Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az őszi esőzések és a zord...

Az őszi esőzések és a zord orosz tél mekkora szerepet játszott abban, hogy a németek elbuktak a keleti fronton?

Figyelt kérdés

1941 nyarán óriási ambícióval indították a Barbarossa hadműveletet, Hitler minden figyelmeztetés ellenére a gyors győzelemben hitt. Úgy gondolta pár hónap alatt összeomlik majd a Szovjetunió és a nép annyira gyűlöli Sztálint, hogy felszabadítóként fogja ünnepelni a német csapatokat.

A kezdeti sikerek után viszont ősszel a nagy esőzések sártengerré változtatják a terepet, a német járművek elakadnak és az előrenyomulás jelentősen lelassul. Erre valószínűleg nem számítottak, de a villámháborús taktika egy ekkora ország esetén nem sikerül és mire Moszkvához érnek már -30 fok körüli fagyok köszöntenek be. Bízva a gyors sikerben, téli felszerelés híján óriási szenvedések várnak a német katonákra. Sokan mondják Oroszországot mindig "tél tábornok" védte meg, de mekkora is volt ez a szerep? Ha gyorsabban haladnak és elfoglalnak pár nagyvárost, megfordult volna a dolog vagy a szovjetek a nyersanyagtöbbletük miatt mindenképp felülkerekedtek volna?



2022. júl. 17. 22:07
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Szerepet játszott az időjárás, de erős túlzás, hogy emiatt nem teljesültek a katonai célok. A korán jött tél csak egy probléma volt a sok között.
2022. júl. 17. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy az #1-es is írta szerepet játszott, de nem ez volt a fő ok. Hanem az orosz túlerő (élőerőben és ipari kapacitásban), Oroszország irdatlan nagy mérete, a több ezer km-re nyúlt utánpótlási vonalakhoz képest elégtelen logisztikai kapacitás. A -30 fokot, tél tábornokot szokták sokan emlegetni - az orosz katonák talán nem ugyanott harcoltak, nekik +20 fok volt a lövészárok túloldalán?
2022. júl. 18. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Mindenképpen bukta volna, talán csak később.


Olajhiányban szenvedett a német hadsereg. Lehet, hogy Moszkvát, Sztálingrádot, Leningrádot elfoglalják, de idővel lett volna ellentámadás, és előbb-utóbb vereséget szenvedtek volna. Hiszen volt a partraszállás, és egyéb gondok is voltak.

2022. júl. 19. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
71%

Hatalmas háttéranyaga volt a Szovjetuniónak, hatalmas távolságok voltak.

A németek nagyon bíztak abban, hogy megnyerhetik a lehetetlent. A voronyezsi katasztrófánál is minél közelebb mentek, nem számoltak azzal, hogy a szovjetek tudták, mikor jön a tél.

1943. januárjának első napjaiban olyan idő volt, mint a magyarországi átlagos tél, plusz 5, mínusz 15 között. Január 10-én azonban jött egy hidegfront, ami -40 fokos hideget hozott, ekkor jött ez ellentámadás, és erre nem voltak felkészülve a mediterrán olaszok, a románok, a magyarok, a hidegebbhez szokott németek sem.

2022. aug. 28. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!