Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az Oszmán-Birodalommal elkerül...

Az Oszmán-Birodalommal elkerülhetetlen volt a háború? Nem lett volna esély a kiegyezésre esetleg szövetségre?

Figyelt kérdés
Nekem annak idején úgy tanították hogy nem, mert a törökök mindenképpen el akarták foglalni Magyarországot és gyanítom most is tanítják az iskolákban. Viszont végignéztem a Szulejmán című sorozatot és abban egészen másképp történtek az események. Például Lajos király lefejezi a török követet aminek eredményeképpen Szulejmán megindul Magyarország ellen. Persze ez egy sorozat, és nyilván nem minden igaz, de érdekes volt látni a másik oldal álláspontját, ezért utánaolvastam. A helyzet pedig az hogy valóban a magyar fél rúgta fel a békeszerződést azzal hogy bebörtönözték Szulejmán követét aki meg akarta hosszabbítani a békét. Ennek következménye volt Mohács. Korábban az első nagyobb támadást is a magyar fél indította Luxemburgi Zsigmond vezetésével. A várnai csata előzménye pedig az volt, hogy a magyar király a békeszerződés ellenére támadást indított. Összességében a magyar fél legalább annyiszor indított hadjáratot mint a török, a békemegállapodás felugrása árán is. Mátyás király volt az egyetlen aki békére törekedett és a törökök nem is támadtak kisebb harcoktól eltekintve. Nekem az a gyanúm hogy a magyar oldal hibás politikája vezetett az ország bukásához amit kihagynak a történelemkönyvekből.

2018. dec. 14. 10:34
1 2 3 4 5
 1/44 anonim ***** válasza:
92%

A török sorozat hazabeszél a törökök szempontjából és nem történelmi film, nem a valóságot mutatja, csak részben szemelget belőle teljesen önkényesen.

Ez egy játékfilm, amiben van helyenként történelmi helyzet.

[link]


II. Lajos ábrázolása eleve hamis, hiszen húsz éves ifjú a történtek idején.

A törökök a franciákkal kötött szövetség miatt támadtak hazánkra, de fő céljuk Bécs ellen irányult. a Habsburgok lekötése volt a céljuk.

Az 1525 ben lezajlott páviai csatában Franciaország veresége hozta ezt a szövetséget, amely háromszáz évig tartott és a Habsburgok hegemóniája ellen irányult.

V. Károly spanyol uralkodó is Habsburg volt ugyanis, természetes szövetségese így az osztrák ágnak és a török fenyegetés el is érte a célját, az osztrákok nem avatkoztak be a spanyol-francia küzdelmekbe ekkor, így a török támadás mindenképpen megtörtént volna, az ürügy az mellékes ebben az esetben

[link]


Nem a történelemkönyvek a hibásak, hanem a film, amelyben alig van valódi korhű állapot, a film a ma közönségének szól és szórakoztató jellegű, a történelmet ne abból tanuld!

2018. dec. 14. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/44 A kérdező kommentje:
Akkor nem olvastad végig amit írtam. Tedd meg mielőtt válaszolsz. Nem a sorozatból indultam ki hanem utánanéztem. Az általad leírtak a klasszikus általános iskolai változat. A wikipéda pedig nem érdekel. Az igaz hogy a törököknek a spanyolokkal volt problémájuk és azok Közép-Európai birodalmával aminek Bécs volt a központja. Ez volt a célpont, de ehhez nem kellett volna feltétlenül Magyarországot elfoglalniuk. Egyes források szerint Mohács előtt Szulejmán szövetséget ajánlott Lajosnak cserébe azért hogy szabad utat kapjon Bécsig. Lajos ezt visszautasított és elindult Szulejmán ellen. Mohács után a törökök nem maradtak Magyarországon. A koronát egyből Szapolyainak adták és elhagyták az országot. Ez egyértelműen bizonyítja hogy eredetileg nem akarták megszállni Magyarországot.
2018. dec. 14. 11:19
 3/44 anonim ***** válasza:
96%

Az a szövetség, amit megköthettek volna az vazallusi alárendeltséget jelentett, ezt az akkor még nagyhatalomnak számító Magyarország semmiképpen nem vállalhatta.

Valójában az osztrákokkal voltunk ekkor szövetség jellegű viszonyban, hiszen a magyar királyné, Mária a Habsburg Ferdinánd húga volt, megfelelő rokoni kapcsolatban.

Az osztrákok katonai segítséget is nyújtottak, a mohácsi csatában sok osztrák, cseh gyalogos vett részt és komolyabb seregtestek állomásoztak Győrben és más városokban, sajnálatos módon ezek összevonására nem került sor, pedig a törökök létszámfölénye csökkenthető lett volna.

Magyarországnak ekkor már teljes mértékben ellensége volt az oszmán birodalom, amely évszázados fenyegetés volt hazánkra, a hosszú háborús korszakokat rövid békés időszakok váltották fel korábban, de ezek nem állandósulhattak az oszmán nyomás következtében.

