Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Helyes lehet az európai...

Helyes lehet az európai politika az ipar, mezőgazdaság átalakítására, leépítésére?

Figyelt kérdés

- Az utóbbi évtizedekben az EU-ban egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk a környezetvédelemre, manapság az üvegházgáz emisszióra is. Egyre szigorúbb normák, előírások, magas CO2 kvóta árak jönnek a termelésben. Ezért a bányászat egyre inkább beszüntetésre kerül az EU-ban, mivel sok esetben ez környezetszennyezéssel jár. Inkább külföldről hoznak nyersanyagot, ha kell. A nehézipar, kohászat is környezetszennyező, CO2 kibocsátó, ezért az sem kívánatos. A CO2 kvóták drágulásával a műtrágyagyártás, építőanyag gyártás is drágul, a világ más részein olcsóbban termelhetnek a vállalkozások, versenyképesebbek lehetnek, szerintem itt lesz a következő nagy elköltözési, kiszervezési hullám. Így igazából nem szűnik meg a környezetszennyezés, csak átkerül a világ más részére. Ez Európa tisztasága szempontjából jó lehet, de gazdasági, munkahelyek szempontjából hátránya is van. A kiszolgáltatottság is nő, ha fontos alapanyagokat, alaptermékeket nagyrészt csak importból fedez az EU. A CO2 meg igazából globálisan szétterjed a légkörben, mindegy, hogy az EU-ban vagy Kínában van az üzem, éghajlatváltozás szempontjából ugyanaz lehet az eredmény. A repesztéses földgáztermelés, fracking technológiát is betiltották az EU sok országában környezetvédelmi, éghajlatvédelmi szempontból, politikai okok miatt a környezetbarátabb is kevesebb üvegházgázkibocsátással járó orosz földgázt is próbálják kiszorítani az EU-ban, viszont sorra épülnek LNG üzemek és egyre nő az USA-ból származó földgázimport, ami nagyrészt az ottani francking, palagáztermelés felfutásának köszönhető. Így ellentmondásos lehet ez az európai politika.


Tehát az EU-ban úgy tűnik, hogy az iparban csak a kevésbé környezetszennyező tevékenységek kívánatosak, például kutatás-fejlesztés, ilyen központok, magas hozzáadott értékű gyártás vagy kevésbé nagy hozzáadott értékű, de kevéssé is enerigaigényes, nem környezetszennyező összeszerelő üzemek (lásd pl. Magyarországon rengeteg autógyár, akkumulátorgyár létesül). A szennyezőbb tevékenységeket a világ más részein végzik.


-A mezőgazdaságban is egyre fontosabb a környezetvédelem, az EU-ban a cél a kis családi gazdaságok működtetése, előírás lesz a kevés műtrágyahasználatra, növényvédőszerre, vegyszerekre, minél inkább ökológiai gazdálkodás folytatása. Viszont így a termelés nehézkesebb, drágább. Aki olcsóbb terméket akar vásárolni, inkább megveszi majd a külföldi, észak-, dél-amerikai termékeket ottani intenzív tömegtermelésből. Az európai gazdák versenyhátrányba kerülhetnek, főleg ha az egyéb szubvenciókat, állami/uniós pénzügyi támogatásokat is fokozatosan csökkentik, nem tudnak majd megélni. Sokan felhagyhatnak majd/már a termeléssel, nem éri meg. De ez is egy cél az EU-ban, hogy a mezőgazdasági termelés helyett inkább a természetes, természetközeli állapotok visszaállítása vidéken, visszaerdősítés stb.



