Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Egy diktatúra lehet jó rendsze...

Egy diktatúra lehet jó rendszer is?

Figyelt kérdés

Úgy értem, hogy amennyiben hagyja élni a népet, nem központosít, nem veszi el a pénzüket és engedi érvényesülni a piacgazdaságot, annyiban működhet jól?

Szingapúr például elég hatékony és jóléti, annak ellenére, hogy diktatúra. Mondjuk nekem nem szimpatikus, hogy lecsuknak rágózásért és ehhez hasonlók, mert ezt már túlzásnak tartom, de egy lazább formában teljesen élhető lenne, nem?



2019. dec. 1. 11:39
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
90%
Ha nem központosít, és hagyja a piacgazdaságot, akkor az nem igazi diktatúra.
2019. dec. 1. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 Ékezetes billetyűzet ***** válasza:
Kérdés, hogy mit nevezünk jó rendszernek.
2019. dec. 1. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
95%

Lehetne elméletben, de gyakorlatban nem.


1. A diktatúrákba bele van kódolva, még az enyhébe is, hogy bizonyos korlátozásokkal járnak. Akiknek ezek a korlátok nem tetszenek, lázadni fognak, és ha enyhébb a diktatúra akkor tudnak lázadni és esetleg megdöntik. Így a diktatúra reakcióként egyre keményebb lesz. Ami még erősebb lázadást szít.


2. A diktatúrába bele van építve, hogy az átlagember nem szólhat bele a hatalomba. Amíg egy jóságos uralkodó vezeti az országot ezzel nincs baj, de ha megpuccsolják vagy inkomptenes ember kerül az élére akkor a kellemes diktatúra villámgyorsan rémálomba fordul. És ez MINDEN diktatorikus rendszerben bekövetkezett kivétel nélkül.

2019. dec. 1. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

#3

De pont ez az, hogy ha egy diktatúra biztosítja a kellő jólétet és szabadságot, akkor miért tüntetnének ellene?

2019. dec. 1. 12:03
 5/20 Balogh Bence 2019 ***** válasza:
100%
A diktatúra ellentéte a kellő szabadságnak, ami része a jólétnek is.
2019. dec. 1. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%
Fogalmi zavar van. A diktatúra elemei nem közmegegyezésként jöttek létre, hanem egyéni diktátumként.
2019. dec. 1. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
100%

És hogy definiáljuk a kellő szabadságot?


Az ellenzéki érzelműek egy része szerint már Mo-n is diktatúra van évek óta.

2019. dec. 1. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
93%

Attól függ.

Érdemes megnézni a közel keletet, az arab tavasz előtt.

Diktátorok, önkényuralom, viszont rend volt, nem volt iszlám állam meg hasonlók a kanyarba se.

2019. dec. 1. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
88%

Eltaláltad a lényeget: itthon a Kádár-rendszer ezért tudott problémamentesen működni a '70-es évek elejéig. Ugyanolyan diktatúra volt, mint Rákosié, nem valósult meg semmi az 1956-os követelésekből, mégis csendben maradt a nép, mert volt már ruhája, cipője és nem éhezett. Utána az a fránya begyűrűzés kikezdte a rendszert, a '80-as évekre már volt elégedetlenkedés bőséggel, de tüntetés nem lett belőle, mert a hatalom sokat lazított a gyeplőn, engedte, hogy az állampolgárok kijátsszák a szabályokat, ezzel lehetővé téve, hogy az állampolgárok megszerezzék, amire vágynak, miközben az állam már nem tudta megteremteni azt a jólétet, ami a nép elhallgattatásához kell.

Szóval abban igazad van, hogy amíg a prolit jól tartja állambácsi, nem lesz lázadás. Teli hassal nem szokás forradalmakat kirobbantani. Az a nehéz feladat, hogy hosszú távon jól tartsd az állampolgárokat. A Perzsa-öböl menti államokban például tök jól megy a dolog: annyi pénzük van az olajból, amennyit csak szeretnének, ezért senki sem hőbörög, hogy némelyikben szó sincs demokráciáról (pl. Szaúd-Arábia). Ha van egy olyan bevételi forrásod, ami az olajhoz hasonlóan évtizedeken át korlátlan mennyiségű pénzt hoz a konyhára, lehet jó diktatúrát építeni.

Ám ha nincs, előbb vagy utóbb baj lesz. A diktatúrákban jellemző lekenyerezés öngerjesztő folyamat: először csak a diktátor közvetlen környezete, a régi gárda kapja a nagy pízt, aztán ezek hozzák magukkal a sleppet: házastárs, gyerek, gyerek családja, testvér, sógor - végül már óriási udvartartást kell ellátni jól fizetett, munkát nem igénylő állami hivatalokkal, zsíros közbeszerzésekkel, törvényileg garantált monopóliumokkal és a többi, meglehetősen költséges juttatással. Ez egyre több pénzt igényel, így kevesebb marad a közvetlen és közvetett osztogatásra, hogy elhallgattasd a népet. Ha csökken az életszínvonal, a proletár lázadni fog, nem jó. Ha viszont engeded neki az ügyeskedést, szemet hunysz a kisebb-nagyobb kihágások fölött, magadat csapod be: nem lesz fogalmad arról, mennyire elégedetlen veled a nép. Egyrészt a diktatúrád által biztosított életszínvonal köszönőviszonyban sem lesz a valósággal, mert mindenki okosít valahogyan, másrészt a nép a laza ellenőrzést felhasználhatja arra is, hogy ellened szervezkedjen.

Nehéz dolog megvalósítani a jó diktatúrát. Minden gazdasági és társadalmi rendszerben jöhetnek visszaesések, a diktatúrában pedig az a rossz, hogy ilyenkor se politikát, se politikust nem lehet könnyűszerrel váltani, hogy megoldd a problémát. Demokráciában kisebb a gond: ha beüt a krach, a következő választáson más kerül kormányra, aztán vagy jó lesz, vagy nem. De legalább történt valami. Diktatúrában viszont akkor is a diktátor marad az állam élén, ha külső okok miatt nincs mit enni és amíg le nem rombolják a rendszerét, nem jöhet változás.

2019. dec. 1. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

"Az ellenzéki érzelműek egy része szerint már Mo-n is diktatúra van évek óta."


Például melyik demokráciában van olyan, hogy a miniszterelnök stadiont építtet a szülőfalujába közpénzből, csak mert szereti a focit?

Én ilyen demokráciáról még nem hallottam.

2019. dec. 1. 13:09
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!