Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Mit tegyek ha magas a fűtésszá...

Racska1974 kérdése:

Mit tegyek ha magas a fűtésszámla?

Figyelt kérdés
Körülbelül egy hónapja, kijött a végrehajtó, mivel nem fizettük be a központfűtésszámlát. Mint utóbb kiderült az éves összesítés során több mint 100 ezer forint többletet állapítottak meg(rezsi csökkentéssel együtt), ami a számlán lévő átutalási limit miatt nem ment át. Az összes háznál lévő dugi pénzünket összeszedtük, hogy rendezzük. A kérdésünkre, hogy miét ilyen magas, a végrehajtó / pénzbeszedő, azt mondta, hogy egy külön cég olvassa le a radiátorra szerelt párolgó mérőeszközt, hozzájuk forduljak a kérdésemmel. Mivel nem volt pontos információm, hogy ki ez a cég, elsőnek a debreceni távfűtőműveket hívtam fel. Ő közölték, hogy ők is látják, hogy a többi lakoshoz képest én valóban a dupláját fizetem,de adatvédelmi okokból nem tudtak több információt adni. A 10 emeletes lépcsőházban semmilyen információ nincs kitéve. Megkerestem a házmester aki átirányított a ház (közös)képviselőjéhez. Ő azt mondta, hogy ő tudott erről, meg is lepődött, (mert ő megkapja, hogy ki mennyit fizet?), de arra várt, hogy én jelentkezzem. Azt feltételezte, hogy akkor biztosan elhasználtam (megettem?) ezt a hőmennyiséget. Következtetés: ezek szerint akkor nálam kétszer olyan meleg volt kb. 50 fok a téli fűtési időszakban??? Vagy esetleg az én párolgó műszerem dupla sebességgel párolog??? Mind két magyarázat túl van azon, hogy értelmes ember elfogadja. Az elmúlt években volt amikor még vissza is fizetett a hőszolgáltató. Írtam a fogyasztóvédelemnek, de nem válaszoltak. Közben kiderítettem, hogy ki a leolvasó cég, írtam nekik is. Még nincs válasz. Kihez fordulhatnék segítségért?

#panel #központi fűtés #hibás elszámolás.
2013. szept. 16. 07:44
 1/9 anonim ***** válasza:
56%

Én bizony nem hagynám annyiban a dolgot, mert nagyon úgy néz ki, hogy valakik tudják nagyot hibáztak, de le szeretnék nyelni a pénzt.

Ha tudod újra írj a tértivevényes levelet (legyen később nyoma, hogy te írtál) mindenkinek akiknek eddig írtál. A hőszolgáltatónak, a távműtőnek, a közös képviselőnek..

Ha ez után a levél után sem reagál senki, akkor elmennék az önkormányzathoz, és ott is panasszal élnék. Ha elzavarnak, vagy azt mondják ők semmit nem tudnak tenni, akkor, felkeresnék egy nagyon jó ügyvédet,és beperelném a hőszolgáltatót.

2013. szept. 16. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
56%
Elsősorban várd meg a válaszukat. Valószínűleg leolvasási hiba,és túlszámlázás van. Szerintem a leolvasó céget kezd el nagyon buzerálni, ne hagyd magad. A vége az lesz, hogy jóvá fogják írni az összeget neked, mert az lehetetlen, hogy 2x annyit fogyassz, mint bárki más a házban. Kérj mérő cserét és bevizsgálást a leolvasó cégtől, ha kötekednek. Legrosszabb esetben a vége bíróság, de nem fog odáig fajulni a dolog.
2013. szept. 16. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Most beszéltem a leolvasó céggel telefonon. Azt a visszajelzést adták, hogy ők azt számlázták ki amit nálam leolvastak. 20 egység körüli értéket olvastak le nálam. A többi lakásban körülöttem, 6-7 egységet. Kérdésemre, hogy ezt mivel magyarázza, nem kaptam válasz.Nálam hideg volt a lakásban egész télen. Ha háromszoros hőmennyiséget használtam volna el a többi lakóhoz képes, akkor minimum, 60 foknak kellett volna lenni.Ez abszurdum. Már az első körben felbosszantottak.
2013. szept. 16. 08:44
 4/9 anonim ***** válasza:

A számlát átnézted? Helyesek a rajta levő adatok? Kezdő és záró állás, befizetett részszámlák...

Számlázni csak a szolgáltató számlázhat. Olyan nincs, hogy valaki csak leolvas és a leolvasott érték alapján kiszámlázza neked a saját javára az általad elfogyasztott hőmennyiséget (vizet, gázt, áramot, bármit)

A számlán szereplő záró állást egyeztetted a mérőn szereplő állással?

Ha csak erre hivatkozol, hogy a többiekhez képest túl sok a fogyasztásod, azzal semmire nem mégy egy szolgáltatónál sem.

Ők nem fognak mérő vizsgálatot sem kérni.

Előbb nézd át a számlát, egyeztesd a mérő állással, aztán ha ott egyezik minden, akkor kérj mérő vizsgálatot (erre is megvan a szolgáltató szabályozása, nálunk ha nem rossz a mérő, a fogyasztónak kell kifizetnie a vizsgálat és a járulékos költségek árát)

2013. szept. 16. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

"Ha háromszoros hőmennyiséget használtam volna el a többi lakóhoz képes, akkor minimum, 60 foknak kellett volna lenni."


Ez nem igaz, a dolog nem így működik. Az a mérőt költségmegosztónak nevezik, és arra találták ki, hogy ösztönözzék a kevesebb fűtést azzal, hogy elvileg ha kevesebbet fűtesz, mint a szomszéd, akkor kevesebbet fizetsz.


