Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Amikor még volt sorkatonaság,...

Amikor még volt sorkatonaság, volt olyan, hogy az áldozat típusú sorkatonákat csak akkor engedték haza, ha leszerelés volt?

Figyelt kérdés
Pl. ha 9 hónap volt addig haza se mehetett, mert a tisztek kipécézték maguknak.

2018. márc. 18. 12:33
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A tisztek általában nem foglalkoztak ilyesmivel.

Tiszthelyettesek között már sokkal több volt a hatalmával visszaélő, de ezek sem tudták túlfeszíteni a húrt, mert egy idő után kénytelenek voltak hazaengedni mindenkit.

Ami viszont jellemző volt, az inkább az, hogy saját surranótársai szívatták az illetőt.

Ti. az eltávot vagy szabadságot kérni kellett a reggeli kihallgatáson. Ha az alegységügyeletes vagy az írnok (mindkettő surranótársa is lehet) nem írta be a naplóba az illetőt, akkor az illető nem tudott kérni. Persze ezt sem lehetett a végtelenségig játszani, illetve ha kiderült, akkor nagyon megüthették a bokájukat, akik benne voltak.

Egyébként az eskütételig senki sem mehetett haza, akkor viszont mindenkinek volt általában 3 nap szabadsága.

Ugyanakkor, ha valaki nem akart hazamenni, akkor azt nem lehetett kényszeríteni.

Fontos azt is tudni, hogy gyakorlatilag jóformán az egyetlen jutalmazási/büntetési lehetőség a (jutalom)szabadság illetve az eltávozás adása volt, tehát mindenki figyelte a körülötte zajló machinációkat.

2018. márc. 18. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Na én már csak 9 hónapot voltam. Már ekkor nagy eskütételi ünnepségek se voltak mint még előtte pár évvel. Első nap bevonulás ruhaosztás este eskü. Mindent lezavartunk egy nap alatt. Azzal kezdtém mielőtt bármi is történt volna hogy a kezünkbe nyomtak egy füzetet. Ott a sorkatonák összes joga feketén fehéren le volt írva. Az is hogy havonta egy hétvége jár. Tehát egy komplett hétvégére hazamehettünk minden hónapban. Természetsen ha volt különleges esemény akkor ez nem élt. De normál esetben kötelesek voltak havonta egy hétvégére hazaengedni.
2018. márc. 18. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
85-87 között voltam katona. Bár papíron volt 1 hétvége hazamenetel. Gyakorlatban 10 hónapig nem jöttem haza. De ezzel nem voltam rekorder, csak előkelő helyen tanyáztam az elkárhozottak listáján. Úgy, hogy semmilyen eljárás, fenyítés nem volt ellenem érvényben, de a többiek ellen sem. Jogaink csak papíron léteztek, gyakorlatban jogod befogni a lepénylesőd.
2018. márc. 18. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Nálunk nem volt ilyen. Ugyanakkor az alapeset az volt, hogy kéthavonta egyszer, ez csökkenhetett nem csak büntetésként, hanem mert úgy jött ki, hogy éppen akkor nem mehettél, mert volt valami program. Nálunk még 1,5 év volt. A sorállomány se szívatta az informális hierarchia alján lévőket azzal, hogy nem engedték haza, hiszen ha valaki visszajött, az mindig hozott valamit, amiből lehetett "hiénázni".
2018. márc. 18. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!