Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Milyen volt sorkatonának...

Milyen volt sorkatonának lenni Magyarországon az 1980-2000-es években?

Figyelt kérdés

Aki átélte ezt. Milyen volt?

Volt benne valami, ami tetszett, ami jó volt?


A szabadidő hogyan volt? Az egész napotok percre pontosan be volt osztva? Hogy voltak eltávok, hazautazások vagy kimenők a városba?



2018. jan. 9. 11:28
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
23%
75-77 ig voltam, az a két év nagy szivatás volr. Utólag mesélve jó poén. De itt senki nem fog könyvet írni, ez pedig már az a kategória. Az biztos hogy sokat tanultunk 18-20évesen. Rendet tartani a környezetünkben, a ruháinkban, megtanultunk mosni, főzni, takarítani, őrizni az országot, tisztelni a mellettünk alvót, engedelmeskedni a leghülyébb parancsnak is. Szóval nem ártana a mai srácoknak sem. A két év az sok, de 12-15 hónap beleférne. Sokmindent megismertünk aminek a mai napig hasznát vesszük.
2018. jan. 9. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
100%

'Utólag mesélve jó poén.'


Nem akarok lelombozó lenni, de ez olyan, mint az öregek nosztalgiája a Kádár-korszakról. Az emlékek megszépülnek az idő haladtával.


'Rendet tartani a környezetünkben, a ruháinkban, megtanultunk mosni, főzni, takarítani, őrizni az országot, tisztelni a mellettünk alvót, engedelmeskedni a leghülyébb parancsnak is.'


Az alapokat én is elsajátítottam a szülői háttérnek köszönhetően, nem kellett hozzá laktanya, sem katonai szolgálat, persze nem zárom ki, valaki akkor találkozott először ilyen szituációval.

A leghülyébb parancsról jut eszembe: egyik ismerősünk sapkát tett a fejére és a piás tisztes kiadta parancsba adta, nem lehet a fülükre húzni -teszem hozzá, rohadtul hideg idő volt-, ismerős pedig annyit mondott magában: a jó édes anyádat és azért is a fülére húzta a sapkát. Lett belőle ribillió és a magasabb beosztású elé küldték, aki kérdezte, miért nem engedelmeskedett, a válasz: mert annak a parancsnak nem volt értelme. A vicc, hogy a tisztes erre röhögött egyet és jelezte, távozhat. A dolog pikantériája, hogy pár honvédet a gyengélkedőn kezeltek az eset után, mert lefagyott a fülük.

2018. jan. 9. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 anonim ***** válasza:
76%
* kiadta a parancsot
2018. jan. 9. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
90%

Csak utólag tűnik jó mókának,akkor nem voltam oda érte.90-február-91 február.Fél évet elengedtek,mert jött a rendszerváltás és csökkent a sorkatonaság ideje.

Én sofőr voltam /BTR-80/átlagnál jobb dolgom volt,de csak ott kellett lennem.

A alapkiképzés nem nagyon tetszett,sok volt a menetelés,szívatás.Kaja moslék kategória volt.Be volt osztva az időnk,a katonai eskü után jobb volt már kikerültünk századokhoz.

Olyan 2-3 hetente volt eltávozásunk a hétvégére péntek délutántól vasárnap estig.150km-re laktam a Laktanyától szóval sokat kellett utaznom.Napirend volt,reggel 6-kor ébresztő,ez nem zavart mert amúgy négykor keltem amikor melóztam,sokszor előbb felébredtem ezért,utána reggeli torna,takarítás,reggeli,utána foglalkozások,mi általában a telephelyen voltunk,többiek harcászat,meg minden.Délben ebéd,általában délután négytől volt szabadidő sokat fociztunk volt egy komplett focipálya a Laktanyában.meg kispályák is.Hétvége hasonló,akkor lazulás volt.Aludtunk meg fociztunk,jöttek a látogatók.

