Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A központosított rendszerek...

A központosított rendszerek miért antidemokratikusak sokak szerint?

Figyelt kérdés

2018. szept. 18. 21:57
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez egyértelmű: minél több terület centralizált, az általános értelemben vett szabadság annál inkább visszaszorul. Nyilván a demokráciában kell hogy legyenek önálló, független intézmények (is).

Ha minden terület irányítása egy pontban összpontosul, az önmagában nem negatív dolog, de legtöbbször nem szerencsés.

2018. szept. 18. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
40%
Vannak liberális széplelkek anarchista beütéssel, akiknek az az ideáljuk, hogy az állam legyen gyenge, bármikor meg tudja akasztani a működését egy istenített civil szervezet stb
2018. szept. 18. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
40%

#2

És ugyanezek a széplelkek, miközben kézzel lábbal tiltakoznak az állami szabályozás és tulajdon ellen, tüntizni mennek azért, hogy az állam fizesse ki a nemfizető adósok hitelét vagy oldja meg helyettük a probémáikat - amikor már elkövették pl. egy rosszul megválasztott brókercégnél kötött üzlettel vagy mert Marcsikának adták oda a pénzüet piramisjátékra.

2018. szept. 18. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
43%

Általánosságban ilyet nem lehet kijelenteni, hogy a központosított rendszerek antidemokratikusak.

Van olyan rendszer ami antidemokratikus és van ami nem. de egyiknél sem biztos, hogy az éppen úgy rossz.

Pl. a közétkeztetésben - ami központosított - nincs demokrácia. Pályázati rendszerrel kiválasztják a beszállítót, elő van írva a közétkeztetés minősége, módja és fix, alacsony költsége, az iskoláknak, óvodáknak meg nincs beleszólása sem abba, hogy honnan jöjjön hozzájuk a kaja, sem abba, hogy kedden legyen-e babfőzelék vagy pénteken. De ez egyáltalán nem rossz, mert az iskolák nem is akarnak ebbe beleszólni, az ár elég alacsony ami a szülőknek kedvez és a minőséget törvény szabályozza, ami fontos a gyerekek egészsége miatt.

Ellenben - ha már iskoláról beszéltem - a tankönyvellátás központosításánál nem lehet antidemokratikus a tankönyvek készítése, hiszen a felhasználók, a tanárok igenis meg kell tudják mondani ha probléma van a tankönyvvel és azt bizony ki kell javítani. ettől még nem az a helyes ha minden kémiatanár szavaz arról, hogy jó-e úgy a tankönyv, hanem ha van fórum ahol lehetőségük van elmondani amit akarnak és egy általuk is szakmailag elfogadható grémium hozza meg utána a döntést a változásról - vagy hogy nem változtatnak.

2018. szept. 18. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
30%

Mert az emberek általában szeretnek maguk dönteni, helyi ügyekben jobban beleszólni a politikába, döntésekbe vagy elvárják, hogy közvetlenül ők választhassák meg a helyi vezetőiket, ne "föntről" döntsenek. Ez a decentralizáció, helyi autonómia lényege. Egy liberális demokrácia teret ad az autonómiaigényeknek.


Ezért ellentmondásos, hogy manapság a "liberálisok" gyakran a lokális autonómiák, független államok felszámolását akarják és minél nagyobb centralizációt szeretnének, Európai Egyesült Államokat, föderációs központi kormányt és minél több területet Brüsszel hatáskörébe rendelni az unióban.

2018. szept. 18. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
43%
Azért, mert retorika szintjén a demokrata szó alatt ezek az emberek a liberális demokráciát értik. A liberálisok pedig a kormánytól független intézményeket támogatják. Ez demokrácia kérdés tekintetében nyilvánvaló paradox, hiszen a kormánytól független intézményeket az égvilágon semmilyen népszavazással nem választották meg, a kormány meg ugye attól kormány, hogy azt a feladatot kapta, hogy 4 éves cikluson keresztül kormányozza az országot. Márpedig egy kormány hatásköre is csak addig terjed, ameddig az intézményrendszere. És ez az intézményrendszer minél korlátozottabb, annál kevesebb területen tud bármilyen irányú változást is előidézni a kormány. Vagyis a központosított rendszerek elsősorban a liberalizmus alapelveivel ütköznek, ami az intézményeknek a mindenkori kormánytól való függetlenségét prefferálja.
2018. szept. 19. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
43%
A libbantak szerint minden antidemokratikus, ami nem felel meg az ő elképzeléseiknek.
2018. szept. 19. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Más dolog a hatékonyság érdekében központosítani és más hatalomtechnikai okokból. Az állami intézmények a hatékonyság irányába mennek? A hatékonyság ritkán szempont, a befolyás megszilárdítása annál inkább, ez a gond ilyenkor.
2018. szept. 19. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Központosított demokrácia?

Vagy mondjuk, centralizált diaszpóra

-homogén elegy,

-monopolizált dipólus?


Gyengébbek kedvéért: önellentmondás.

2018. szept. 19. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
60%

#9-vagyok:

A demokrácia eleve a decentralizáltságon alapszik, vagyis az egyéni döntések összességén.

A központosított, azaz CENTRALIZÁLT, ennek ellentéte.

Vagy rosszul tudom?

2018. szept. 19. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!