Az való igaz, hogy mi is indítottunk támadást, de ezeknek megvoltak az okai, például Konstantinápoly elleni török agresszió, vagy a szövetségesnek számító balkáni népek, Havasalföld, vagy a Szerbek támogatása volt a céljuk a nyomasztó török fenyegetés ellenében.

Magyarországnak halálos ellensége volt az Oszmán birodalom régóta.

A törökök kivonulása után a lényegében vazallusi sorba kényszerített új uralkodónkat nem ismerte el a fél ország, így kerülhetett sor olyan mértékű széthúzásra, amely megosztotta erőinket és három részre szakadt rövidesen az ország.

A mohácsi győzelemmel a törökök nem szerezték meg automatikusan az uralmat az országunk felett, nem volt realitása a győzelmet konszolidálniuk.

A törökökkel kizárt volt egy szövetség kötése, csak a katonai nyomás tette ezt lehetővé, a mohácsi vereség után, illetve Szapolyai viszonylagos népszerűsége a köznemesség sorában.

2018. dec. 14. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/44 anonim ***** válasza:
87%
Figyelj, a törököknek Bécs kellett. Szerinted szépen, virágot szedve átvonultak volna?! Nem volt kérdés, Mo Habsburg szövetséges volt, a törökök pedig egy ostromnál nem kockáztathatták az utánpótlási útvonalat. A Szulejmán c. sorozatnak kb. annyi köze van a valósághoz, mint az indiánoknak Indiához.
2018. dec. 14. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/44 A kérdező kommentje:

A vazallusi alárendeltség ezerszer jobb lett volna annál mint ami történt. Az osztrákokkal nem voltunk szövetségben. Alig küldtek segítséget. Csak kihasználták a magyarokat, Mohács után pedig megszállták az ország felét. Ezt nevezed szövetségnek?


A béke egyáltalán nem volt rövid. 30-40 éves békét rúgott fel Lajos. A törökök hogyne szerezték volna meg az uralmat az ország felet? Szétverték a magyar fősereget és bevonultak Budára. Ha akarják simán berendezkednek és elfoglalják az ország többi részét. A két román fejedelem Havasalföld és Moldva, illetve Erdély is sokáig török vazallus volt amivel sokkal jobban jártak mint Magyarország. Szulejmán 15 évvel később, csak akkor szállta meg az országot mikor Szapolyai meghalt és nem volt utód. Ha nem teszi, az egész ország a Habsburg kezére jut.


Hülyeség hogy kizárt volt egy szövetség kötése a törökkel. Franciák is szövetséget kötöttek velük. A magyar vezetés Mátyás király kivételével nem is akart békét kötni. A Habsburgok jártak a legjobban. Mohács után az ölükbe hullott az ország fele. Könnyen lehet hogy a Habsburgok hajszolták bele Magyarországot a háborúba, amihez segítséget ígértek, de azt perszer nem küldtek, a törökök szétverték a magyar sereget, ők pedig megszállták Nyugat-Magyarországot.


Azt javaslom ne ragadjatok le az általános iskolás történelemnél. Sokáig én is így gondoltam de aztán elkezdtem utánaolvasni és rájöttem hogy ahogy a történelemkönyv írja, nem igaz.

2018. dec. 14. 14:12
 6/44 A kérdező kommentje:

"Figyelj, a törököknek Bécs kellett. Szerinted szépen, virágot szedve átvonultak volna?!"


Pontosan. Mátyás is átengedte a törököket nyugat felé.



"Nem volt kérdés, Mo Habsburg szövetséges volt, a törökök pedig egy ostromnál nem kockáztathatták az utánpótlási útvonalat. "


Mo nem volt Habsburg szövetséges. A törökök pedig úgy ostromolták meg Bécset hogy a köztes területek nem voltak mind az ő kezükön.



"A Szulejmán c. sorozatnak kb. annyi köze van a valósághoz, mint az indiánoknak Indiához."


Többször írtam hogy nem a sorozatból indultam ki hanem ez indította el.

2018. dec. 14. 14:15
 7/44 anonim ***** válasza:
88%
Te valami vallási fanatikus muszlim agitátor vagy?
2018. dec. 14. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/44 A kérdező kommentje:
Ki beszélt itt vallásról? Ha csak te nem vagy valami vallási fanatikus keresztény agitátor.
2018. dec. 14. 15:10
 9/44 anonim ***** válasza:
88%
Nem vagyok vallásos, csak gyanús ez az Iszlámbarátság egy magyar embertől.
2018. dec. 14. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/44 A kérdező kommentje:
Már a törököket is utálni kellene ? :) Ha fideszes aktivista vagy akkor értem a beszólásodat, de ebből a kérdésből hagyjuk ki a politikát. Nem érdekel a Fidesz propagandád. Azt viszont nem árt ha tudod hogy Orbán Viktor egyik legjobb haverja Erdogan török elnök. Ez nem zavar téged? Mindegy, költői kérdés volt :)
2018. dec. 14. 15:54
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!