Nekem tetszettek azok a napok sokszor hetek amikor kitelepültünk egy lőtérre egy erdőben volt a bázis,akkor még voltak ott orosz katonák is.Voltunk Dunai átkelésen Ercsinél az is nagy élmény volt.Ez HMV-helyen történt,fél év múlva áthelyeztek Egerbe ott voltam még fél évet,ott lazább volt az életem,benzinkutas voltam,tulajdonképpen nem sok dolgom volt,megtankoltam a gépeket aláírtam a menetleveleket,üzemanyagért jártunk URAL-lal mert volt rá jogosítványom.Az a fél év nem is tűnt katonaságnak,olyan mint ha melóztam volna,a tisztek is jól bántak velünk,a kutasokkal megérte jóban lenni.Aztán váratlanul 1991 februárjában bejelentették,hogy vége,mehetünk haza.Volt nagy öröm és vígadalom.

2018. jan. 9. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 anonim ***** válasza:
100%
Szar. Gyakorlatilag semmi mást nem tanultál meg mint hogy gyűlöld aki feletted van a ranglétrán.
2018. jan. 9. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 árokpart ***** válasza:
54%
Fegyverekkel hányszor lőhettetek?
2018. jan. 9. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 anonim ***** válasza:
100%
A 90-91-es vagyok,Egyszer lőttem géppisztollyal,már nem emlékszem de olyan 10 lőszert lőhettünk el,de tök mindegy volt hogy hová lőttél,a kutya sem foglalkozott vele.AK nem tom hányas géppisztollyal.
2018. jan. 9. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 anonim ***** válasza:
Az AK inkább gépkarabély, mint géppisztoly, a Néphadseregnek volt egy fura besorolási rendszere.
2018. jan. 9. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 anonim ***** válasza:
100%

Az volt még a rossz,hogy egy körletben rengetegen voltunk emeletes ágyak voltak,voltak konfliktusok,mert az ország minden részéből voltak bajtársak,volt pár roma származású is.Takarítanunk kellett állandóan ez a mi dolgunk volt mi voltunk az újoncok,reggel-este.Gyakorta szórakoztak az idősebbek azzal,hogy szétszórtak egy zacskó ultrát rá egy vödör vizet aztán lehetett a habot takarítani.Ez hozzátartozott a szívatáshoz,el kellett viselnünk.Aztán egy vaskályha volt,kémény nem szellőzött rendesen aztán mindig füst volt benn,nekünk kellett fűteni is,nem volt távfűtés.Aztán nem nagyon vagy nagyon ritkán volt meg víz,télen is hideg vízben zuhanyoztunk.Reggeli torna csak eleinte a kiképzés alatt volt komoly,utána nemigen foglalkoztak vele,de le kellett mennünk aztán sétáltunk egyet.Aztán feletteseidnek nem szólhattál vissza,parancsot teljesítettél minden esetben.Kaptunk zsoldot,de nem sokat néhány száz forintot egy hónapra abból tudtunk ezt-azt venni a kantinban.De elég drága árak voltak,Coca-Cola ,csokoládé stb.Hazautazáskor kaptunk ingyenes utazási papírt az nem került pénzbe.Olyan gyakran előfordult,hogy eltávozáskor a kapuban visszaküldték az embereket,ha pl.hosszabb volt a haj,addig nem mehetett ki még le nem vágatta.A kapunál le kellett adnunk egy előre megírt táv

iratot,amit azonnal kézbesítettek volna ha riadót rendelnek el.Sok-sok hülyeség volt,örültem amikor véget ért.

2018. jan. 9. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 anonim ***** válasza:

'AK nem tom hányas géppisztollyal.'


Ha magyar licenc volt, akkor feltételezem, AKM-63-mal, mert létezett AK-55 is, de abból nem gyártottak nagyobb mennyiséget, vagy AMD-65-el. Ez a 3 volt magyar változat.

2018. jan. 9. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!