Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mennyire veszélyesek az SA-6...

Jeffrey Spender kérdése:

Mennyire veszélyesek az SA-6 Gainful, SA-11 Gadfly és S-300-as SAM-ek a vadászrepülőkre?

Figyelt kérdés
2018. aug. 11. 23:47
 1/5 anonim ***** válasza:
Ha nincs megfelelő zavarás és ECM ellentevékenység akkor ugyanannyira mint régiekre.
2018. aug. 11. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Régen volt EF-111-ese az USAF-nek, most a Haditengerészettől kell "kölcsönözni" EA-18-as Horneteket.


Meg a másik, a szovjetek / oroszok is nem csak szimpla radargyilkos rakétákkal felszerelt repülőket szoktak küldeni, hanem "fegyvertelen", de zavarókonténerekkel megpakolt Szu-24-eseket és most Szu-34-eseket, és ennek szellemében védekezési stratégiát is kidolgoztak, ha az ő radarjaikat akarják zavarni más ilyesfajta repülők, nem ?


És végül óriási motiváltsági és kiképzettségi különbségek szoktak mutatkozni az adott fegyverrendszer eredeti és külföldi vásárló felhasználói között, ez bármilyen fegyverrendszerre igaz lesz, a honiaknak és megbízható szövetségeseknek megtartják a teljes értékűt, amihez jól motivált és képzett személyzetet próbálnak összehozni, addig a külföldieknek lebutított exportverziót osztogatnak, és társul hozzá néha rosszul motivált és kiképzett személyzet, mint az araboknál ?

2018. aug. 12. 00:42
 3/5 anonim ***** válasza:
36%
Mindegyik leküzdi az összes mai vadászgépet. Filmektől eltérően nem kell becsapódniuk a célba, mert közelségi szenzorral robban a fej ami repeszesővek lyuggatja apró darabokra a közelében levő célt. 3-4 Mach sebessége van mindegyiknek. Egy Buk (Sa-11) ellen (4,6 Mach) még az SR-71 Blackbirdnek sincs esélye. A NATO kód szerint SA-3 is elég volt 1999-ben F-117 leszedéséhez (Dani Zoltán magyar nemzetiségű szerb ezredes ütege szedte le, aki ma pékmester). Az S-300 már teljesen más liga, arra komoly helyzetben 100 kt körüli nukleáris töltetet tennének, amivel egy egész repülőezredet (winget) leradíroznának az égről, annélkül nem költséghatékony az alkalmazása.
2018. aug. 12. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés általános fogalmazásából következően a válasz is csak elnagyolt lehet:

- sa6: félaktív rádiólokátoros önirányítású rakéta -> a találatig folyamatos célmegvilágítást igényel -> ezt észlelheti besugárzásjelzővel a célpont és manőverezhet -> sőt a megvilágítónak címezve indíthat valami csomagot is (az egész eleve elegendő radarkeresztmetszetet feltételez a bemérés, indítás és teljes rávezetés alattt, ami lopakodó céloknál esetleg nem lesz meg még bemérésre sem) (az sem mindegy, hogy a sok elérhető célpontmegjelölő radar közül melyik van rendszeresítve hozzá, az említett legénység kiképzettségi fokáról nem is beszélve, de nem utolsó szempont, hogy a vezetőség hogyan, milyen megfontolások alapján telepíti őket)

- az sa11 az sa6 utódja, ő is félaktív, de már kissé hálózatosabb kialakítású, az alap sa6-oknál ha kilőtték a radart, az összes üteg használhatatlanná vált, ezeket alkalmassá tették több radarral együttműködésre (persze megfelelő összeg ráköltésével elvileg a régi sa6-okat is fel lehetne patkolni, nem tudom ez megtörtént-e vagy inkább sa11-re csereberélnek)

az s-300 leegyszerűsítve a dolgot ugyanaz, mint az sa-11, csak kicsit jobb, még hálózatosabb, szélesebb az elfogórakétarepertoár, és az alkalmazható egyéb elemek a rendszerben. Az SA-11 is rendszerként lett tervezve, de az S-300 egy eleve nagyobb és komplettebb rendszer.


Minden ilyen légvédelmi rendszernek a rákfenéje az, hogy látják-e a célpontot (lopakodás, alacsony hőkibocsájtás), ha látják, akkor elég pontosan látják-e ahhoz, hogy az indításra, lőelemképzésre alkalmas legyen, ha igen, akkor ekkor mit fog tenni az ellenfél, mivel védekezik (elektronikus zavarás, kitérő manőverek, csalik, aktív védelem rakétaelhárító rakéta/lézer miegymás). Ahogyan a légvédelmi rendszerek is rendszerként működnek, sikeres támadást is csak rendszerben lehet levezényelni ellenük, ha a szükséges képességekkel rendelkező elemek rendelkezésre állnak. Az első ilyet nagyban az első öbölháborúban lehetett látni, az F-111, awacs, harm-hordozó gépek, tomahawkok, kapcsolódó kommandós akciók, és nem konvencionális egyéb elemek. Érdemes azt elolvasnod és akkor megérted, hogy bármilyen nagytudású is a védelmi rendszer, jellemzően támadóelőny van mindenhol, főleg ha a hírszerzés olajozottan működik, és az elhárítás nem tud lépést tartani.

2018. aug. 14. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ezek mind régi rendszerek, és mind korszerűsíthetőek.

Korszerűsítve egy negyedik, vagy négy+ generációs gépre tényleg komolyan veszélyesek, ha nincs elektronikus ellentevékenység.

Az Sz-300 még a legifjabb, de itt sem mindegy, milyen változat szerepel. Az SA-11 (meg az SA-6) veszélytelen a Black Bird-re, az a rakétájuk számára túl magasan, 30 ezer m-en süvít.

SR-71 ellen az Sz-200, Sz-300 rendszerek, no meg a MiG-31-ről indított AA-9-esek jelentették volna a hatékony megoldást.

2019. máj. 12. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!