Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Milyen nézeteket vall hagyomán...

Milyen nézeteket vall hagyományosan egy liberális és milyeneket egy konzervatív párt?

Figyelt kérdés

Olyan sokan dobálóznak ezekkel a kifejezésekkel, de én nem tudom, mit jelentenek. Azt tapasztalom, hogy a mai szóhasználatban csak annyit jelent, hogy bal-, vagy jobboldali gondolkodású az illető.


Szeretném érteni, hogy _hagyományosan_ milyen ideológiai/gazdasági/stb. felfogások mentén alakultak ki ezek a kifejezések.



2018. febr. 16. 16:27
 1/2 anonim ***** válasza:
52%

Hagyományosan könnyű megmondani: a 19. században a liberálisok voltak akik mindenkinek jogokat akartak adni ( persze korlátozott mértékben ), a konzervatívok meg akik nem. Hogy értsd: Széchenyi liberális volt, támogatta a közös teherviselést ( nemesek is adózzanak ), a mindenkit megillető szabadságot ( jobbágy felszabadítás ), szólásszabadság, cenzúra eltörlése, stb, míg például Dessewffy konzervatív volt, ő eleinte egyáltalán nem, később pedig csak bizonyos feltételek mellett támogatta a jobbágy felszabadítást, korlátozott sajtó szabadság, stb-t támogatta.

Ma már nehezebb megmondani. A liberálisok szerintem azok, akik a szabadságjogokat helyezik előtérbe, így náluk a melegházasság, transzneműség, migránsok beengedése fontos téma. Persze ez nem azt jelenti hogy a liberálisok mindent támogatnak, csak ők nyitottabbak erre.

Ezzel szemben a konzervatívok akik erre kevésbé nyitottak, inkább elutasítóak. A magyarok ilyenek és ez jól látszik a politikában is: sokkal gyengébben szerepelnek az akármilyen liberális pártok, mint a konzervatívok, nacionalisták*.


*Megjegyzem, hogy egy liberális is lehet nacionalista, a kettő nem zárja ki egymást.

2018. febr. 16. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Alapvetően középiskolás tanulmányai alatt meg kellene ismernie az embernek ezeket az ideológiákat, persze sajnos ez nem így működik:D

a Francia forradalom idején Angliában Edmund Burke fogalmazta meg az angol konzervatívizmus lényegét: elítélik a forradalmat, mert túlzottan radikális és nem törődik a jelenlegi rendszer haszonélvezőivel. Ennek ellenére nem veti el a fejlődést. Ezzel szemben Európa más országaiban (például a Habsburgok területén) egy "ókonzervatív"-nak nevezett irányzat alakult ki, ami elítélt minden változtatást (a polgárosodást). Ennek a vezéralakja az általad is biztos ismert Metternich.

A liberalizmus is elítélte a forradalmat; de annak sikereit meg akarta őrizni. El akarták érni a jogok kiterjesztését, a hatalmi ágak megosztását, a vallás- és szólásszabadságot. Ennek egyik képviselője volt John Stuart Mill. Sok liberális nacionalista is volt, elítéltek a régi rendszert jelképező dinasztiákat és nemzetállamokat akartak létrehozni.

De hogy a kérdésre is válaszoljak: Egy konzervatív pártra általában jellemző, hogy távol tartja magát a szélsőségektől. Fontos számukra az alkotmány és az alkotmányosság, a jogállam. Mára gyakorlatilag a hagyományos liberálisok is a konzervatív pártokat támogatják, hisz ezek jelképezik az emberi jogokat, a szélsőségekkel és radikálisokkal szemben. Fontos számukra a hagyomány, a stabilitás.

A liberális pártot már kicsit nehezebb leírni. Mivel a nyugati demokráciákban már nem olyan fontos téma a szabadságjogok és stb. (hisz ott már rég megvalósultak) ezért gyakran nincs mit meglovagolniuk ezeknek a pártoknak. Ezért sok helyen kifejezetten a gazdasági liberalizmusra helyezik a hangsúlyt, jó példa erre Németország, ahol gyakorlatilag a liberális párt a vállalkozók pártja lett.

Az 1960-as években kialakult hippi- és zöldmozgalmak is gyakran liberálisoknak tekintik magukat, ennek képviselője például Daniel Cohn-Bendit. Nos, ha engem kérdezel, őket szokták "balliberálisoknak" nevezni, bár én nem szeretem ezt a kifejezést.

Nem tudom mennyire tűnt fel egyébként, de nagy különbség nincs a liberálisok és konzervatívok között, ezért van az, hogy sok helyen gyakran koalícióban együtt kormányoznak, sok helyen meg vannak kifejezetten konzervatív-liberális pártok (pl Hollandia)

Mikor a 20. század folyamát bekerültek a parlamentekbe a baloldali erők, alapvetően megváltozott minden. A mérsékelt baloldaliak (szociáldemokraták) támogatták az alkotmányosságot, demokráciát, emberi jogokat (tehát liberálisok voltak ilyen értelemben, gazdaságilag meg pont szöges ellentétük), míg a szélsőbal figyelmen kívül hagyott minden ilyesmit.

2018. febr. 16. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!