Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Hogy lehet az, hogy a víz...

Hogy lehet az, hogy a víz drágább, mint az áram?

Figyelt kérdés
Budapest belvárosban a vízdíjszámlánk két tételből áll: az egyik a vízművek, a másik a csatornázási művek díja. Nem értem pontosan, mit takar a csatornázási művek egyébként elég magas díja. Valaki el tudná magyarázni?

2021. jan. 13. 12:15
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
86%
A rendszer fenntartását. Folyamatosan karban kell tartani, ehhez gépek, emberek kellenek. A keletkezett szennyvizet is kezelni kell, nem lehet csak úgy a Dunába engedni. Ez mind mind pénz. Sok pénz.
2021. jan. 13. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
82%

Mekkora a víz és az áram számla? Eleve előbbit kéthavonta küldik.

Az áram nem feltétlenül sok, ha a meleg víz, fűtés, főzés stb. független ezektől. Nálam nincs klíma, még tévét se nézek, az áram gyakorlatilag a világítást és egy kis hűtő fogyasztását takarja, plusz a laptopom feltöltését, ez csekély összeg.

2021. jan. 13. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
52%
A víz önmagában nem drága, a csatornával együtt az. A poén, hogy azt feltételezik, hogy ami vizet kiengedsz, az lefolyik a csatornán. Ami nem igaz, mert a szobanövényeket abból öntözöd (a kert más, a kerticsapot ki lehet vonni a csatornadíj alól), megiszod és nem otthon üríted.
2021. jan. 13. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
87%

A Fővárosi Vízművek az ivóvizet számlázza, a Fővárosi Csatornázási Művek, pedig a szennyvízelvezetés és tisztítás díját. Így a m3 ár gyakorlatilag a kettőből jön össze.

Budapesten még nem is drága a szolgáltatás.


3# Szerinted hogyan kéne feloldani ezt a problémát? Ahol jelentős a különbség a felhasznált víz és a kibocsátott szennyvíz mennyisége között (pl. ipari felhasználónál jelentkezik technológiában felhasznált víz), ott a felhasználó beépíthet magának szennyvíz mennyiségmérőt, így a két mennyiség egymástól függetlenül kerül számlázára.

Ennek értelemszerűen nincs úgy értelme, hogy elfogyasztasz mondjuk egy hónapban 5 m3, vagyis 5000 liter vizet, de megiszol reggel 2,5 deci teát, amit már nem otthon pisilsz ki, így akkor munkanaponként vonjunk le 2,5 decit (20 x 2,5 dl = 5 l). Na igen, de mivan akkor, ha máshol ittál mondjuk vízhajtó teát és ezért otthon háromszor annyit pisilsz, pedig nem is otthonról vételezted a vizet? :D

Heti kétszer virágot locsolsz mondjuk 5 liter vízzel, az egy hónapban 5x2x4=40 liter, meg felmosol, stb. Legyen bő lére eresztve 100 liter "veszteséged mondjuk" a csatorna díjon egy lakásnál. Budapesten legyen 1 m3 víz csatorna használati díja az egyszerűség kedvéért 400 forint. Vagyis havonta megtakarítanál ezzel 40 forintot. Megéri rajta pörögni?

2021. jan. 13. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
69%
A vízcső karbantartása (ami a föld alatt fut és erősen rozsdásodik) drágább, mint egy kábelt karbantartani (ami a föld felett megy és nem igazán tud korrodálódni). Ennyi.
2021. jan. 13. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
96%
Hogy lehet az áramot összehasonlítani a vízzel? Milyen mértékegységgel vagy váltószámmal? 1 kWh áram = 1 m3 víz, vagy mi az alapja egy ilyen összehasonlításnak?
2021. jan. 13. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

6os: Ft az egy hónapra szóló áramszámlán, összevetve a Ft az egy hónapra szóló víz+csatorna számlán.


Minden más csak duma.

2021. jan. 13. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

4: Ez jópofa.:)


Csak kis megjegyzés: anyukám egy kis garzonban lakik, de biztos, hogy napi 20-30 litert ellocsol a virágokra. Más meg kertet locsol...

Mosásnál is a víz egy része a ruhákban marad, ami száradás közben elpárolog.

Háziállatok is isznak, és nem a csatornába pisilik ki.

2021. jan. 13. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
63%
Hogy számoltad ki, hogy a víz drágább? Hány kW vizet használsz, vagy hány liter áramot?
2021. jan. 14. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

8# Ne haragudj, én az átlagból indultam ki. Azért napi 20-30 litert ellocsolni egy garzonban enyhén szólva sem átlagos, pedig még én hittem azt, hogy rengeteg növényem van. :D

Kertnél lehet locsolási mérőt felszereltetni, ami után nem kell csatornahasználati díjat fizetni, vagy lehet alapból érvényesíteni 10% locsolási kedvezményt. Ne adj isten akár fúrt kútról locsolni.

Az a baj, hogy nagyon egyoldalúan nézed a dolgot. Egyrészt, mindenki más-más szokásokkal rendelkezik. Pl. aki ásványvizet iszik, vagy gyümölcslevet és kólát egésznap otthon, akkor azon hajtsa be a vízmű ezek után a csat. díjat? Vagy mondjuk egy jó kis hócsata után az átázott ruhákat kicsavarod otthon, azért is? Vagy a klíma összegyűjtött kondenzvize után? A párátlanító összegyűjtött vize után? Mi alapján? Lehet itt szőrözni oda-vissza, de ez amellett, hogy szerintem nevetséges, fillérekről beszélünk és nem húzható rá egységesen emberekre egy séma formájában.


Megjegyzem, ha valaki kicsit is képben van, hogy az elmúlt években mit okozott a rezsicsökkentés és a közműadó a közmű szolgáltatásokban, akkor rájön, hogyha minden így megy tovább, akkor hamarosan minden átlag polgárnak sokkal nagyobb problémái lesznek, mint azon filózni, hogy a reggeli két deci vizét hol pisilte ki, vagy vajon hány deci víz maradt a ruhákban mosás után. Sajnos...

2021. jan. 14. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!