Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Voltatok már olyan helyzetben,...

Voltatok már olyan helyzetben, hogy egy szellemi alkotás (film, regény, sorozat, videó játék, stb. ) befolyásolta vagy módosította a politikai felfogásotokat, ideológiátokat?

Figyelt kérdés

Engem személy szerint rendkívüli mértékben befolyásolt az első Bioshock játék, még 2007-ban. Akkoriban még jobboldali nacionalista fejjel játszottam ki, és ez volt első találkozásom a Magyarországon teljesen ismeretlen objektivista eszmével. Elkezdett érdekelni a téma a játék hatására, és hamarosan Ayn Rand könyveit kezdtem bújni, és végül magam is elkötelezett objektivistává váltam. Ironikus módon a Bioshock egyébként egy bukott objektivista társadalmat ábrázolt, kritizálva az ideológia tételeit. Minden bizonnyal nem az volt a bevallottan szocialista fejlesztők szándéka, hogy új híveket nyerjenek az objektivizmusnak (ami nagyjából a teljes ellentéte a kommunizmusnak/szocializmusnak).


Voltatok hasonló helyzetben?



2016. márc. 17. 22:38
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
9%
Hát amikor megnéztem a kapitalizmus szeretem filmet akkor rájöttem továbbra is egy embertelen rendszer ami nem veszi figyelembe az emeberek életét. Amikor kikiáltották a humanizmust arra gondoltak hogy isten helyett magunkat is szeressük amit egyébként Jézus tanított a fény bennetek van vagyis hogy találd meg az utad viszont nem arra gondolt hogy mások kárán szerezz pénzt mert a kufárokat bottal üldözte. Vagyis a humanizmus aminek az ember a közepe felváltotta a kapitalizmus aminek a pénz a közepe.
2016. márc. 17. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Most elkezdtem nézni a House of Cards című sorozatot. Már a legelső része is érdekes volt. Még nem tudom mit fog kiváltani belőlem, de hátha tanulok belőle.
2016. márc. 17. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Némelyiknek pontosan ez a célja. Rengeteg film, irodalmi és színpadi mű közvetít valamiféle világnézetet, tartalmaz társadalom-, rendszer- vagy az aktuálpolitika kritikáját. A propagandafilm is egy külön műfaj és még csak nem is eredendően rossz, ha öntudatos és nem túl elfogult.
2016. márc. 17. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

1-es:

Én is megnéztem a filmet anno, de különösebben nem ingatta meg a világnézetemet. Az objektivista értékrend nem törődik a "parazitákkal". Ugyanakkor a film remekül rámutatott, hogy a mutyizós, állami és gazdasági erők összefonódásából létrejövő kapitalizmus-variáns rendkívül káros. Az objektivizmus ezt sikeresen elhárítja, hisz a minimális állam nem tud beleszólni a gazdaságba semmilyen formában.


2-es:

Erősen javaslom, hogy folytasd a sorozat nézését. Szerintem nagyon jól bemutatja, hogy a közhatalom mennyire korrumpáló hatással bír az emberekre.

2016. márc. 17. 23:05
 5/13 anonim ***** válasza:
Az állam nem is szól bele ha fogyeltél volna a filmre a bankok maga az állam. Vagyis a Goldman sucks igazgatólya a pénzügyminiszter. A te elképzelt objektivista világodban szintén az óriásvállalatok bankok lennének az állam. Vagyis ahol a pénz ott a hatalom. A lekezelő stílus csak a 0% miatt van kicsit megsértődtem ilyen kidolgozott válasz után.
2016. márc. 17. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Goldman sachs amúgy vagyis ha a pénz meg az egész marad nnincs ellenőrizve akkor a korrupció még nagyobb mint most a Silvio Gessel féle szabad gazdaság működik bevezették Tirolban csak betiltották.
2016. márc. 17. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

5-ös:

Nem én pontoztalak le, ha ez segít. Viszont te nem figyelsz rám. Amit te leírtál (bankigazgató miniszter), az pont az ún. "crony capitalism" amiről én is beszéltem. Ez az igazi rák, amikor a gazdaság és politika összefonódik, mivel bizonyos piaci szereplőket tisztességtelen előnyökhöz juttat.


Az objektivista modellben nem ez a helyzet. Ott nem tud összefonódni az állam meg a gazdaság mivel a, elvi szinten a kettő hermetikusan el van választva egymástól b, az állam csak minimális szinten létezik. Az objektivizmus a tiszta szabadversenyes kapitalizmus megtestesítője. Ennek is meg vannak a hátulütői (pl. a szociális ellátásra "szorulók" ugyanúgy megszívják), de olyan természetellenes monopolhelyzetek nem tudnak kialakulni (mivel a tartós, valódi monopóliumhoz az állam segítsége kell), mint amik az USA-ban kialakultak.


Lennének mamutcégek, amik ideig-óráig dominálnák a piac ilyen-olyan részét, de a verseny következtében (előbb-utóbb meg fog jelenni egy rivális egy ütősebb termékkel, vagy a vezetés romlik meg annyira, hogy magától bedől) ezek bukása csak idő kérdése, mivel nincs ott mögöttük az állambácsi, hogy kicsinálja a versenyt.

