Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Van itt olyan aki egyetem...

Van itt olyan aki egyetem mellett tartalékos katona?

Figyelt kérdés
Mennyire végezhető jól egyetem mellett, mennyit kaptok kézhez, mennyire megy könnyen a szerződésbontás, hívtak e már be valamilyen "szolgálatra", ha igen mire, milyen rendfokozatot dobott a gép stb., tudom mennyire komoly vagy komolytalan dolog ez, de érdekelne.

2018. dec. 27. 22:21
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha egyetemre nem járok, és tartalékos sem vagyok, de annyit meg tudok mondani hogy mennyit kapnak kézhez.


iranyasereg.hu/home/page/illetmeny

2018. dec. 27. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Az illetménnyel tisztában vagyok, nettót is tudok számolni belőle de most inkább személyes tapasztalatok érdeklenének. A zöld pacsi viszont ment :)
2018. dec. 27. 22:44
 3/6 anonim ***** válasza:
70%
Egyszerűbb, ha elmész vérplazmát adni. 5500 Ft-ot fizetnek adásonként, jövőre valószínűleg ez nőni fog. Heti egyszer érdemes elmenni, aznap fáradt leszel, másnapra már semmi nyoma.
2018. dec. 27. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Egyetemista ÖTT-s jelen :)


- Mennyire végezhető jól egyetem mellett?

- Teljesen, mivel a kiképzésen kívül még nem hívtak be semmire. A kiképzést is egyben letudtam egy hónap alatt a nyáron, így az egyetem semmilyen hátrányt nem szenvedett mellette.


- Mennyit kaptok kézhez?

- Egyszeri szerződéskötési díj volt nettó 27 483 Ft, az egy hónapos kiképzésért nettó 87 308 forintot kaptam (őrvezető voltam még ekkor). Évente kapunk rendelkezési állási díjat, ezt akkor is megkapjuk, hogyha egyszer sem hívnak be, ez a minimálbértől függ, február-március környékén utalják, itt is reménykedem egy 90 ezer körüli összegben. Van még lehetőség egyetemistaként ösztöndíjra is, van Mészáros Lázár ösztöndíj, ez csak bizonyos szakokon tanulóknak járhat (az én szakomra sajnos nem jár), főleg informatikai-műszaki szakokra, ha jól rémlik. Ugyanakkor van még egy általános tanulmányi ösztöndíj is, ez nem tudom, megvan-e még, mielőtt jelentkeztem volna, akkor találkoztam vele, valami március-április volt a határideje, de fogalmam sincs, meddig szól, meg hogy van, most ősszel nem találtam meg, hogy lenne, szóval remélem, megint lesz tavasszal.


- Mennyire megy könnyen a szerződésbontás?

- Állítólag nagyon, a toborzóban legalábbis ezt mondták, hogy indoklás nélkül lehet szerződést bontani, viszont arra már nem emlékszem, hogy a szerződéskötési díjat vissza kell-e figyelni. Volt egy srác, aki a kiképzés első napján szerződést bontott.


- Hívtak-e már be valamilyen "szolgálatra"?

- Nem. A kiképzés végén mondták, hogy lesz zászlóavatás októberben, és érdeklődtek, ki szeretne menni (hogy kinek küldjenek majd behívót, mert ugye a behívót nem lehet elutasítani), aki mondta, hogy nem ér rá, azzal nem szórakoztak. Tőlem megkérdezték, mit tanulok, mondtam, hogy mit, sok sikert kívántak, és ennyi. Láttam, hogy voltak még a többiek koszorúzáson meg ilyeneken, de csak azokat hívták, akik ráértek. Ilyen szempontból nekem ez nagyon pozitív, tényleg önkéntes a dolog. Nyilván békeidőben ez így van rendben. Majd tavasszal ha jön a rendkívüli hóhelyzet meg árvíz, akkor leszek kíváncsi, hogy mennyire mozgósítják az embereket, de reménykedem, hogy ott is csak azoknak kell menni, akik akarnak. Nyilván tisztában vannak a honvédségnél azzal, hogy aki önkéntes tartalékos, az emellett tanul vagy dolgozik, és nyilván ez a kettő az első.


- Milyen rendfokozatot dobott a gép?

- Őrvezetőként kezdtem, a zászlóavatásnál tartalékos ezred lettünk, így már szakaszvezető vagyok, de ezt csak az új szerződésben láttam, még a rendfokozatomat nem kaptam meg. Majd lehet, vizsgaidőszak után benézek a toborzóba, és megérdeklődöm, hogy mi a helyzet.


- Mennyire komoly vagy komolytalan dolog ez?

- Erre elég nehéz válaszolni. Nyilván mindenki számára világos, hogy azért van a tartalékos rendszer, mert nem teljesítettük a NATO által meghatározott 2%-ot, és ha nem akarjuk, hogy kirakjanak minket, akkor muszáj valamit csinálni (erre van az egész Zrínyi 2026 is).

Maga a kiképzés elég komoly, tényleg megtanultuk az alap dolgokat, lőttünk is, alaki, elméleti dolgok, minden volt. Viszont nem vették olyan szigorúan a dolgokat, ha valakinek fájt a lába, kiállhatott, elfáradt, akkor is, nem az volt a cél, hogy most vért izzadjunk, hanem hogy lássuk, milyen is a katonák élete. A laktanyán belül is katonaként kezeltek minket, ha úgy viselkedett a század, ami nem volt katonához méltó, rendesen leordították a fejünket, de nem volt komolyabb büntetés. Amúgy nagyon rendesek voltak velünk, sokat meséltek a missziókról, tapasztalataikról, kérdezgettek, hogy mit csinálunk, mik a terveink.

A "vizsga" viszont elég komolytalan volt, azt aláírom, mivel mindenkinek át kellett mennie, mindegy, hogy milyen volt az írásbelije, hogy hány (másod)perc alatt szedte szét és rakta össze a gépkarabélyt, mennyi idő alatt tárazott be, vagy mennyit lőtt. De mindegyiket meg kellett csinálni. Ha szerződéses katonák lettünk volna, szerintem kb. öten mentek volna át a... nem is tudom, 80-90-ből.

Szóval katonák is voltunk/vagyunk, meg nem is. Egyszerre kezeltek/kezelnek minket katonaként és nem is. Kaptunk azért rendesen lenéző pillantásokat a hivatásos állománytól.

De amúgy jó volt. Alapvetően nem bántam meg, jó volt a társaság, sok mindent tanultam, új ismereteket sajátítottam el, megismertem egy csomó embert. Én úgy érzem, megérte, meg tényleg a fél nyaram ráment, egyáltalán nem unatkoztam, és még valamennyi pénzt is kaptam érte. Én azt mondom, hogy ha valakit érdekel a katonaság, az próbálja ki, mert tényleg jó lehetőség erre, hogy lássa az ember, hogy bírná, nem kell ezért az NKE-re menni, vagy szerződéses katonának lenni, és onnan aztán mondjuk kiesni, abbahagyni. Tartalékosként is látja az ember, hogy ő ezt bírná-e csinálni vagy sem. Akit a pénz motivál, az viszont szerintem felejtse el. A pénz tényleg csak egy kis plusz, az elismerés a munkáért.

2018. dec. 28. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm az utolsónak a kimerítő és mindenre kiterjedő válaszát! Jár a zöld az Úrnak :D
2018. dec. 28. 11:46
 6/6 Jeffrey Spender ***** válasza:
93%
Én Önkéntes Műveleti Tartalékos és egyetemista lennék, de még csak Nyáron lesz kiképzés és tudok akkor beszámolni, hogy milyen volt.
2018. dec. 28. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!