Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Amikor a NATO támadta Szerbia...

Amikor a NATO támadta Szerbia szuverenitását, területi integritását vagy Oroszország Grúzia területi integritását, akkor azon miért léptek könnyebben túl a rivális nagyhatalmak és miért pont Ukrajna miatt éledt újjá a hidegháború?

Figyelt kérdés

Korábban is voltak vitás pontok, feszültségek, fenyegetőzések, elhidegülés a hidegháború utáni évtizedekben a fenti katonai konfliktusok miatt, de azokból nem lett tartós, erős elszigetelődés. Törekedtek utána a kapcsolatok normalizálására és gazdasági szankciózás sem volt egymás felé. Továbbléptek a sérelmeken.


Mintha 2014 és Ukrajna, főként a donbasszi háború jelentette volna a fordulópontot. Keményebb fellépés, elszigetelés, szankciózás, elszigetelődés, élesebb szembenállás, újabb hidegháború. Nem látszik semmilyen enyhülés, inkább mintha még most is egyre inkább csak elmérgesedne a viszony. Egyre többen látnak reális esélyt a közvetlen katonai összecsapásra a NATO és Oroszország között és már nem csak újságírók, de vezető politikusok is ilyeneket mondanak.

Az olyan együttműködések, mint a Nemzetközi Űrállomás, nukleáris rakéták korlátozásáról szóló szerződések, nukleáris fegyverekből békés, energetikai célú üzemanyagot készítő, exportáló közös projektek is véget érnek, úgy tűnik nem lesz megújítás.



2022. jan. 8. 22:44
 1/9 A kérdező kommentje:

Még ide tartozik a 2003-as iraki háború is, mely miatt tiltakozott Oroszország, elítélte Amerikát és az Egyesült Királyságot az invázióért, de ez sem okozott nagy törést a kapcsolatokban. Oroszország teljesen passzív maradt.


Később a Közel-Keleten Szíria súlyosabb kérdésnek bizonyult, ott szembekerültek a nagyhatalmak, mindkét fél aktív szereplő lett, a katonai konfrontációhoz is közel kerültek. A NATO tag Törökországgal meg is történt.

2022. jan. 8. 22:55
 2/9 anonim ***** válasza:
83%
Mert Ukrajna független és ezt anno el ismerték a nagyhatalmak. De anno Szerbia népírtásokat hajtott végre Balkán-szerte így ott be kellett avatkozni.
2022. jan. 8. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Jugoszlávia, Grúzia, Irak, Szíria is független országok voltak, nem csak Ukrajna.


Egyikben sem volt kötelező beavatkozni, háborút indítani, ez csak washingtoni, moszkvai döntés volt. Egyébként Szerbiában is a NATO háborúja idején ötször többen haltak meg és hatszor többen menekültek el, mint előtte, így humanitárius szempontból, nem volt sikeres az amerikai kampány.

Irakba sem hozott békét Amerika, több százezren haltak meg a háborúban.

A humanitárius szempontok már csak azért sem elsődlegesen fontosak, mert amikor Grúzia indított inváziót Dél-Oszétia ellen és háborús bűncselekményeket követtek el, civil autósokat, lakóházakat lőttek szét, menekültválság, humanitárius válság alakult ki, akkor a NATO is a be nem avatkozást szorgalmazta és elítélte Oroszországot a katonai intervencióért. De itt is igaz, hogy az orosz hadsereg beavatkozása után a háború csak tovább eszkalálódott, utána 3-4-szer többen haltak meg a háborúban, habár Oroszország is humanitárius szempontokkal, az öldöklés leállításával, béketeremtéssel indokolta a beavatkozást a konfliktusba.

2022. jan. 8. 23:27
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Nagy különbség, hogy a Balkán a nyugati hatalmak passziója volt, ők hozták létre Jugoszláviát és a keletkezett szart is nekik kellett eltakarítani. Szíriában és a közel-Keleten mindenki betartotta a kialakult illemszabályokat, persze, időnként betartottak egymásnak, de csak módjával, a formákat nemigen szegték meg általában, csak esetenként, azokat meg könnyen el lehetett simítani.

Ukrajna azonban mindig is orosz érdekszféra volt, ezt már nem nyelik le a ruszkik, kizárt eset, hogy hagyják oda benyomulni a NATO-t, ez frankón háborút is jelenthet, még szerencse, hogy csak a kifejezetten féleszű politikusok gondolják, hogy erre lenne reális esély, inkább csak cukkolják az oroszokat, heccelik őket, bár szerintem ez sem túl szórakoztató, de úgy tűnik, van aki másképpen gondolja, pedig ez tuti, hogy vérre megy.