2016. márc. 17. 23:34
 8/13 A kérdező kommentje:

Egyébként ha tudsz angolul, erősen javaslom, hogy hallgasd meg ezt a fantasztikus beszédet:

https://www.youtube.com/watch?v=QYU2qp5Owxw


(Itt a szövege:

What is the greatest lie every created? What is the most vicious obscenity ever perpetrated on mankind? Slavery? The Holocaust? Dictatorship? No. It's the tool with which all that wickedness is built: altruism. Whenever anyone wants others to do their work, they call upon their altruism. Never mind your own needs, they say, think of the needs of... of whoever. The state. The poor. Of the army, of the king, of God! The list goes on and on. How many catastrophes were launched with the words "think of yourself"? It's the "king and country" crowd who light the torch of destruction. It is this great inversion, this ancient lie, which has chained humanity to an endless cycle of guilt and failure. My journey to Rapture was my second exodus. In 1919, I fled a country that had traded in despotism for insanity. The Marxist revolution simply traded one lie for another. Instead of one man, the tsar, owning the work of all the people, *all* the people owned the work of all of the people. So, I came to America: where a man could own his own work, where a man could benefit from the brilliance of his own mind, the strength of his own muscles, the *might* of his own will. I had thought I had left the parasites of Moscow behind me. I had thought I had left the Marxist altruists to their collective farms and their five-year plans. But as the German fools threw themselves on Hitler's sword "for the good of the Reich", the Americans drank deeper and deeper of the Bolshevik poison, spoon-fed to them by Roosevelt and his New Dealists. And so, I asked myself: in what country was there a place for men like me - men who refused to say "yes" to the parasites and the doubters, men who believed that work was sacred and property rights inviolate. And then one day, the happy answer came to me, my friends: there was *no* country for people like me! And *that* was the moment I decided... to build one.)

Azt is érdemes meghallgatni, hogy ki parazita: https://www.youtube.com/watch?v=mZxgHhuj-Q0

2016. márc. 17. 23:45
 9/13 anonim ***** válasza:
Ez jól hamgzik csak előtte szét kéne verni a mamut cégeket. Mert mi van ha azt mondja a windwows hogy ne csinálj új szoftvert adok neked egy ferrarit meg két luxusnyaralót. Akkor abbamarad. Ha meg elkezdi valaki csinálni akkor nem tudja eladni mert pénz kell a médiára. Ha van akkor lejáratja. Például a meki ellen milyen lejáratás ment gondolom valami konkurens miatt. Hol kezdjen termelni? Meg aki alapból többel indul akinek bányája van kisajátítja magának. Szóval ha azt veszed most is szabad verseny van az állam nem szól bele a dolgokba legalábbis az az állam nem akit hivatalosan annak mondanak. A bankok meg a multik megeszik a kicsiket. Mert miért venne valaki 400 forintért egy kiló krumplit ha vehet 360 ért akkor mi értelme. Így a kicsi nem tud versenyezni. Az állam makszimum olyanokkal tud csalni hogy kinek adja az állami megbízást utak építése vagy kórházak. Azzal hogy ki legyen a verseny vezetője azzal csak kicsit mondjuk olyan törvényt hoz hogy tengerparton nem lehet műanyag festékgyár meg tavaknál mert szennyezi a viet. Pedig a többis is szennyezi. Persze kérdés hogy akkor a rendőrség mit tiltana. Mert ha tiltaná a környezetszennyezést akkor nem mindegy mi az. Nagyon nem ilyen egyszerű. Neo kapitalizmus ahol szabadon sikkaszthatnak az igazgatók akár 500 százalékos haszonnal számla nélkül meg egyebek nagyon jó csak éppen még korruptabbak lennének. Tűzzel égetnék a konkurenciát.
2016. márc. 17. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

9-es:

Ezek a problémák vagy önmaguktól megszűnnek, vagy nem is jelentenek problémát. Az éjjeliőr állam központi feladata az, hogy garantálja azt, hogy a magánszemélyek közötti szerződések ne tartalmazzák a hármas tiltást (fraud, force, coercion). Amíg ez teljesül, a tiszta piaci körülmények miatt nem lehetséges a hosszútávú bebetonozás. A szoftveres példád sántít, mivel minden joga megvan a fejlesztőnek, hogy elfogadja a Microsoft ajánlatát. Ha nem fogadja el, akkor a Microsoft csak lejárató kampányt folytathat (ami egy objektivista társadalomban nem túlságosan eredményes, mivel az emberek tudatosan arra vannak nevelve, hogy individualistán gondolkozzanak és lenézzék a csorda-mentalitást), vagy a saját üzleti modelljét módosíthatja. Erre jó példa az, hogy a torrentezés meg filesharinggel szemben már egy jó évtizede megy a hatalmas lejárató kampány a dúsgazdag cégek részéről, de a fogyasztókra ez csak minimálisan hat.


Egyébként szerintem nem lehetséges objektivista társadalmat kialakítani a mostani társadalom átalakításával. Akárhova megyünk, az emberek döntő többsége parazita, avagy "looter" Ayn Rand szavaival nézve. Az egyetlen lehetőség egy új mikroállam kialakítása, aminek már az alapjait is objektivista elvek mentén lehet letenni.

2016. márc. 18. 00:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!