Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Németországba költöznék. Mi...

Németországba költöznék. Mi kell hozzá?

Figyelt kérdés

Kaptam egy álláslehetőséget Németországban, így szeretnék kiköltözni minél előbb.

Lakás már van, tehát igazából engem csak az érdekel, hogy a koronavírusra való tekintettel jelenleg milyen feltételekkel lehet kiköltözni, illetve mi kell a határ átkeléséhez?

Továbbiakban ha már kint vagyok, ott milyen tevékenységek elintézése szükséges?

Próbáltam keresgélni az interneten ezzel kapcsolatosan, de a keresésem eredménytelen lett.

Akinek van erről információja, tapasztalata, megosztaná velem?

Ha igen, azt előre is köszönöm!



2021. febr. 11. 21:31
 1/4 anonim ***** válasza:
71%
Elhatározás
2021. febr. 11. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
58%

"Németországba költöznék. Mi kell hozzá?"

Egy rakat költöztető.

2021. febr. 11. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Csak egy negatív teszt, de az sem kötelező ha vállalod a 10 nap karantént. Nem kell kint elintézni semmit, mivel EU tagállam
2021. febr. 11. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Én kb. másfél évet éltem Németországban (szintén munka miatt), pontosabban Alsó-Szászországban (érdemes figyelni, mert sok dolog szabályozása régiónként eltér). Nekem szerencsém volt, mert a munkáltatóm (nagy egyetem) majdnem mindent elintézett, volt ugyanis kifejezetten a külföldi dolgozókat ellátó irodájuk ("Welcome Center"). Ők elég sok mindenről kértek másolatot: anyakönyvi kivonatok (születési, házassági), adókártya, hatósági erkölcsi bizonyítvány, TAJ-kártya, diploma, előző munkahelyről munkáltatói igazolás, stb. A megérkezés után be kellett mennem regisztrálni magam a városházára. Volt még néhány hivatali kör (pl. egészségbiztosító).


Ha a te munkáltatódnak szintén van ilyesféle szolgáltatása, akkor csináld azt, amit ők mondanak. Ha nincs, akkor szerintem hívd fel a városházát (abban a városban, ahol lakni fogsz), egészen pontosan a lakosok regisztrációjával foglalkozó irodájukat, és kérdezd meg őket. Aztán csináld azt, amit mondanak.


Egyébként elég sok adminisztrációval jár a költözés, de ügyesen szervezik a németek, megy minden fennakadás nélkül.


Az adóbevallás viszont nagyon nehézkes lesz, arra előre készülj fel lélekben, legalábbis ha a magyar adóbevallással össze kell hangolni (ami szinte biztos, ha nem január 1-jén állsz Németországban munkába, és 2021-ben magyar és német jövedelmed is lesz, vagy akár akkor is, ha a feleségednek/férjednek lesz 2021-ben magyar jövedelme, neked pedig mondjuk német, mert a német rendszer családokra kalkulál).


És kezdd el jó előre csinálni majd a német adóbevallást (nyilván ez jövő évi történet, hiszen a 2021-es adóévet 2022-ben kell majd bevallanod). Én a májusi határidejű adóbevallást márciusban már elkezdtem intézni, mert számítottam rá, hogy nem fog könnyen menni, és májusban haladékot kellett kérnem a német adóhivataltól, mert addigra nem sikerült minden papírt beszereznem Magyarországról (ez nemcsak a magyar adóhatóság hibája volt, a német adóhivatalban se tudták elsőre jól megmondani, hogy mire is van szükségük), és kb. júliusban tudtam mindent leadni. Egyébként az én helyzetem elég speciális volt, lehet, hogy másnak könnyebben megy, de mindenképp figyelni kell. És kifejezetten érdemes figyelni, mert a német rendszer úgy van kitalálva, hogy tipikusan az adóévben túladóztat, és az utólagos adóbevallás során tudod visszaigényelni azokat a kedvezményeket, amik járnak (és ezek sokszor jelentős összegek, tehát megérik a macerát).

2021. febr. 12. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!