2022. jan. 8. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerbia esetében az oroszok erősen visszavonulóban voltak nem volt olyan gazdasági-politikai érdekérvényesítő képességük, hogy a kvázi NATO szövetségesek által közrefogott Szerbiának hathatós támogatást tudott volna nyújtani. Grúzia esetében fordított a helyzet, a NATO nem tudott volna effektív segítséget nyújtani az orosz érdekszféra közé beékelődött országnak, illetve az oroszok is erősebbek voltak már.

Ukrajna pont "ütközőzónában" van, s sokkal nagyobb is a tét nagyságrendileg mint Grúzia, Szerbia esetében volt (földrajzilag is, meg nézd meg a lakosságszámot). Ukrajna kivonása az orosz érdekszférából már nagyságrendileg különbözik a fenti két esettől, Oroszország után a legnagyobb volt FÁK tagállam. Itt már nem babra megy a játék.

2022. jan. 8. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Ukrajna elég nagy, stratégiai jelentőségű lehet, de nyilván sokkal fontosabb Oroszországnak, mint a távoli Amerikai Egyesült Államoknak.

Irak is nyilván sokkal fontosabb volt az USA-nak, mint Oroszországnak. Vagy például az előző hidegháború idején a Kuba elleni agresszió is érhető amerikai szemszögből, hiszen csak 300 km-re van Miamitól és hagyományosan amerikai érdekszféra volt.


Szerintem itt is tovább lehetne lépni, nem érdemes erőltetni ezt a hidegháborúsdit, fegyverkezési versenyt, gazdasági, társadalmi elszigetelést.

Ukrajnának rendezni kellene a politikai, területi vitáit a szomszédaival. Fel kell adni a területi követeléseket Oroszországgal szemben, a Krímet és Szevasztopolt, flottabázist nem kapják már meg többé, az csak egyszeri kivételes eset volt Hruscsovtól. Az ukrajnai nemzetiségi kisebbségeknek biztosítani kellene a nyelvi jogokat, magyaroknak, lengyeleknek, románoknak, oroszoknak... is. Donyeck és Luhanszk széleskörű autonómiát kapna, cserébe elfogadnák Ukrajna fennhatóságát.

Oroszországnak el kell fogadni Ukrajna szuverenitását és hogy nem emelhet vétót a NATO kapcsolataira, bővítésekre. Cserébe a NATO vállalná, hogy nem létesít katonai támaszpontokat Kelet-Európában, nem telepít amerikai katonákat, rakétákat az orosz határ közelébe, így Oroszország is biztonságban érezhetné magát, nem kellene aggódnia.

A gazdasági, társadalmi, kulturális, oktatási, tudományos együttműködéseket érdemes lenne folytatni az USA, EU és Oroszország között. Ukrajnának is az lenne az érdeke, hogy mindkét féllel jó kapcsolatokat ápoljon, ha már egy ütközőállam sors jutott neki. Gazdaságilag is nyilván könnyebben boldogulnak az ukrán vállalkozók az orosz-kazah piacon, mint az USA-ban, Németországban, Franciaországban, Egyesült Királyságban.

2022. jan. 9. 00:12
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
#6 ez az elmélet a gyakorlat meg annak lesz a függvénye hogy ki az erősebb, ki taktikázik jobban, ki tud erősebb gazdasági eszközöket bevetni, az oroszok, vagy az USA. Jelenleg nem megállapodni akarnak hanem mindkét oldal a teljes győzelmét kivívni. Ha lesz is döntés ott több minden lesz terítéken, kap is valamit az egyik fél, meg ad is (pl. az oroszok hátralépnek a törököktől, odaadják Szíriát az USA cserébe elnézi hogy az oroszok visszaszerezzék az irányítást Ukrajnában, de még ennél is több dimenziós az ügy).
2022. jan. 9. 04:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező azt tudnod kell, hogy Ukrajnának az az érdeke, hogy a jellenlegi helyzet minél hosszabb ideig elhúzódjon, igy a nyugati nagyhatalmak támogatásokat küldenek nekik és egy kvázi középhatalomként szerepelhet a világban, ha nem lenne ez a konfliktus, a kutya se foglalkozna velük és még ennél is rosszabb lenne a gazdasági helyzetük.
2022. jan. 9. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Egyre többen látnak reális esélyt a közvetlen katonai összecsapásra a NATO és Oroszország között és már nem csak újságírók, de vezető politikusok is ilyeneket mondanak."


Mondani mondhatnak, de egy semmit sem érő terület miatt nem fognak összeugorni a nagyhatalmak. Egyik vagy másik bevonul és ennyi. csak úgy mint anno korea és vietnam esetében.


Az ukránok meg már visítanak 7 éve lassan hogy az oroszok ott vannak a határon közben meg több mint kilométerre állomásoznak, ez Kb akkora távolság mint Budapesttől az osztrák határ

2022. jan. 10. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!