Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az USA a Szovjetunió II....

Az USA a Szovjetunió II. világháborús segélyezésével gyakorlatilag létrehozta magának a későbbi hidegháborút?

Figyelt kérdés

Olvastam egy angol nyelvű oldalon, hogy ha nem segélyezik annyira a szovjeteket, akkor azok 1945-re olyan rettenetes veszteségekkel nyerik meg a háborút, hogy semmi erejük nem lett volna egy újabb háborúra a nyugatiak ellen, ezért fel kellett volna adniuk az elfoglalt csatlós államaikat és visszavonulni a szovjet határok mögé.

A valóságban a német kapituláció idején 11 millió főt számlált a Vörös Hadsereg és szakértői vélemények szerint már csak alig néhány millió főt tudtak volna besorozni gazdasági csőd nélkül, tehát körülbelül 15-16 millió katonájuk maradt a háború végére, ami jóval kevesebb lett volna, ha az USA nem segít nekik.

A legnagyobb segítséget a teherautók adták, amikkel az amerikaiak gyakorlatilag motorizálták a Vörös Hadsereget és megteremtették nekik a lehetőséget, hogy komoly háttérlogisztikát építsenek ki a seregük utánpótlására, valamint a szovjet gyalogság is ezeknek a teherautóknak a segítségével volt képes komoly áttöréseket végrehajtani a német vonalak ellen a tankokkal. Amíg gyalogosan rohanták le a németek vonalait, addig gyakorlatilag mindig elkaszálták őket, de az amcsi teherautók hatalmas segítséget jelentettek a németek visszaszorításában 1943-tól, de főleg 1944-ben a Bagratyon-hadművelet alatt, amikor teljesen felmorzsolták a németek Közép-hadseregcsoportját és többszáz kilométert törtek előre.

Na de hogy lehettek az amerikaiak ennyire vakok? Legkésőbb a sztálingrádi győzelem után le kellett volna állítani a vörösök segélyezését és akkor '45-ben bőven lett volna esélyük felszabadítani teljes Európát a végletekig legyengített Szovjetunió uralma alól és egy sokkal jobb világ köszöntött volna ránk.



2018. dec. 16. 14:24
 1/4 Drazicc ***** válasza:
85%
Az Usa -nak nagyon fontos volt, hogy a Szovjetunió gzdasága ne robbanjon le amíg harcolnak a németek ellen a másik oldalról, mint ahogy az az első vh idején történt. Amikor Berlint körbevették, a németek mg mindig találtak ki új fegyvereket pl a ballisztikus rakétát, amivel Londont bombázták. Másrészt ott volt még Japán a szövetségesük, tehát a legvégéig akarták segíteni a Szovjeteket a biztos győzelem érdekében. Ezért is nevezték el a kommunista időkben a mai Széchenyi teret Roosevelt térnek mert ő támogadta az oroszokat. Az igazi hidegháború alapját nem a megmaradt teherautók adták, hanem hogy a Szovjeteknek is lett atomjuk.
2018. dec. 16. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Sztálin nem adta volna fel. Korábban is inkább éheztette a saját népét, csak azért, hogy legyen pénze az államnak és ne álljanak le a ipari beruházások.


Ezen felül olyan apróságokat sem szabadna elfelejteni, mint a katonák harci morálja, nem biztos, hogy a lakosság is támogatta volna egy újabb háborút.


A szovjet fegyverek semmivel sem maradtak el a szövetségesek mögött.

2018. dec. 16. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 hollófernyiges ***** válasza:

"azok 1945-re olyan rettenetes veszteségekkel nyerik meg a háborút"


Vagy elvesztik és Amerika egy Londontól az Urálig terjedő Németországgal találja egy ketrecben magát.

2018. dec. 16. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ideológiai ellentétek mindig is voltak közöttük, de eltekintettek ettől a háború megnyerése érdekében.

Akkoriban is komoly viták voltak a kölcsönbérleti szállításokról, de Roosevelt politikája az volt, hogy amelyik németet az oroszok megölik, az már nem fog amerikai katonákat ölni és ezért támogatták a szövetségeseiket mindennel, amit csak adni tudtak.

Igen, jól írod, 1942 nyara és 1943 nyara között négyszázezernél jóval több, közel félmillió teherautót szállítottak az oroszoknak és ezzel valóban nagyrészt megoldották a logisztikai gondjaikat, de ezen kívül is minden téren segítették őket és ezzel rengeteg szövetséges életet mentettek meg.

Sztálin antifasizmusa sem volt olyan mély és elszánt, ugyanis 1943 tavaszán szovjet kérésre Molotov és Ribbentrop találkozott a német kézen lévő Kalinyingrádban, hogy megbeszéljék a különbékét, amely azért nem jött létre, mert Ribbentrop azzal az arcátlan gőggel tárgyalt, ami 41 ben még elfogadható lett volna és az oroszok, bár rugalmasak voltak, a német feltételeket nem fogadhatták el, de valójában nem sok hiányzott hozzá, ha az USA nem támogatja minden téren a szovjeteket, nagyon valószínű, hogy akár komoly engedmények árán is, de fegyverszünetet kötöttek volna a németekkel.

2018. dec. 16. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!