Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Hirosima hogyan lehet ma egy...

Pro Patria kérdése:

Hirosima hogyan lehet ma egy világváros? Hiszen '45 után semmilyen épület nem maradt ott, csak kopár pusztaság, ma mégis létezik Hirosima, mint város. És hogyhogy nem halnak meg a lakói a sugárfertőzéstől?

Figyelt kérdés
2011. szept. 22. 18:09
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
56%
A japánok nagyon szorgalmas népek,a háború után gyorsan újjáépítettek mindent.Úgy tudom,hogy a sugárzás mértéke ma már ott elenyésző.Ott közel sem volt akkora robbanás mint később Csernobilban.
2011. szept. 22. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
62%
Csernobilban kisebb volt a robbanás
2011. szept. 22. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
68%
Én pont a fordítottját olvastam,de mindegy.Ezen ne vesszünk össze.De ha nagy lenne ott a sugárzás,nem is lakna ott senki,ahogy Csernobil körül sem lakik senki,csak a kisebb falvakban.
2011. szept. 22. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
79%
Csernobilban nem atomrobbanás történt, hanem hagyományos robbanás ami szétszórta a környéken a radioaktív anyagot.
2011. szept. 22. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
egy atombomba és egy nukleáris katasztrófa teljesen más. Csernobil azért volt különösen veszélyes, mert sok tonna erősen radioaktív grafitpor hullott szét mindenhova, sokszáz kilométerekre is. egy atombomba robbanásakor a szennyeződés hamarabb "kitisztul".
2011. szept. 22. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
92%

Egy atombomba felrobbanásakor a fő sugárzást a robbanásból származó gamma sugárzás adja. Ez egy fényhez és rádióhullámokhoz hasonló anyagtalan energianyaláb, ami károsodást okoz azokban az anyagokban, amiken átmegy (ionizálja őket), de ha megszűnik a sugárforrás (véget ér a robbanás), akkor idővel lecsökken, majd eltűnik a sugárzás is.


A csernobili robbanás egy hagyományos tűzrobbanás volt, ami radioaktív anyagokat szórt szét a környéken. Ez alfa és bétasugárzást okoz. Az alfa és bétasugárzást alfa és bétarészecskék okozzák, amik gyorsan haladó atommagok (alfa) és elektronok (béta). Ezek anyagos sugárzások és ezek ellen könnyebb védekezni, mint a gamma sugárzás ellen, gyakorlatilag csak kerülni kell a sugárzó anyaggal való érintkezést és közelséget, viszont csak lassan múlik el az anyag sugárzó mivolta (amikorra lebomlik benne a sugárzó anyag többezer év is lehet) és ha a sugárzó anyag testre, vagy főleg testbe kerül akkor még a gamma sugárzásnál is veszélyesebb.

2011. szept. 22. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
63%
A csernobili robbanás egyébként egy afféle elő-atombomba volt. Mielőtt a tudósok a 40-es években rájöttek a rendes maghasadásos atombomba működésére, olyan bombaterveik is voltak, hogy egy bombát robbanóanyaggal és radioaktív anyaggal töltenek meg, majd ez felrobbanva sugárzó anyagot szór szét.
2011. szept. 22. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
36%

Sokan meghaltak(70 ezer azonnal összesen 140 ezer)

Sokan sugárfertőzöttek lettek.

Nem vállt porrá az egész város.

A sugárfertőzés egy idő után megszűnik, semmi sem sugároz örökké. Felezési idő.

2011. szept. 22. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Nukleáris fegyverek (akár fissziós, akár fúziós) használatakor a robbanás után ún. kihullás történik, ami a hasadó anyag egy részét, leányelemeit és egyéb (alfa részecskével, ill. neutronnal) dúsult izotópokat jelent. Ezek a bomlási soroknak, ill. egyéni élettartamuknak megfelelően bomlanak, ami által sugárzás szabadul föl. Ettől "piszkosak" a nukleáris fegyverek.


