Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Most komolyan, mi értelme...

Most komolyan, mi értelme volt a nemzetállamoknak? Miért nem volt jó, pl az Osztrák-Magyar Monarchia?

Figyelt kérdés
2012. ápr. 30. 08:40
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
60%
Semmi. A francia forradalom óta létezik (Kelet-Európába 1848-ba ért), előtte olyan nem volt. Azóta is Európát mérgezi ez az eszme, amikor a világ feltörekvő óriás hatalmai átveszik a világgazdaság és a világpolitika vezetését, az európai csipszar kis nemzetállamok még mindig is viszálykodni fognak, a világ meg rajtuk röhögni.
2012. ápr. 30. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
Mert akkor bedugulna a nagyhatalmak egyik legfőbb bevételi forrása, a fegyverek eladásából származó bevételük.
2012. ápr. 30. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
18. században hol volt még nagyhatalom?
2012. ápr. 30. 08:58
 4/17 anonim ***** válasza:
Az Osztrák-Magyar Monarchia semmivel sem volt jobb a mai Eu-nál.
2012. ápr. 30. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

A nemzetállamokat az akkori kor liberális eszményei hívták életre.

A gond az volt, hogy a többnemzetiségű államalakulatokban, pl. Osztrák-Magyar Monarchiában a vezető nemzet nem tolerálta a többi nemzet kulturális fejlődését.

Az idő előrehaladtával ugyanis terjedt az iskoláztatás (erre jó példa az 1777-es Mária Terézia által kiadott, és az 1806-os I. Ferenc által kiadott Ratio Educationis), ezzel párhuzamosan lassan nőtt az általános műveltség, nőtt a népesség, valamelyest emelkedett az életszínvonal.

Emelkedett az értelmiségiek száma, és ezek a Monarchián belüli egyes "alávetett" nemzetekhez tartozó liberális és radikális értelmiségiek a francia eszméket megismerve felismerték, hogy a teljesen nyilvánvaló, pusztán rendi elnyomás mellett egy nemzeti alapon történő hátrányos megkülönböztetés is él a Monarchián belül.

Megszületett a rendi elnyomás elleni gondolat, és a nemzetek egyenjogúságának (egyes radikálisoknál esetleg függetlenségének) gondolata, amik egyre terjedtek a felvilágosodott, egyre nemzetibbé váló liberális és radikális értelmiség körében.

Összekapcsolták a két eszményt, vagyis a rendi elnyomás megszüntetésének eszményét és a nemzetek egyenjogúságának eszményét, és kialakultak azok a liberális/radikális erők, melyek később szétszaggatták a Monarchiát (más helyeken meg ugyanezen törekvések egységes államokat teremtettek a sok kis államocska helyett, pl. német egység, olasz egység)

Így, a kibontakozó romantikával és a nyelvújítással (mely az iskolázottság terjedésének egyik következménye) karöltve megindultak a nemzetben való gondolkodás, a nemzeti függetlenedés és társadalmi egyenjogúság akkor még liberálisnak és haladónak tartott eszméi a saját fejlődési útjukon.

A többi már történelem.


Emiatt szokták azt mondani, hogy a ma liberálisai a holnap konzervatívjai :D

2012. ápr. 30. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

Belső nemzetiségi viszályok nincsenek egy nemzetállamban. Gondolj bele, ma is mekkora botrányok vannak a cigánykérdésből - képzeld el ha még 5-6 hasonló nép élne velünk eggyütt az országban és a népesség felét tennék ki. Mennyit hallan arról hogy micsoda jó dolog a kulturális diverzitás - hát szerintem meg nem jó, én undorodom a sok bevádorlótól akik nem képesek beilleszkedni egy ország kultúrájába. A történelemben számos példa van rá - ott van a Bibliában, a magyar történelemben és ma is aktuális sok helyen. Tanulni kéne belőle mielőtt valaki olyan badarságokat leír hogy ez egy "fertőző eszme".



"az európai csipszar kis nemzetállamok még mindig is viszálykodni fognak, a világ meg rajtuk röhögni."

Már mégis miért kéne a nemzetállamoknak viszálykodni? Valahogy nem rémlik hogy az I. vh óta Nyugat- vagy Közép-európában nemzetiségi kérdésből háború lett volna. Olyan volt, hogy területeket csatoltak el egy országtól, sőt, Eurázsiában, Ázsiában és Afrikában manapság is okoznak bonyodalmakat nemzetiségi kérdések, de a modern Európában nem (vagy azok kék asztalnál megoldhatóak - lásd Flandira, Vallónia vagy Erdély).

2012. ápr. 30. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
Hát pedig alakult. Magyarország II. Világháborúba lépésének egyik oka volt a revíziós közhangulat.
2012. ápr. 30. 10:57
 8/17 anonim ***** válasza:

És sikerült is a revízió a Bécsi döntésekkel.

Persze nem a radikális formában, de a kárpát-medencei magyarság etnikai vonalak mentén kialakított határokkal rendelkező nemzetállam keretei közé került.

Az észak-erdélyi román lakosság ügyét a Román királysággal végrehajtott további lakosságcserékkel rendezni lehetett volna, egy békés nemzetközi környezetben (ami persze nem valósulhatott meg a 2. világháború miatt).


Abban, hogy Magyarország határai így alakultak nem csupán etnikai okok játszottak közre, ezt mindannyian jól tudjuk, hanem gazdasági-világpolitikai döntések húzódtak a háttérben.


Mindenesetre ha valódi nemzetállamok jöttek volna létre az 1. VH-t követően, akkor a határaink vonalvezetése jobban hasonlítana a Bécsi döntések által megállapított határokra.

2012. ápr. 30. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
0%

"undorodom a sok bevádorlótól akik nem képesek beilleszkedni egy ország kultúrájába."


A nemzetállamokkal az a probléma, hogy kiöli az emberekből a más népek iránti tiszteletet, toleranciát. A fenti idézet jó példa rá, hogyan gondolkodnak a nemzetállamban felnőtt magyarok.

2012. ápr. 30. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

"A nemzetállamokkal az a probléma, hogy kiöli az emberekből a más népek iránti tiszteletet, toleranciát. A fenti idézet jó példa rá, hogyan gondolkodnak a nemzetállamban felnőtt magyarok."


A fenti idézet jó példa rá hogyan lehet demagóg módon kiforgatni mások szavait. Semmi bajom a török munkásokkal és szokásaikkal amíg azt Törökországban csinálják, sőt, megannyi ember megy turistáskodni, megnézni, érdeklődik távoli országok kulturája iránt. Nagy a Föld, így szép és sokszínű. Akkor van gáz ha kulturidegen módon egy nagy sereg ilyen törököt átrakunk az európai civiliázció egyik központjába, mondjuk Németországba. De hogy ne kalandozzunk ennyire távol földrajzilag, el kell hogy mondjuk hogy a 13. századi magyarok is igencsak undorottak a kunok betelepítésétől. Lett is baj belőle rendesen. Pedig ők nem nemzetállamban nőttek fel, csak jött egy kulturidegen nép aki nem ide való volt és tiltakoztak ellenük.

2012. ápr. 30. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!