Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Jemenben is az USA csinálta a...

Jemenben is az USA csinálta a háborút?

Figyelt kérdés
Mai napig polgarhaboru van ott

2020. jan. 11. 14:33
 1/5 anonim ***** válasza:
Hol nem?
2020. jan. 11. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Csak közvetve. Szuníta-siíta háború van Jemenben. Szaud Arábia támogatja a szunítákat (Szaud Arábiát pedig az Usa látja el fegyverekkel).
2020. jan. 11. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
A siitakat meg Iran tamogatja es latja el fegyverrel.
2020. jan. 11. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

A jemeni polgárháború háttere akár visszamehet a 19. század végére is, mivel Jemen két ország gyarmata volt:

- az Oszmán Birodalom - akik kb. azt a területet uralták, amit most a húszik/houthik, plusz mai szaúd-arábiai terület egy részét - ezt hívták jemeni vilajetnek

- és a Brit Birodalom - akik a terület déli részét két részre bontották: az Áden tartomány (Áden város és környéke, ami Brit India alatt volt) és az Áden protektorátus (ami hivatalosan a Birodalom része volt, de egyébként nagyrészt önálló volt)


A jemeni vilajet az 1. világháború után önálló lett és létrejött belőle a Jemeni Királyság, amit síita imámok uraltak 1918 és 1962 között (összesen 3 volt). 1948-ban volt egy néhány hétig sikeres puccs ami megölte az első imámot (Yahya); Szaúd-Arábia az imám fiát (Ahmad) támogatta és sikeresen visszaszerezte így a hatalmat. 1958 és 1961 a királyság tagja volt az Egyesült Arab Államoknak (ami egy konföderáció volt az Egyesült Arab Köztársasággal - ami pedig Egyiptom és Szíria uniója az egyiptomi Nasszer vezetése alatt). Mivel 1961-ben Szíria szabad lett, így a királyság kilépett a konföderációból. 1962-ben meghalt a második imám (Ahmad), fia lett a harmadik imám (al-Badr), de nem volt sokáig uralkodó, mert a Nasszer által inspirált elvették republikánusok fellázadtak ellene, ami elindította az észak-jemeni civil háborút.

Az észak-jemeni civil háború 8 évig (1962-1970) folyt. A monarchistákat Szaúd-Arábia (1965-ig) és Jordán (1963-ig), míg a republikánusokat Nasszer Egyiptomja támogatta. Végeredménye az volt, hogy Szaúd-Arábia is elfogadta 1970-re a republikánusok hatalmát, így létrejött a Jemeni Arab Köztársaság.


A másik oldalon 1962-ben elkezdődött Dél-Jemen leszakadása a Brit Birodalomtól, amikor két részre bomlott: Föderációja a Déli Arab Emirátusoknak (1959-1962)/Dél-Arábiai Föderáció (1962-67, csatlakozott hozzá Áden városa 1963-ban) és a Dél-Arábiai protektorátus (1963-1967). 1967-ben kivonultak a britek és létrejött a Dél-Jemeni Népi Köztársaság. 1969-ben egy radikális marxista része az egyik pártnak (NLF) átvette a hatalmat. 1970-ben átnevezték az országot Jemeni Népi Demokratikus Köztársaságra, és az ország egy Szovjetunió által támogatott pártállammá vált.


A két ország között 1972-ben volt egy rövid idejű konfliktus, ami azt jelentette, hogy előbb-utóbb egyesülni fog a két ország, ez az ötlet rövid ideig megszakadt 1979-ben, mivel Dél-Jemen támogatott kommunista lázadókat Észak-Jemenben, de ugyanazon évben ismét megegyeztek, hogy később egyesülni fognak. 1980-ban Dél-Jemen elnöke, Abdul Fattah Ismail, lemondott a posztjáról és Moszkvába ment. Utódja Ali Nasir lett. 1986-ban volt egy rövid civil háború Ismail és Ali Nasir támogatói között, aminek az lett a vége, hogy mindketten veszítettek és Ali Salem al Beidh lett Dél-Jemen vezetője.


1990-ben egyesült a két ország, elnöke Észak-Jemen diktátora (1978 óta), Ali Abdullah Saleh lett, míg alelnöke al Beidh. 1993-ban megvoltak az első választások, amiből három párt jött ki: a nacionalista Átlagemberek Kongresszusa (Észak-Jemen) nyert 28%-kal, a második lett a Jemeni Szocialista Párt (Dél-Jemen) 18%-kal és a harmadik az iszlamista és törzspárti Al-Saleh 17%-ot nyert. Ennek az lett a következménye, hogy a Szocialista Párt kilépett a kormányból és nem sokkal utána kikiáltotta a Demokratikus Jemeni Köztársaságot, ami a 94-es jemeni civil háborúvá vált.


A 94-es civil háborúban Szaúd-Arábia és Omán az új Dél-Jement támogatta, attól félve hogy az egyesült Jemen a hatalmukat veszélyezteti. 2 hónap alatt végetért a civil háború és az észak (Saleh) nyert. Saleh egészen az Arab tavaszig volt Jemen elnöke, és az alelnöke (Abdrabbuh Mansur Hadi) lecserélte 2012-ben.


Az arab tavasz idején jönnek először inkább a képbe a húszik (akik egy sííta újjáéledést támogató csoport, így Irán "oldalán" állnak), ahol az ellenzék egyik tagja voltak. Ellentétbe kerültek a szunnita csoportokkal és a Hadi kormánnyal, és ellenzik Jemen föderalizációját (úgy érezték gyengítené őket és Jement magát, ha 6 része bontják az országot). 2015-ben elfoglalták Sana'a-t, Jemen fővárosát (innentől kezdődik a mostani Jemeni civil háború) és egészen 2017-ig Saleh támogatói is velük voltak. A Hadi kormányt Szaúd-Arábia és így az Egyesült Államok támogatja, illetve támogatja őket Academi (eredeti nevén Blackwater).


Jelenleg a huszik és a Hadi kormány mellett még az Al-Kaida, az Iszlám Állam és a Déli mozgalom (akiket az Egyesült Arab Emírségek támogat). A déli mozgalom Áden egy részét és Sabva kormányzóság felét foglalta el, az Al-Kaida meg kettévágja a kormány nyugati és keleti területeit.


Ezt összefoglalva a Jemenben a probléma nagyon sok faktortól múlik, de a civil háború inkább Szaúd-Arábia mint Amerika miatt van.

2020. jan. 11. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

#4


Ezt jól összefoglaltad. Ezzel együtt miután a szunita/wahabita Szaud Arábiát az USA látja el fegyverekkel, neki is jelentős szerepe van az ügyben.


Arról nem is beszélve, hogy Szaud Arábia, illetve szaud aráb milliárdos családok jelentős anyagi támogatást nyujtottak/nyújtanak világszerte a szélsőséges szunita irányzatoknak, elég csak a Bin Laden családot említeni.

2020. jan. 12. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!