Tévhit, hogy a nukleáris fegyverek a gamma sugárzással pusztítanak, hiszen a nitrogén a látható fénynél/kemény UV-nél magasabb frekvenciájú EM sugárzást nagy arányban nyeli el. A nukleáris fegyverek a léglökő- és hőhullámmal pusztítanak (ugyanúgy, mint a hagyományos robbanófejek, csak nagyobb energiasűrűséggel). Itt most nem esik szó az elektronikus eszközök pusztításáról. Köszönhetően a nitrogén lágy röntgen (és afölötti) tartományban magas abszorpciójának (ill. magától értetődően a mikrohullámú és IR sugárzásnak) a robbanófej környékén a levegő nagyon magas hőmérsékletre (és így a kinetikus gázelméletből következően nagy sebességre, nyomásra) tesz szert, aminek egyenes következménye a léglökő hullám (a fissziós bombák kilométeres, a fúziós bombák 10 kilométeres területen pusztítanak). A levegőben nem abszorbeált mikrohullámú és IR sugárzás a gyúlékony anyagokat meggyújtja, ez a hőhullám. Az egyre modernebb nukleáris fegyverek (főleg fúziós töltetek) egyre tisztábbak lettek (míg a koraiak majdhogynem piszkos bombáknak minősülnek a néhány %-os hasznosulásukkal), a pusztítás mértékének elenyésző része tulajdonítható a radioaktív sugárzásoknak.


Négy fő (összesen 7-8-féle) radioaktív sugárzás létezik:

- alfa: hélium atommagok, 2 protonból, 2 neutronból állnak

- béta: elektronok

- gamma: nagy energiájú elektromágneses sugárzás

Az egyes izotópok egyedi felezési idővel, ebből következően aktivitással bírnak. Sokszor elfelejtik a félismeretekkel rendelkező emberek a kettőt összenézni. A magas aktivitású anyagok (amik sűrűn bomlanak, így erősen sugároznak egységnyi mennyiséghez viszonyítva) rövid ideig élhetetlenné tehetnek egy területet (ez a koncentrációtól is függ persze), azonban a magas aktivitás miatt rövid a felezési idő, tehát hamar töredékére esik vissza az összmennyiség - vagyis határérték alá csökken a sugárzása. Míg a nagy felezési idejű anyagoknak alacsony az aktivitása; ugyan sokáig sugároznak, de egységnyi mennyiséghez képest nem erősen. Ebből következően a sugárszennyezett területek bizonyos idő után újra lakhatóvá válnak.


Ad1) az elektromágneses sugárzás a robbanáskor nem nyalábban terjed (az a lézerfény, ami koherens), hiszen gömbszimmetrikus felületre merőleges, 1/r^2-es az intenzitás-csökkenés. Az elektromos és a mágneses tér egymáshoz képest Pi/2-vel eltolt szinkron szinuszos változása, melynek hullámhossza, amplitúdója, frekvenciája - praktikusan energiája van. A rádió hullámoktól a gamma hullámokig minden elektromágneses sugárzás.


Ad2) a gamma sugárzás nem "átmegy" az anyagon, hanem elnyelődik, éppen ezért ionizál (kilök egy elektront, kvázi szuper fotoeffektus).


Ad3) a robbanáskor a sugárzás azonnal elhal, ahogy a láncreakció véget ér (hiszen nincs olyan magátalakulás, ami létrehozná). Ami a robbanás után észlelhető, az már maradéksugárzás, amit a kihullás hoz létre. (Ez részben szemantika, hiszen a láncreakció az csak egy masszív és félig irányított, stimulált magátalakulás.)


Ad4) a természetes bomlások során is létrejön mindegyik sugárzási forma (nemcsak alfa-béta), ez izotópfüggő. Ugyanígy az izotóptól függ a felezési idő, nem pedig bomlási módtól.


Ad5) a piszkos bombát, mint elrettentő eszközt, legföljebb a terrorszervezetek ismerik, mint hatásos fegyvert, nincs rá történelmi bizonyíték, hogy bármely hatalom sorozatban gyártott fegyverként látott volna benne rációt (mint ahogy nem is volt benne). A piszkos bomba egy dologra jó, hogy valamely terület lakhatatlanná váljon, ami stratégiailag értelmetlen lenne (a hadászat terület alapú, mi értelme az ellenség területét elfoglalhatatlanná tenni), ellenben politikailag érdekes lehet (igen nagy nyomást gyakorolhat egy kormányra egy raklapnyi piszkos bombával fenyegetőző terrorszervezet).


Ad6) A város porrá vált, tessék gugliban rákeresni, csak az epicentrumban maradtak meg egyes épületek falai, mindenhol máshol bokáig ért a törmelék.


Ad7) A sugárfertőzés félrevezető önmagában, hiszen jelentheti a terület sugárfertőzöttségét (ezt sugár-szennyezettségnek hívjuk), ill. személy sf-ségét (ezt pedig sugárbetegségnek).

2011. szept. 24. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
utolsó: érdekes olvasmány, hol találtad?
2011. szept. 26. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!