Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A középkorban 1000 fős csaták...

A középkorban 1000 fős csaták voltak?

Figyelt kérdés

Mi régebben az iskolában úgy tanultuk, hogy elég rendesen felpakolták katonával maguk a harcoló felek. A mohácsi csatában a 26 ezres seregünkkel szemben 100 ezer oszmán állt. Azóta viszont a neten olvasni a történelem tévhiteiről olyan cikkeket, hogy a krónikások csak felnagyították a seregek létszámát, hogy az utókor számára nagyobb legyen a győzelem. A törököknek is jobban hangzik, az hogy fejtetőig felvértezett lovagokkal néztek szembe, mintha azt írták volna, hogy vasvillás parasztokat kaszaboltak le a janicsárok, akik tized annyian sem voltak.


Az utolsó királyság c. sorozatban ilyen 1000 fős létszámú seregekkel vívják a nagy csatákat. Egy normál csata 50-30 ember egymásnak feszülése. A várvédők is kb jó ha 50en voltak a középkorban. Ugyanakkor tegnap láttam egy kínai drámát, amiben egy Cao Cao nevű hadvezérnek 800 ezres (sic!) gigantikus serege volt. Elvileg mind történelemhű adatok. Kinek higyjen az ember? Mi az igazság?



2020. júl. 12. 15:56
A kérdező szavazást indított:
A régen tanult iskolai adatok az igazak. 50-100k fős seregekről
Az új hírek fedik a valóságot. Minden feljegyzésekben említett létszámot harmadolni, inkább negyedelni kell
Senki sem tudja már, csak találgatnak a történészek is
Minden máshogy volt, mint azt tanultuk
39 szavazat
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
97%
Most egy tv sorozatott hasonlitasz össze történelmi feljegyzésekkel? Általában több helyen is feljegyezték az adatokat, pl mindkét fél. Nem hiszem hogy összebeszéltek hogy minda ketten ugyan azt hazudják az utokornak. Persze biztos változik csatánként is hogy mennyire megbizható az adat. Valoszinü a kor is befolyásolja, minél régebbi gondolom annál kevesebb a feljegyzés.
2020. júl. 12. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Deák Dominik 2020 ***** válasza:
65%

Csatafüggő, valamit meg lehet viszonylag pontosan becsülni pl. az összeírt ellátmányból, zsoldból, népességszámból... stb. A krónikák ebből a szempontból valóban nem tekinhetőek minden kétséget kizáróan hitelesnek, főleg ha jóval későbbiek.


A lényeg az, hogy Európában nem voltak nagy seregek, Kína viszont egészen más mértékekben működött már akkor is.

2020. júl. 12. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
97%
Lehetnek túlzások, pontatlanságok egyes történelmi adatokban, persze. De az nyilvánvaló hogy legkevesebb köze a valósághoz a sorozatodnak lesz, ahol kb a költségvetés szabja meg, hogy hányan fognak harcolni egy jelenetben...
2020. júl. 12. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
96%
Hát nyilván volt benne valami ferdítés, de ezt nem tudhatjuk, és nem js fogjuk egészen addig amíg valaki fel nem találja az időgépet. Viszont. Egy tv sorozatból kiindulni elég badarság, ott nem a történelemhűséget nézik, hanem hogy mennyi statisztát van pénzük felbérelni.
2020. júl. 12. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
96%

Ahogy #2 írta, ez helyzet és csata függő.

Voltak olyan "nagy ütközetek" ahol pár százan harcoltak csupán egymással összesen, de voltak olyanok is ahol egy hatalmas sereg csapott össze egy másikkal.

Alapvetően azt gondold át, hogy a középkorban mennyi ember élt Európában. 1000 körül még teljes Európa területének összlakossága is csak 35-36 millió fő volt, persze hogy voltak korábban nagyon kis létszámú csaták is, meg később nagyobbak is.

2020. júl. 12. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
69%

A Mohácsi csatában lehet hogy voltak annyian, de ezek a csaták nem voltak megszokottak. A legtöbb csata államok között, vagy földesurak között történt, nem birodalmak között, így a legtöbb csata valóban párszáz fős volt. De mondjuk, ha egy keresztes haderőről, ligáról, vagy birodalomról beszélünk, akkor voltak igen nagy számok.


A várakba nem kellett nagy legénység, úgyhogy akármennyire is jól hangzik, hogy az Egri vár ostrománál csak 2000 - en voltak a védők, ez igazából normális volt.


Kelet más volt a helyzet, mert az egy nagy, nyitott terep, sokkal több oldalról támadhatattak, Európa viszonylag pedig egy szűk félsziget.

2020. júl. 12. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
71%
1000 fős létszámokkal nem csak ostromolni nem lehetett volna de birodalmakat építeni sem. Mellesleg számolni akkor is tudtak és fel is jegyezték az adatokat
2020. júl. 12. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
96%
Mindenütt az volt kb., hogy 10x fős seregből x fős alakulat volt csak igazán profi, a többi csak gyülevész népség volt. Pl. Konstantinápoly 1453-as elfoglalásakor a kb. 50 ezres seregben 5 ezer janicsár volt csak komoly katona, meg még 1-2 ezer szerb, a bizánci védők kb. 5 ezres seregéből meg csak 700 olasz zsoldos, de még nekik sem volt kedvük meghalni.
2020. júl. 13. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
96%
A krónikások erősen túloznak, mind az ellenséges sereg létszámát (nagyobb dicsőség legyőzni), mind a saját sereg létszámát illetően (a "nagyságot" szimbolizálják vele). 100k-s seregek nemigen voltak, logisztikailag is képtelenség lett volna ellátni, illetve az akkori irányítási, parancsközvetítési rendszerrel irányítani is lehetetlenség lett volna. Ezer ember ellátása takarmánnyal együtt naponta 3-5 tonna. A nagy hódító seregek is csak pár 10k harcoló alakulatból álltak - nem is kellett nagyobb, az ellenség sem tudott volna többet kiállítani egyben. Ez már bőven elég volt egy várostromhoz is.
2020. júl. 13. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%
Egy példa:A római történet írok a watling streeti csatát ahol Boudica csapott össze a rómaiakkal,Boudica seregét 200 ezer főre tették,a rómaikét pedig 10 ezer főre.Ez teljesen nyílvánvaló túlzás,a római oldalon reális a 10 ezer de Boudica-nál inkább az 50 ezer ember a valós.Az baj ezekkel az adatokkal,hogy a történészek abból tudnak dolgozni amijük van pont.Ha ezek a feljegyzések valótlanok akkor sincs más,legfeljebb egy másik krónika de ugye arról is ki mondja meg,hogy mennyire valós?Egy ütközetett többen is megírtak,de a történészek inkább a kisebb számmal dolgozókat veszik,azok tűnnek reálisabbnak.Sok csatát nagyon sok évvel később örökítettek meg,és a legtöbbször elbeszélésekből,amit rendszerint eltúloztak az egyi fél javára,megpróbálva lealacsonyítani az ellenséget vagy magasztalni a szimpatikusabb felet.
2021. jún. 24. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!