Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Ha van balliberális, akkor...

Ha van balliberális, akkor van jobbliberális is? Egyáltalán maga a balliberálisság létezik? Kerestem szakirodalomban, de csak a jobb és baloldaltól független liberális kifejezést találtam.

Figyelt kérdés
Politikai vitába ne kezdjünk bele, trollok kíméljenek, a politikai nézeteidtől független, szakszerű választ szeretnék kapni, nem egy balos meg egy jobbos egymás elleni picsogását hallgatni.

2021. márc. 25. 21:13
 1/10 anonim ***** válasza:
96%
1994-ben összeölelkezett a baloldali mszp és a liberális szdsz. Azóta van helye nálunk ennek a kifejezésnek.
2021. márc. 25. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Ékezetes billetyűzet ***** válasza:
91%
2021. márc. 25. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, a liberális egy ideológiát jelent, a balliberális meg egy érdekcsoportot, akik a hatalom megszerzéséért és megtartásáért álltak össze nálunk 1994-ben úgy, hogy addig éppen egymásnak teljesen ellentétes nézeteket, elveket hirdettek.

Azért nincsen olyan, hogy "jobbliberális" mert nem állt össze egy magát liberálisnak mondó politikai párt sem a magát jobboldali párttal hogy közösen kerülhessenek kormányra.

Majd ha ilyen megtörténik, akkor majd lehet jobbliberálisokról is beszélni.

2021. márc. 25. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
75%

Igen, van.


Sajnos itthon sokan a balliberális kifejezést rosszul használják. A balliberalizmus NEM egy baloldali ideológia, hanem alapvetően centrista, mint ahogy a liberalizmus szinte minden fajtája az. A liberálisok gazdasági ügyekben alapvetően a magánszektort preferálják, a magántulajdont szentnek tartják, illetve csökkenteni szeretnék az állam szerepét a gazdaságban a lehető legkisebb ésszerű mértékig. Ezek mellett természetesen alacsonyabb adókat is kisebb állami költségvetést szeretnének.


A különbség a balliberálisok és a jobbliberálisok között elsősorban szociális ügyekben van: míg a balliberálisok ilyen szempontból progresszívek (tehát támogatják a kisebbségek jogait, támogatják a klímabarát, zöld politikát, stb), addig a jobbliberálisok szociális ügyekben inkább konzervatívok. Balliberális pártra jó példa a néhai SZDSZ, míg jobbliberális párt például a német CDU vagy az angol Konzervatív Párt.

2021. márc. 25. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
82%

#4 kevered a balliberálist a baloldali-liberális kifejezéssel.

Nálunk a balliberálisoknak semmi köze sem a baloldali nézetekhez sem a liberalizmushoz.

2021. márc. 25. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
68%

"Nálunk a balliberálisoknak semmi köze sem a baloldali nézetekhez sem a liberalizmushoz."


A kérdező szakszerű, politikától független választ szeretett volna hallani, én ezzel próbáltam szolgálni. Az már nem az én hibám, hogy a közbeszédben sajnos a balliberális kifejezés teljesen értelmezhetetlen, MINDENKIRE ráaggatják, aki ellenzéki, kivéve talán a Mi Hazánkra illetve a Jobbikra. Nem is olyan régen az Origo úgy számolt be a Le Az Adók 75%-ával Párt vezéréről, Ecsenyi Áronról, mint "balliberális politikus", holott a csávó amúgy libertárius minarchista...

2021. márc. 25. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
40%

#6 Pontosan ezt próbáltam én is elmagyarázni előtted, de nem értetted meg.

ITT, EBBEN AZ ORSZÁGBAn a balliberális egy konkrét kifejezés, ami NEM a politikai eszmét, irányultságot jelzi, nEM baloldali-liberálist jelent, hanem azokat akik a jelenlegi ellenzékben az összefogást alkotják. Azokat akik 1994-ben mszp-sek és szdsz-esek voltak és összeálltak a hatalomért, majd azóta is együtt vannak a politikai porondon, miközben azt hazudják az embereknek hogy egymástól különböznek ideológiában, értékekben, célokban is akár.

Ez egy konkrét megnevezés ezekre a politikai csoportokra.

Az origó pontosan úgy használta ezt a jelzőt ahogyan kell, te nem értetted meg hogy attól mert balliberális, attól maga a saját gondolkodása, elvei, lehetnek " libertárius minarchista" vagy akármi más is.

2021. márc. 26. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
74%
De ez a csávó még csak nem is volt az ellenzéki összefogás része, plusz szerintem 94-ben kb olyan 3 éves lehetett. Semmi köze sem az MSZP-hez, sem az SZDSZ-hez. Így ennek a kifejezésnek SEMMI értelme, mert nem fed le semmit. Mindössze egy szitokszó, amit rá lehet aggatni az aktuális politikai ellenfelekre. Itt Magyarországon már lassan mindenki, aki nem Fideszes, az balliberálisnak van beállítva.
2021. márc. 26. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
A magukat liberálisnak valló dogmás kultúr-balosokat nevezem balliberálisnak.
2021. márc. 26. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

#8 Ez csak kötözködés amit csinálsz, egyszerűen nem akarod megérteni a balliberális szó és megjelölés valódi jelentését a magyar politikai közegben. Próbálsz mindig valami újat előhízni hogy bizonygathasd, nem is úgy van. De, úgy van.

Balliberális MA az a politikai csoport akik együtt mozognak, együtt akarnak kormányra kerülni, mint azok, akik KORÁBBAN a balliberális csoportot alkották.

Nagyon jól tudom hogy te pontosan érted miről van szó, ez szimpla kötözködés, de még egyszer utoljára leírom, hogy le lehessen zárni.

1994-ben a teljesen ellentétes választási kampányukkal, elveikkel, céljaikkal szembemenve szimplán a hatalom megszerzéséért összeálltak azok akik magukat liberálisnak mondták, meg azok akik magukat baloldalinak mondták. Ekkor alkotta meg a magyar közbeszéd rájuk azt az elnevezést, hogy balliberálisok. Ezután ők, ez a politikai csoport minden választáson együtt is maradtak. Amíg kétfordulós volt a választás addig a kampányukban újra meg újra egymás ellenében is kampányoltak, hogy megszerezzék a szavazatokat listán azoktól is akik a másik féllel nem akartak volna közös indulást, majd a második fordulóban mindig egymás javára léptek vissza és kampányoltak. Egyre kevesebb embert tudtak megvezetni ezzel, de mindig volt akit sikerült.

2002-2010 között ismét közösen kormányoztak. A bukásuk után az mszp szakadt és a feléből létrejött a dk. Nem új párt, csak új a neve, ettől még ugyanazok a politikusok, szavazók vannak benne mint akik előtte az mszp-ben voltak, csak még becsatlakoztak melléjük néhányan a megszűnt szdsz soraiból is. Létrehozták külső erők a momentumot, a hátterében, a döntéshozóikként ugyanazokkal, akik előtte az szdsz-nek voltak a hátterében, finanszírozásában és döntéshozásában. Ez a momentum az első lehetséges pillanatban meg is mutatta hogy kikkel van együtt - az mszp-vel, majd a dk-val.

Ők így együtt a balliberálisok MA MÁR. Attól mert a párt neve nem ugyanaz, ami a név mögött van, akikkel egy listán indulnak, közösen kampányolnak és együtt akarnak ismét kormányozni az pontosan ugyanaz.

2021. márc. 26. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!