Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Miért van a világban ez a...

Miért van a világban ez a nagy demokrácia mánia?

Figyelt kérdés

Néha már-már a fetisizálása folyik. Nem lehet megkérdőjelezni, a hibáit, hátulütőit szóvá tenni,boncolgatni. Aki mégis megteszi, az visszamaradott, sötét, diktatúra vagy feudalizmus-párti. Megbélyegzik és kész.

Maximum addig lehet elmenni, hogy "nem tökéletes, de nincsen jobb" és ennyivel le is van tudva. Nem úgy fest, mintha bármiféle próbálkozás lenne arra, hogy egy jobb, működőképesebb rendszert kidolgozzanak/kipróbáljanak (legalábbis nekem nincs róla tudomásom). "Ez van, ez a legjobb", mint egy dogma. Ezt kell vinni mindenhova, ha kell fegyverrel is. Kicsit ilyesmi lehetett a dél-amerikai hittérítés is (nyilván a kornak megfelelő drasztikusabb eszközökkel).



2016. ápr. 5. 22:04
 1/7 anonim ***** válasza:
95%

Mert elfogadtuk általános alapelvként, hogy nem szeretjük, ha az egyik ember tartósan és túlságosan elnyomja a másikat.


A demokrácia azt jelenti, hogy mindenkinek (a démosznak) van lehetősége beleszólni a közösség életének alakulásába.


A mai demokrácia nem tökéletes, fejleszteni kell ebben igazad van, még demokratikusabbá kell tenni, de az nem kérdés, hogy szabad (idegen szóval liberális), egymást segítő (szolidáris) és egyenlő jogokat valamint esélyeket biztosító demokratikus jogállami rendszerben szeretnénk élni.

2016. ápr. 5. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
95%

"Nem lehet megkérdőjelezni, a hibáit, hátulütőit szóvá tenni,boncolgatni."


- Ó, nem, csak annak idején egy külön egy féléven át ültem olyan egyetemi előadáson, ami erről szólt. Jaj, nem, szerinted ez nem történhetett meg, így biztosan csak álmodtam.

És valóban nem történik semmi, hogy javítsunk rajta, áá nem, hiszen az elmúlt 100 évben semmi nem változott az emberi jogokban, ugye?

2016. ápr. 5. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Mert még mindig ez a legjobb.

Meg mondjuk, ha diktatúra lenne, akkor nem nyávoghatnál itt GYK-n, hogy "jááj, miért kell ez a csúnya, gonosz diktatúra, meg ez a rohadt XY vezető miért nem döglik már meg végre?"

2016. ápr. 5. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Mert mondjuk, ha tényleg demokrácia lenne nálunk, akkor nem lenne ekkora a korrupció, mert mindenki beleszólna az ország ügyeibe és megakadályoznák, hogy néhány ember kezében összpontosuljon a hatalom és az anyagi javak nagy része.

Csak valamiért itt erre nincs igény. Ide nem kellenek szabad emberek. Vagy inkább úgy mondanám, hogy csak néhányaknak jár a szabadság, a többi meg kussoljon és húzza az igát.

2016. ápr. 5. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

#1

Ma a démosznak van beleszólása a közösség életének alakulásába?

Fejleszteni kell, de miért tartja mindenki kizártnak, hogy egy szabad, egymást segítő, egyenlő jogokat valamint esélyeket biztosító jogállami rendszert meg lehessen valósítani mondjuk autoriter vagy autokratikus ELEMEKKEL (micsoda szentségtörést irkálok).

Ugyanakkor ha mindenáron maradunk a demokráciánál, akkor sem hallani a demokrácia alfajairól, amelyeket adott esetben érdemes lenne tovább fejleszteni vagy bevezetni. Néha a likvid demokráciát ordibálják be a partvonalról, aztán gyorsan el is hallgattatják. Ki hallott manapság a deliberatív demokráciáról?


#2

És mit tanultál belőle? Hogy hogyan kell vele cinikuskodni? Nyilván azért tartották egy egész féléven keresztül, mert fontosnak tartotta. Hol vannak azok a tanítványok, akiket tanított?


Így van. Az az elmúlt 100 évben változtak az emberi jogok, de nem csak pozitív irányban, mert bizony van olyan, amelyik pedig meg lett csonkítva, el lett lehetetlenítve (jogszabály módosításokkal, bürokráciával) vagy csak látszólagossá váltak. Sőt egyes csoportok már olyan szabadsággal rendelkeznek, hogy az másokat már korlátoz. Vagy ezekről nagyvonalúan megfeledkezünk? Nem csak a habos-babos dolgokat kell megtanulni.


