulva rozsdamentes fémek nincsenek, mivel a rozsda csak a vasra vonatkozik.

A réz is oxidálódik, ami ezerszer károsabb mint a vasoxid. Mégis vannak, sőt horror árba kerülnek a vörösréz edények.

Minden a megfelelő használaton és karbantartáson múlik.


A másik, hogy sparheltnél közvetlenül sehol nem érintkezik az élelmiszer a rozsdával (már ha van rozsda) Évszázadok óta használja az emberiség a vasat főzéshez, eddig sehol nem hallottam róla, hogy abba halnának bele, hogy felületi rozsdás sütőben készült ételt esznek.

2023. jan. 30. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!