Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Központi gázfűtéses lakóparkok...

Központi gázfűtéses lakóparkokban az egyes lakások által elfogyaszott hőmennyiségből ki lehet számolni, hogy hány m3 gázt használt el a központi kazán, az ő fűtésükre?

Figyelt kérdés

A kérdés a rezsicsökkentés átalakítása óta van bennem. Méghozzá azért, mert hogy tudják nézni, hogy az egyes lakások nem lépik túl a meghúzott gáz átlagfogyasztsását. Mert ha vissza tudják számolni, akkor okés, látják hogy az adott lakó a határ alatt van, ő csak a 105 ft/m3-t fizeti a gázért (közvetetten).

De ha ezt nem tudják számolni, akkor aki amúgy az átlag alatt lenne, ugyanúgy fizeti azt, hogy mások bőven túllépik az átlagot és ezért az egész lakópark kifizet egy összeget a felhasznált gázért és ezt fogják szétosztani a lakók között - figyelembe nem véve azt, hogy ki lépte át az átlagot - és ezzel azok nagyon rosszul járnak, akik túl se lépik, vagy van 3-4 gyerekük, tehát jóval kevesebbet kéne fizetniük.

Valaki van hasonló problémával, és a lakópark közösség jutott valamire ez ügyben?



2022. júl. 24. 09:57
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Egyéni mérőket kell felszerelni azt hiszem a radiátorokra.

Közgyűlési határozat kell erre, mert ha nem fogadják el egységesen, (leginkább a túlfogyasztók!) attól te még beszereltetheted, csak nem fogják figyelembe venni és csak kapod az agyvérzést.

2022. júl. 24. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
A kérdés nem erre vonatkozik, fel van szerelve az összes lakó költségmegosztóval, a kérdés (ami a leírásban is van) az az, hogy fogják-e/tudják-e nézni a hőfogyasztásból, hogy az adott felhasználó a havi átlag limit alatt fogyaszt-e, így neki csak a rezsicsökkentett árat kell fizetni a gázért, aki meg jelentősen túllépi, az meg a 747 ft/m3-t fizeti a túlfogyasztásért.
2022. júl. 24. 10:42
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

A 2-es válaszod alapján nem értem eleve a kérdést!

Ha mindenkinél fel van szerelve költségmegosztó (mérő), akkor miért nem annak alapján osztják le az elhasznált mennyiséget?

2022. júl. 24. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

"...hogy tudják nézni, hogy az egyes lakások nem lépik túl a meghúzott gáz átlagfogyasztsását."


Erre vannak a mérők!

Én sem értem a kérdést.

2022. júl. 24. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Ha van mérő, akkor mi a kérdés? Onnantól 5. osztályos matematikai feladvány.
2022. júl. 24. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Akkor részletezem, lehet nem fogalmazok elég pontosan.

Eddig úgy volt ahogy írtátok, a lakóközösség elhasznált tegyük fel 10 ezer m3 gázt egy hónapban, ezért fizettek 10 000 m3 * 105 ft/m3 = 1 050 000 ft-t. Mindenkinél van hőteljesítménymérő, megnézik hogy az egyes lakók, mennyi hőt használtak el, ezt arányosították az össz hőfelhasználáshoz, ebből kiszámolják hogy a 1 050 000 ft hanyad részét kell nekik kifizetni. Eddig ez jól is működött.


De most behozták a sávos elszámolást, húztak egy átlagot, ha a felett fogyasztasz, akkor 747 ft/m3 a gáz. Lakóközösségek esetén az átlagot megszorozzák annyival, ahány albetétes van. Maradjunk az előző példánál, tegyük fel, hogy csak 4 albetétesre oszlik szét, ami kb 7000 m3 gázt jelent, tehát a maradék 3000 m3-t a piaci áron kell fizetni.


Ennek kifizetésére két lehetőség van:

- Kifizeti a társasház 7000 m3*105ft/m3 + 3000 m3*747ft/m3 összeget a 10 000 m3 gázért, és az egyéni hőteljesítmény órák alapján fizeti ki mindenki arányosan ezt az X összeget. Csak ez nagyon igazságtalan lenne azokkal, akik amúgy kevesebbet fogyasztanak az átlagnál, és maguktól el se érnék a 144m3-t, mert az össz X rezsiárban benne vannak azok is, akik amúgy meg túl lépték.

- Egyesével megnézik, hogy ki mennyi hőt használt el, abból kiszámolják, hogy miatta hány m3 gáz ment el és ha az 144 m3 átlag alatt van, akkor ők csak a rezsicsökkentett árat fizetik, míg aki túllépte ők többet fizetnek.


Tehát ha én átlag alatt fogyasztok, akkor én az általam fogyasztott m3 gáz*105 ft/m3 árat fizetek, vagy ezt nem veszik figyelembe és a 7000 m3*105ft/m3 + 3000 m3*747ft/m3-ből kijövő összeg arányos részét fizetem.

Előbbi esetén jól járok, utóbbi esetén nem, mert nem én miattam fogyasztott túl a lakópark, de mégis én is fogom fizetni, mert nem nézik esetleg külön, hogy nem én emeltem meg annyival a fogyasztást, hogy piaci árat is keljen fizetni a gázért.

2022. júl. 24. 11:03
 7/13 anonim ***** válasza:

Nem tudhatjuk előre, hogy nálatok hogy tervezik, de ennek a pontosítására szolgál a közgyűlés. Biztos másokat is foglalkoztat. Bárki összehívhat közgyűlést, akár te is!


És mivel vannak mérők, ez az egyetlen igazságos és jogos alternatíva:


"- Egyesével megnézik, hogy ki mennyi hőt használt el, abból kiszámolják, hogy miatta hány m3 gáz ment el és ha az 144 m3 átlag alatt van, akkor ők csak a rezsicsökkentett árat fizetik, míg aki túllépte ők többet fizetnek."

2022. júl. 24. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha vannak egyedi mérők akkor teljesen logikus, hogy mindenki a valós felhasználás arányában fizet. csökkentett és nem csökkentett részt is. Nem is értem miért kérdés ez. A közgyűlésen majd azért figyelj, mert ha a szószólók a nagy fogyasztók képesek lehetnek simán arányosítani, hogy spóroljanak a kis fogyasztókon
2022. júl. 24. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Én épp albérlet szerződés előtt állok egy ilyen lakáshoz, remélem tényleg így lesz, az "igazsagos" módszer szerint.

Főleg azok akadhatnak ki akik nagycsaládosok és még többet is fogyaszthatnak az átlag felett.

2022. júl. 24. 12:13
 10/13 anonim ***** válasza:

#9

A szerződésbe be KELL íratnod, hogy csak a fogyasztásmérő alapján fizetsz!

Egyéb csatározások a tulajdonostársakkal nem a te gondod, oldja meg a bérbeadó!

2022. júl. 24. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!