#3

1. Nincs diktatúra.

2. Köszönöm, pont erről beszéltem a kérdés magyarázatában.

"-Van a f*sabb, meg a f*s. Melyik kell?

-Naná, hogy a f*s. Ha kell véremet is adom érte, hogy ne a másik legyen."

Az persze meg sem fordul az ember fejében, hogy csináljunk egy harmadikat, mert azzal munka van, meg lehet, hogy f*sabb lesz mindkettőnél, úgyhogy inkább meghalsz a szimplán f*sért.

2016. ápr. 5. 23:51
 6/7 anonim ***** válasza:

"hogy egy szabad, egymást segítő, egyenlő jogokat valamint esélyeket biztosító jogállami rendszert meg lehessen valósítani mondjuk autoriter vagy autokratikus ELEMEKKEL (micsoda szentségtörést irkálok)."


Egyrészt ott a baj, hogy egy autoriter rendszerben nincsenek egyenlő jogok biztosítva, tehát földobtál rögtön egy olyan elemeket, amik kizárják egymást. Másrészt meg később -azt a részt nem másolom be- meg az a bajod, hogy "jajj de hát a demokrácia is korlátoz sok dologban fúúúúj" ez viszont igaz és ez kicsit valóban autrkatikus elem, sőt technokratikus elemek is működnek a demokráciában. De neked ezekkel is bajod van, de közben épp ezekre vágysz? Dönts már el!

Vagyis nem, te egy olyan rendszerre vágysz, ami neked tetszik! Ez pedig akárhogy is nézzük diktatúra, ha a többség nem támogatja.


Egyébként a mostani képviseleti tömegdemokráciának van rengeteg altípusa, de ami azt illeti ha igazából demokratikus államban akarnánk élni, akkor közvetlen demokráciára vagy egyenesen anarchista berendezkedésre kellene áttérnünk, ami finoman fogalmazva is ellene megy a te kis diktatúraépítgető álmodnak.


jut eszembe! Azt írod, hogy nem volt alternatív demokrácia kísérlet? Dehogynem, sőt még most is zajlik egy-két országban. Szocializmusnak hívták, ami a saját ideológiája szerint sokkal demokratikusabb volt a burzsoá, imperialista demokráciáknál, hiszen egy társadalmi osztály volt csak elvben, a szocialista ember. Épp emiatt ugye nem is volt szükség többpártrendszerre, hiszen minek, ha egyszer tökéletes a demokrácia. Itt a legnagyobb baj veled is az "autoriter demokrácia" magyarra fordítva ugyanis diktatúrát jelent, hiába csavargatod a szavakat.

2016. ápr. 6. 03:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

1. Nincs demokráciamánia. Ahogy elnézem a világot, elég tekintélyes részében gyűlölik, másik tekintélyes részében azt se tudják, mi az (abba most nem mennék bele, hogy itt se).

2. Aki ezt fetisizálja, arra figyeli nem érdemes. Sem azért nem, mert értelmeset mond, sem azért nem, mert sokan vannak.

3. Aki nem meri kritizálni, beszélni róla, sőt elemezni, az retteg. A rettegés mindenkinek szíve joga, de nem kell ebből azt gondolni, hogy valamit nem szabad. Nálunk már elég sok mindent nem szabad, okos emberek mégis ki tudják találni, mit tegyenek, ha ennek ellenére mégis azt akarják.

4. Sok sok működőképesebb rendszer van kidolgozva. Nem mentség, ha valaki erről nem tud. De valamit kidolgozni, és megvalósítani az két dolog. Előbbihez elég pár okos ember, utóbbihoz egy társadalom. Nálunk például nincs társadalom hozzá. Valahogy úgy, hogy egy nagy házat akár egy ember is ki tud találni (sok meg nem képes rá), de megcsinálni egyedül nem tudja. Kell hozzá néhány kőműves, szerelő, gépész, villanyszerelő, ács, és még sok más. Ehhez mind nem érthet egy ember, de ha mégis, nem képes egyedül végrehajtani. Valakinek kell tartani a gerenda másik végét is. A megfelelő politikai működéssel még csak pár száz ember se megy semmire. Ne a kidolgozást kárhoztassuk tehát, hanem nézzünk önmagunkba: az épülés ellen teszünk, vagy építünk? Mert új, pláne jobb rendszer csak ettől lesz, semmi mástól.

5. Ha valamit nem értünk, a probléma megoldására a legjobb módszer a kérdezés. Nem az állítás, becsmérlés, mások hibáztatása. Mert ez nem az előbbi épület "építése", hanem bontása. Akkor is, ha még ezt se fogjuk fel.

2016. ápr. 6. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!