Kezdőoldal » Otthon » Lakberendezés » Ha LED csíkot tervezek felrakn...

Ha LED csíkot tervezek felrakni a gardrób szekrényem belsejébe, azt önmagában is felhelyezhetem, vagy előtte mindenképpen érdemes aláhelyeznem pl. egy fém lécet is a hő elvezetése miatt?

Figyelt kérdés

Egy kb. 3 méteres LED szalagról lenne szó amit egy ceruzaelemes mozgásérzékelő hoz működésbe. Mivel az csak időszakonként gyulladna fel amikor valaki kinyitja a szekrény ajtaját (és mivel egyszerű elemekkel működik) gondolom nem lenne képes annyi hőt termelni, ami a szekrény belsejében is nyomot hagyna. Szerintetek mindenképpen ajánlott egy fémlécet felhelyezni a csík alá, vagy elméletileg azt anélkül is fel lehet tapasztani?


[link]



#LED #LED szalag #LED fényszalag #fényszalag
2018. nov. 18. 00:51
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
A dobozba rejtett egy oldalas használati útmutató csak kezelőgombokat mutatja be, azt, hogy hol lehet a szalagot elvágni, taglalja az energiafogyasztását (2.4W, DC 6V) és hogy le kell húzni a hátulján lévő ragasztószalag-védő fóliát...
2018. nov. 18. 01:21
 2/14 anonim válasza:

Nem a szakmám,így nem tudom megmagyarázni! De a tapasztalat hogy simán működik önállóan!

Itthon fűrdőszobában plussz világításként évek óta működik spontán felragasztva a mennyezetre!

Autómban műszarfal alá lábteret megvilágítani!

Szobafestőként több olyant készítettünk elő, dísz/hangulat vílágításként a falra díszléc és abba bele vagy annak takarásába a falra van ragasztva a led csík!

Bocs, ha nem ilyen magyarázatra vársz!Ezek csak tapasztalatok!

2018. nov. 18. 06:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Semmi nem kell alá, a led gyakorlatilag alig termel hőt, pláne annyi idő alatt, míg nyitva lesz a szekrény. De ha gondolod szereld fel aluprofillal, nem nagy pénz.

[link]

2018. nov. 18. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim válasza:
egyáltalán nem fontos ilyen esetben az alu profil
2018. nov. 18. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Nem kell alá semmi. Ha a led jól be van ültetve az adja a hőelvezetèst is. Ha ez nem volna elèg, akkor ez rá is volna írva; hogy mekkora hűtőfelületet igènyel.
2018. nov. 18. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Konyhában is láttam már panel nélkül led világítást végig a felső bútor sor alján. Nekem esztétikusabb a panelban vezetett, ezért mi beletettük.

Általában nincs folyamatosan mozgás a szekrényben, tehát a turkálás ideje alatt biztosan nem melegszik fel annyira, hogy kárt okozzon.

Azt viszont tudni kell, hogy találkoztam már olyan vacak minőségű öntapadós szalaggal, ami úgy negyed órát bírta a felületen.

Érdemes jó minőségűt keresni.

2018. nov. 18. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Nekem 6 méteres szalag van a térelválasztón, napi több órán át be van kapcsolva és szinte semmi hőt nem termel.

Hogy mennyire tapad, az már más kérdés, celluxal kellett több helyen megrögzíteni, mert különben lejön..

2018. nov. 18. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Már elég régóta (2003-4-környékétől) foglakozom LED-ekkel és egészen alaposan utána néztem a LED igényeinek és a vele járó dolgoknak.

A LED nagyon érzékeny a túlmelegedésre. Ettől függ az élettartama is. Ha nem tesszük megfeelő felületű hő elvezető és leadó felületre, akkor pár ezer óra után már a felére csökkenhet a fényereje. Viszont ha jól elvezetjük a keletkező hőt, akkor az élettartamot megtöbbszörözhetjük vele.


Nemrég vettem jó fényű LED szalagot és tápegységet hozzá. Ilyen a tápja:


[link]


Finoman szabályozható a táp feszültsége. Erre is érdemes oda figyelni, mert pár perc alatt egészen jól felmelegedett az enyém. Igaz, pár tized Volttal 12 V fölött volt a gyári beállítása. Amikor utána állítottam kb 1A átfolyó áramra, akkor már nem melegedett vészesen, de a hosszabb élettartam érdekében tettem alá egy alu profilt és az áramot is csökkentettem és a LED csíkot F.BS szilikonnal felragasztottam az Alu profilra. Ezután kb. 35 Celziusznál nem ment magasabbra a hőfoka. Ez így folyamatos üzemben, akár kikapcsolás nélkül is legalább 10 évig működhet jelentős fényerő csökkenés nélkül.


Egyébként kb 2007-8 környékén építettem egy kerékpár reflektort ledekkel, amit csak szakaszosan használtam de eléggé meg voltak hajtva a ledek a gyári paraméter felső értékén. A hűtése folyamatos menetszélhez volt méretezve mert általában menet közben használom. Viszont volt amikor nem kapcsoltam le kisebbre hosszabb megűállás után és erősen túlmelegedett. A LED benne nemrég jutott abba az állapotba, hogy le kellett cserélni, mert nagyon sokat veszített már a fényerejéből. A túlmelegedések tették tönkre idő előtt. A LED-nek a "halála" amikor nem kap elég hűtést! Talán azért ment tönkre szakaszos üzemben is gyorsan.


Itt egy videó a lámpa fényéről még amikor jó volt a fénye, a megépítést követő pár év után.

https://www.youtube.com/watch?v=mGLKpscbXD4


Itt egy másik videó:

[link]

2018. nov. 19. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

A lényeg, hogy a ledek élettartamár jelentősen ki lehet tolni egy jó hő elvezetéssel, ahol egy nagyobvbb hővezető felület le tudja sugározni a LED által termelt hőt.


Mondhatnánk, hogy a LED nem is melegszik anyira, viszont az érdemes, tudni, hogy egy jól kialakított hő leadó felületnél led chip talp ponti hőfoka nem mehet 85 Celziusz fok fölé, különben nem éli meg a gyári specifikációban megadott élettartamot.


Egy kialakított speciális hővezető felülettel el nem látott LED chip esetén a külső felületek hőmérséklete jóval lassabban veszi át a félvezető fényforrás hőjét, vagyis itt a külső felületnél még a 85 fok sem megengedhető ha hosszú élettartamot szeretnénk elérni, mert a chip belül már túlmelegedhet és károsodhat.


Vagyis azzal számolhatunk, ha a gyári ajánlást a csupaszon felragasztást választjuk, akkor teljesítjük a gyártók tervét, hogy hamarosan vehetünk új LED sort, mert már nem világít olyan erősen, de a gyártól ezzel biztosítják a saját forgalmukat, hogy elhallgatják, pontosabban nem emelik ki, hogy az ilyen az eszköz hűtés igényét, ha hosszabb ideig akarjuk megelégedéssel működtetni.

Az első pár évben biztosan nem fog feltűnni semmi a fényerő csökkenéséből, a gyengüléséből még külön hűtés nélkül sem. Később meg úgy leszünk vele, "ezek fogyó dolgok".

2018. nov. 19. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Ha kísérletezni akarsz, akkor egy része alá tegyél hőelvezető és lesugárzó felületet és a többi alá nem. Aztán majd nézd meg a különbséget a fény erejében kb 10 év múlva. Akkor legközelebb már Te tudsz tanácsot adni másiknak tapasztalatból, kell-e alá ilyen. :)
2018. nov. 19. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!