Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mi az oka, hogy Szaúd-Arábia...

Mi az oka, hogy Szaúd-Arábia az USA, Irán pedig Kína, Oroszország szövetségese lett? Működhet ez hosszabb távon?

Figyelt kérdés

- Szaúd-Arábiában a rezsim amerikabarát, viszont nagy az Amerika ellenesség a nép körében, állítólag ugyanúgy utálják őket, mint Irakban, Jemenben. Oszama Bin Laden és a 2001 szeptember 11-i merénylők 90%-a is szaúdi volt. Amerikában sem szívlelik már annyira Szaúd-Arábiát, liberális kormány alakult, aminek fenntartásai lehetnek a fundamentalista iszlamista állami berendezkedéssel, az országban uralkodó vahabita iszlámmal, szaúdi diktatúrával, uralkodócsalád korrupciójával, elnyomással szemben és az észak-amerikai palaolaj/palagázforradalom, elektromos autó fejlődés miatt a közel-keleti olaj sem olyan fontos már Amerikának.


- Irán pedig korábban modernebb berendezkedésű, nyugatbarát ország volt, csak az iráni forradalom óta a rezsim valamiért Amerika-ellenes. Az utóbbi években egyre szorosabb a szövetség Oroszországgal, Kínával, ezt mutatja a múlt heti szerződés is Irán és Kína kormánya között. Viszont az iráni nép többsége állítólag ellenzi ezt, félnek a Kína felé kiszolgáltatottságtól és főleg a fiatalok inkább Nyugat felé tekintenek, azt tekintik követendő mintának, hozzájuk közelednének sokkal inkább. Kínát nem találják vonzó parternek. A muszlimok, iszlamisták számára a kínai ujgurok helyzete, elnyomásuk miatt is lehetnek fenntartások. Kína viszont nyomul, állítólag katonai bázist, haditengerészeti támaszpontot is létesíthetnek Iránban, mint ahogy Oroszországnak is van Szíriában.



2021. márc. 30. 23:51
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Mindkét (3-4 ?) tábornak megvannak a saját politikai/gazdasági érdekei, más meg nem számít.
2021. márc. 31. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Mert mindenki utál mindenkit, pillanatnyi érdekek határozzák meg ki-kivel fog össze a másik ellen. Az USA a Szaúdiakkal azért paktált le mert nekik van a legtöbb olajuk. Megpénzelte őket, felfegyverezte, a Szaúdiak meg elfogadták a szövetséget. Irán-Szaúd Arábia "természetes" ellenlábasok, kulturális okból is (siíták-szunniták) meg két dudás egy csárdában esete. Az ellenségem ellensége meg a barátom, mivel az USA-val szembefordultak így kézenfekvő hogy Kína és Oroszország lett a szövetségese.

Az öbölmenti országokra amúgy is jellemző hogy zsigerből gyűlölik egymást (meg a kisebbségek, érdekcsoportok is 1-1 országon belül a másikat), a szövetségeket a szerint kötik hogy mi a pillanatnyi érdekük, kitől félnek jobban.


Amúgy nem az elektromos autózás miatt csökkent az olaj ára, hanem a palagáz, palaolaj miatt, meg a világgazdaság lehűlésével párhuzamosan.

2021. márc. 31. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A háttérben húzódó összefonódásokat senki nem tudja kibogozni, azok titkos gazdasági érdekek.

Oszáma bin Láden szaúdi multimilliomos, aki elmegy Afganisztánba harcolni a megszállók (Szovjetunó) ellen, ahol az USA kiképző táboraiban is tanul, amerikai fegyvereket használnak.

Az USA-val akkor fordul szembe, amikor Irak lerohanja Kuvaitit, az USA pedig megtámadja Irakot, nem mellékesen Szaúd-Arábia is az USA mellé áll, aminek megvan a politikai oka, tartanak tőle, hogy Kuvaithoz hasonlóan Szaúd-Arábiát is lerohanja Szaddam Hussein serege.

Oszáma bin Láden az USA-tól tanulta, hogyan harcoljon az USA ellen, de ennek a kérdésnek nem ez a lényege, Szaúd-Arábia azért állt akkor az USA mellé, mert azt kívánta az érdeke.

2001. szeptember 11. - az események ismertek.

Később az is kiderült, hogy 2001. Osama bin Láden USA-ban tartózkodó rokonait katonai repülőgépekkel mentették ki, szállították haza Szaúd-Arábiába.

Nyilván nem mindenki terrorista, hatalmas a família, Muhammad bin Láden 55 gyereke közül Osama csak az egyik... és azóta a gyerekeknek gyerekeik, unokáik születtek.


Irán valamikor kifejezetten USA barát volt, hatalmas bevétele volt az olajkereskedésből, amit azonban elnyel a korrupció (lényegében a sah családja), egyre növekvő politikai diktatúra, zavargások után 1979-ben elkergetik az uralkodót, és onnantól kezdve Irán vezetője az ajatollah, legmagasabb rangú főpap.

2021. márc. 31. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Hosszú távon nem fog fennmaradni a szaúdi-amerikai szövetség.


"elektromos autó fejlődés miatt a közel-keleti olaj sem olyan fontos már Amerikának."


A kitermelt olaj zömét nem a gépkocsiforgalom használja fel.

2021. márc. 31. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
77%

Kína iszlámellenes, az iràni fiatalok pedig iszlámok. Na ezért nem szeretik annyira Kínát.

Szaúd-Arábia meg még mindig jól jön az USA-nak, mivel még mindig nincs olyan sok olaja Amerikának, mint ahogy azt te hiszed, kérdező!

2021. márc. 31. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!