Mivel nem a lakás hőfokát méri, hanem a radiátornál mér, ezért nyilván kétszer annyi mennyiség nem jelent kétszer akkora hőfokot (Meg egyébként is, mi az a kétszer akkora hőfok? Mihez képest? Ha kint pl. -10 fok van, akkor ilyen alapon a 20 foknak a kétszerese nem 40, hanem 50).


Egyébként az egész rendszer velejéig igazságtalan, csak nem tudtak jobbat kitalálni, mérő hiányában meg mindenki többet fizetett, mert többet is fűtöttek. Így viszont gyakran 1-2 lakás fizeti a ház fűtésének jelentős részét, a szerencsésebb elhelyezkedésű lakásban élők meg még vissza is kapnak a leolvasás után. Én mikor albérletben laktam, mi visszakaptunk, igaz 19-20 fok volt télen, de nem kellett egyszer sem 0-ról feltekernünk, mert a szomszédok (és a csövek) fűtöttek. Ennek ellenére, mikor saját lakást kerestünk, inkább fizettünk többet egy tégla-gázos lakásért, mert nyilván nem véletlenül, az egyedi fűtésű lakások drágábbak, hiszen aki tud, menekül a panelból és a távfűtés elől (elég sok a tégla-távfűtés felállás is a környéken, ezek a legrosszabbak, mert a tégla lakásokra nem adott az állam támogatást szigetelésre, úgyhogy a távfűtés nekik még drágábban jön ki). És aki azt mondja, a korszerűsítés bármit is megold, ház igen, ezzel lehet közelíteni az egyedi fűtést megfizethetőségben, de elérni soha nem fogják, mert nyilván a távfűtéses házakban nincs alternatíva, és ezt a szolgáltató is nagyon jól tudja...


Egyébként nem azt mondom, hogy biztosan nem néztek el valamit, de gyakori az, hogy nem néztek el, mégis néhány lakástulajdonos aránytalanul magas árat fizet, mert ilyen ez a rendszer.

2013. szept. 16. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
A helyzet a következő. 10 emeletes panel, távfűtés. A radiátorokon lévő párolgó mérőeszköz van. Ezt minden évben egyszer cserélik, leolvassák, hogy mennyit párolgott. Ezt egy leolvasó cég végzi, és az adatokat továbbküldi a hőszolgáltatónak. Nálam 22 egységet olvasott le ( a többi lakásban 6-7). Nem ellenőriztem, hogy tényleg ennyi volt e, de tegyük fel hogy a leolvasó becsületes.Ezután kicserélik a mérő eszközben lévő ampullát egy újra, és kezdődik a párolgás előröl. Van az épület aljában egy központi mérőműszer és ez ez által mutatott értéket osszák szét a lakások között a párolgó mérőműszer alapján. Tehát a számlák, az értékek mind jók számtanilag, csak valamiért a többi lakáséhoz képest nálam 2x-3x gyorsabban párolog. Ami persze nem lehet igaz, mer akkor nálam elméletileg minimum 60 foknak kellett volna lenni volt. Nem tudom, hol lehet a "hiba", de ez nekem több mint 100 ezer forint pluszt jelent, úgy hogy a számlán rajta van, hogy tartalmazza a 25 ezer forintos rezsi csökkentési díjat.
2013. szept. 16. 10:21
 7/9 anonim ***** válasza:
75%

"Ami persze nem lehet igaz, mer akkor nálam elméletileg minimum 60 foknak kellett volna lenni volt. "


Még egyszer mondom, ez hülyeség, egyáltalán nem kell ehhez 60 foknak lennie. Bizonyos helyzetekben, ha 2-3 fokkal több van nálad, mint a szomszédoknál, és ráadásul szélső/legalsó/legfelső lakásban laksz, sokszoros is lehet a különbség a mérőnél. Ugyanis az nem azt méri, hogy nálad hány fok van, hanem azt méri, hogy a radiátor mennyi ideig és mennyire meleg.


Egyébként eleve fából vaskarika lenne, ha amennyiben 20 fok helyett 22 lenne, akkor csak 10%-al fizetnél többet, ugyanis egyrészt az ember komfortzónáján belül az a 2 fok jelentős különbség, másrészt +2 fok miatt nem 10%-al kell több energia, hanem jóval többel. A 20 helyett 60 fokhoz egy panel lakásban télen nem 3-szor annyi energia kellene, hanem 30-szor, nyilván ez elméleti, mert ezen radiátorokkal ez nem is lehetséges.


Előfordulnak olyan esetek is, hogy fűtést mér még melegebb időszakban, mikor rásüt a nap, meg hasonlók.


Egyáltalán hányadik emeleten laksz, hány fokra fűtesz és milyen elhelyezkedésű lakásban laksz?

2013. szept. 16. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Jó hogy nem azt mondod, hogy nálad 876 Kelvinnek (607 Celsius fok) kellene lennie, mert 3-szor akkora hőmennyiséget mértek... (a 20 Celsius fok, azaz 292 K 3-szorosa)
2013. szept. 16. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
2. emeleten lakom. Megkérdeztem a szomszédaimat, ők nem fizettek 100-al többet, és nem hiszem, hogy kevésbé fűtöttek volna mint én. Nem szeretnék a részletekben elveszni (kelvin vagy nem kelvin), remélem a többség számára érthető a gondom, és elnézést, ha nem a megfelelő példával éltem (20 vagy 60 fok). Biztos, hogy itt nem stimmel valami. Köszönöm a konstruktív javaslatokat.
2013. szept. 16. 10:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!