Kezdőoldal » Otthon » Rezsi » Szisztok! Van valakinek...

Szisztok! Van valakinek napelemes fűtése? Melyik a legmegbízhatóbb cég, aki ezzel foglalkozik? Tapasztalat? Megéri befektetni ebbe a rendszerbe?

Figyelt kérdés

2017. jan. 15. 19:38
 1/7 anonim ***** válasza:

Direkt fűtésről csak sufni-tuning szinten szinten hallottam, de eleve elvetélt ötlet volt. Olyat már csináltam hogy napelem + hőszivattyú. Ez egy teljesen korrekt, és jól kiforrt használható megoldás.

A napelem jól megtérül, a hőszivattyú akkor jó, ha egyből ezzel épül a fűtési rendszer, vagy nincs gáz.

2017. jan. 15. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
Egyik ismerősünk tervezi, alapból egy nagyobb invertere van, de egyenlőre csak az átlag áramfogyasztátst biztosítja, de később tervezi bővíteni, és számítások szerint és díszkályhával kiegészítve pár éven belül kisolgálná a fűtést is, és ezzel a módszerrel a park is bővíthető apránként is.
2017. jan. 16. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Általában nincs akkora ideális tájolású, és megfelelő szögben álló déli tetőfelületed, amelyen az egy év alatt termelt áramból végig tudnád fűteni a telet!
2017. jan. 16. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszaitokat!Rendkívül hasznosak voltak!Varok még ezzel kapcsolatban kommenteket!
2017. jan. 17. 21:28
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Már több olyan rendszert csináltam, ami a tetőre felrakott napelemekből kifűti a telet, plusz kielégíti az egyéb fogyasztók elektromos igényét.

Egy kis számítás:

szigetelt ház, éves gázfogyasztás 2400m3 = 20.000kWh hőteljesítmény

villamos fogyasztás:4000kWh

Ha mindent villannyal (a fűtést is) szeretnénk, akkor az összesen 24.000 kWh =1.040.000 Ft

Ha a fűtésre berakunk egy Panasonic aquera levegő/víz hőszivattyút, aminek a COP-ja 4,3, akkor a fűtést 4600 kWh áramból megoldhatjuk. Így a fűtési, és a használati energia mennyisége összesen 8600 kWh-ra csökken.

Ezt egy 6,7 kW-os SolarWorld napelem rendszer megtermeli. ami kb 40m2-ert foglal el a tetőből. Egy átlagos nyeregtetős ház tetejének egyik oldala kb 60-80 m2.

Amint láthatod azért kell a hőszivattyú, mert minden más elektromos fűtésnél, legyen az elektromos kazán, infra panel, fűtűszál, fűtőfólia stb, el fog fogyni a 20.000 kWh mennyiség. Ez napelemmel már kezelhetetlen lenne árban, és felületben is (19kW-os rendszer,kb 130m2)

A többlet kb 13 kW napelem rendszer ára kb.8 millió Ft, egy hőszivattyú beszerelve 2,5-3 millió (ebből levonhatod az elektromos, vagy a gázfűtés árát)

Ezzel a módszerrel nulla forint lesz a rezsi, és a rendszerbe befektetett pénzed évente 10-12%-ot "kamatozik".

2017. jan. 17. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Kedves #5-ös. Elég meggyőző a levezetésed. A napelemes rész korrekt. A hőszivattyús részben a "Panasonic aquera levegő/víz hőszivattyút, aminek a COP-ja 4,3," mondatodhoz csak annyit tennék hozzá, hogy persze... A DIN szabvány szerint 7 C fok külső levegő hőmérsékleten mérve. De mondjuk az egész telet nem kellene ezzel az idealizált COP értékkel számolni. [Nekem földszondás hőszivattyúm van, és örülök ha az éves COP 4,0-ra összejön. Holott a szonda még sosem volt +3 C alatt. A levegő meg ugye mostanában hajnalban -10 C fok körüli. ]
2017. jan. 18. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"6"

Amikor még az oktatóim a fejemet tágították, akkor tervezési ökölszabály volt, hogy a víz/víz hőszivattyú jósága 5, a levegő/víz hőszivattyú jósága 3. Ha valaki ettől el mert térni, azt karóval kirúgták mert nem tanulta meg a leckét. Az élet úgy hozta, hogy kb. 6 éve tervezem, kivitelezem, szervizelem, a hőszivattyús rendszereket és 3 éve üzemeltetek és monitorozok egy saját mintarendszert. A földszondás rendszernél a gyakorlat azt mutatja hogy nem lehet elérni az 5-ös szezonális jóságot, mert fűtési szezon végére "kimerül" a talaj. A kezdeti 13C talajhőmérséklet van amikor lemegy 2-3 fokra( az lenne az ideális, mint Cserkeszőlőn, 50m-en 35 fokos rétegvíz :)) Sok víz/víz hőszivattyú nem nagyon tolerálja az alacsony vízhőmérsékletet, mert egyszerűen nem erre tervezték. A levegő/levegő rendszernél azért hivatkoztam a Panasonic Aquerára, mert egy 9 kW-os T-cap rendszert tesztelés céljából bemutató rendszerként felraktam (kamu, magamnak vettem :)). Azért esett erre a választás, mert papíron ennek van a legjobb hatásfoka a piacon. Most már a gyártóknak a éves szezonális hatásfokot kell megadni,mert ahogy írtad, trükköztek a hatásfokkal, a szar kínai hőszivattyúra is ráírtak 7-es COP-ot. A szezonális SCOP-ban benne van a -15fok, és a +10 fok is, és az egész fűtési szezont nézik. A T-cap COP-ja +7 fokon 5,49, -15 fokon 2,78-2,09 vízhőfoktól függően, +25 fokon (használati meleg víz) a COP-ja 9,07 a szezonális SCOP-ja 4,34. A Panasonic talán egyedül a gyártók közül a pontos COP táblázatot, és görbéket publikussá tette. A Pana levegő/levegő hőszivattyúk hatásfoka különben pár éve szaladt meg, amikor bevezették az inverteres vezérlést, hozzá a kétrotoros forgódugattyús kompresszorokat, ami részterhelésnél is jó hatásfokú (a scroll csak teljes terhelésnél jó), és áttértek a bika R410a gázra. Kb két év múlva be fogják vezetni az R32 gázt, ami még jobb SCOP-t fog eredményezni, és -35 foknál is működő gépet (most csak -20fokig megy a hőszivattyú). Az R32-őt most vezetik be a prémium split klímáknál, elég jók a tapasztalatok (10-es SEER,6 SCOP) A saját mérések szerint is 4 fölötti a jósága a gépnek, de itt ellentétben a víz/víz hőszivattyúval a teljesítmény kilengések nagyon nagyok lehetnek (0,8-4,7 kW). A 2014/15-ös szezonban 4004kWh-át, 2015/16-ban 6150kWh-át fogyasztottam, ebben a szezonban meg már 3600kWh-nál járok.

2017. jan. 18. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!