2021. ápr. 17. 18:37
A kérdező szavazást indított:
Jó az EU politikája, támogatom.
Át kellene gondolni az európai vezetőknek, kellene egy finomhangolás, mert versenyhátrányt, veszélyes kiszolgáltatottságot okozhat ez a politika.
Brüsszel totál tévúton jár, el vannak tévedve az eszméiktől az ottani politikusok. Az EU rossz irányba tart, nem csak a gazdaságpolitikában.
Nem tudom.
13 szavazat
 1/10 anonim ***** válasza:
69%
Magyarul szerinted rossz az EU politikája ez ügyben, mert szerintük fontos a környezetszennyezés és a klímaváltozás? Helyette inkább neki is tojni kellene rá, mint az USA-nak és Kínának?
2021. ápr. 17. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
51%
Az EU tönkretette a mezőgazdaságot, ipart. Már a '90-es években a nyugati cégek felvásárolták a hazai gyárakat és mind bezárták, hogy a saját szemetüket, amit ott nem esznek meg itt adja el. A csatlakozással felszámolták a cukoripart, mezőgazdasági termelést. Miközben több pénz megy ki, mint ami visszajön
2021. ápr. 17. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
49%
Nyugati sztrárközgadász számolta ki, hogy TÖBB PÉNZ megy ki az EU-ba, mint ami bejön [link]
2021. ápr. 17. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
70%
1: Nincs baj a környezetvédelemmel, csak ésszel kéne csinálni. Szép és jó dolog, hogy például nem bányászunk, nem gyártunk műtrágyát, csak épp nincs ezekre működőképes alternatíva. Így mi fog történni? Majd beszerezzük EU-n kívülről. Aztán ha egyszer valami miatt elmérgesedik a viszony a partnerekkel, itt fogjuk vakarni a tökünket, hisz mindent kintről kapunk, mert nincs önálló iparunk.
2021. ápr. 17. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
47%

3

Talán nem így lenne ha Orbánék nem nyúlnák le az UNIÓS támogatások nagy részét.

2021. ápr. 17. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Az EU-val az a baj, hogy a piacát nem védi meg. Az, hogy komolyan foglalkozik a környezetvédelemmel, az dicsérendő. De az már nem jut el a brüsszeli bürokraták agyáig, hogy ez csökkenti a versenyképességet, és hogy piacvédő vámokra lenne szükség. Inkább ideológiai háborút vívnak a sohasem volt "európai értékek" zászlaja alatt, közben kicsúszik alóluk a gazdasági "high ground".
2021. ápr. 17. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

#1 foglalkozni kell a környezetvédelemmel, klímavédelemmel, de közben nem szabadna beáldozni az európai versenyképességet, munkahelyeket.

Valamilyen globális együttműködésre lenne szükség, aki pedig nem működik együtt azt szankcionálni kellene (pl. büntetővámok).

Manapság már az USA sem ragaszkodik a szabad kereskedelemhez, szabad tőkeáramláshoz stb. a világban, hanem Trump óta keményen védi az érdekeit és úgy tűnik Biden is ezt folytatja. Egyébként Kína is csak akkor liberális, szabadelvű a nemzetközi gazdaságban, ha az érdekei úgy kívánják, egyébként ő is nagyon protekcionista, védelmezi a saját érdekeit. Keményen játszanak ők is.


És közben az európai vásárlókra is gondolni kell. Az egyre szigorodó előírások egyre drágább termékeket eredményezhetnek (lásd pl. új autó, új lakás árak), melyek egyre inkább elérhetetlennek tűnnek sokak számára. Kétségtelen, hogy a bioélelmiszerek is kedvezőbbek lehetnek, de nem árban, jellemzően kétszer-háromszor drágábbak.

2021. ápr. 17. 19:12
 8/10 anonim ***** válasza:
56%

az mindenképpen elgondolkodtató, hogy betiltották azt, hogy mo mezőgazdasági hatalommá váljon.

az pedig még inkább, hogy a regnáló hatalom ennek az elvárásnak miért engedelmeskedik.

mert logikátlan, hogy ennyire jó éghajlati viszonyok közt az ország termeszt egy kis búzát, napraforgót és ennyi.

nevetséges.

miközben a lehetetlen éghajlattal rendelkező hollandia meg zöldség és gyümölcs nagyhatalom.

ez ellen kellene kellene vétózgatni a fidesznek.

de mivel a fidesz nem a magyar embereket és az ő fejlődésüket képviseli így logikus, hogy erről kussban vannak.

de ez ugyanaz, hogy leépített, vagy nemlétező szakszervezetekkel dobja oda a magyar munkavállalókat a német multiknak rabszolgának, hogy a lehető legkiszolgáltatottabbak legyenek és így a lehető legolcsóbban dolgozzanak.

2021. ápr. 17. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

#8

Ez nem csak Magyarországon van így.

A szintén nagyon jó (vagy még jobb) adottságokkal rendelkező Romániában is a mezőgazdasági import 30%-kal magasabb, mint az export.

2021. ápr. 17. 19:55
 10/10 anonim ***** válasza:
68%
Nem helyes, hiszen hiába a nagy környezetvédelem ha közbe a gazdaság totál leépül. Én nem mondom hogy teljesen xarni kéne rá, de igen a gazdaság fontos eléggé ahoz hogy előrevegyük.
2021. ápr. 17. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!