Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Más országokban milyen a...

Más országokban milyen a politika? Jobb-rosszabb? Ugyanilyen csak más miért rossz?

Figyelt kérdés
Nem beszélek jól más nyelveket és más országban sem voltam még úgyhogy nem tudok szinte semmit, csak kínáról, amcsiról, meg nem tudom még miről egy keveset. Tehát inkább a \'modernebb\' országok érdekelnének, európaiak.
2009. szept. 2. 20:57
 1/6 A kérdező kommentje:
Ja meg a szlovákiáról egy keveset, de az elég is...-.-
2009. szept. 2. 20:59
 2/6 anonim ***** válasza:

Én a spanyol helyzetet ismerem valamennyire, mert ott éltem.


Ott annyira nem pofátlanok a politikusok, mint itt, és nem is utálják őket ennyire. Ott inkább a kisebbségek önállósodási küzdelme a fő téma. Katalánok, baszkok.


Még annyi a különbség, hogy ott jobboldali diktatúra volt, és nem baloldali, mint nálunk, tehát ott a régi rendszer károsultjai a jobboldalt utálják úgy, ahogy nálunk a kommunista diktatúra áldozatai a baloldalt.

2009. szept. 2. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Én Írország politikai rendszerével foglalkoztam részletesebben, ott a két vezető erő a Fianna Fáil (mérsékelt republikánusok és konzervatív liberálisok, leginkább centristák) és a Fine Gael (kereszténydemokrata jobbközép) már jóideje, így a hatalom a mérsékelt jobbé. Az ellenzék fő ereje a Munkáspárt, szerencsére gyengébbek, mint a mi maszopunk (az ír szigeten nincs történelmi hagyománya a marxista-internacionalista szocializmusnak), valamint jobbról a Sinn Féin (az egyik legrégebbi pártjuk, radikális republikánusok és nacionalisták).


A kérdésedre válaszolva, az Unió egyik nyertese épp Írország volt, nem véletlen, hogy a gazdasági fellendülése után az "ír csoda" nevet kapták a vezető erők. A korrupció és a munkanélküliség alacsony, a pénzügyi helyzetük stabil. Az ír piac profit-, az ír termék exportképes. És ezzel talán mindent elmondtam, lehet összehasonlítani szegény hazánkkal... :S

2009. szept. 2. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Országonként különbözik. Pl. az olasz politika a magyarnál is korruptabb és zavarosabb. Régebben 1-2 évente buktak a kormányok, most nagyobb a stabilitás. Berlusconi örülhet, hogy mindig újraválasztják, mert különben járhatna a bíróságra, így most a mentelmi joga védi. Franciaországban volt pár éve egy néhány hónapos zavargássorozat (autógyújtogatások a külvárosokban), amihez képest az északkelet-magyarországi közbiztonsági kérdés egész kézbentartható hétköznapi problémának tűnik. Izraelben is rengeteg a korrupció és a botrány. A baloldali brit kormány iszonyatosan demagóg és dilettáns. Hogy növelje a népszerűségét, teljesen eladósítja az országot. 15%-os államháztartási hiány van és az eladósodás néhány év alatt a korábbi alacsony, 30-40%-os (gdp-hez képesti) értékről 80%-ra szökik fel jövőre. Ugyanazt csinálják, mint Gyurcsány, csak durvábban. Görögországban a fiatal generáció teljesen kilátástalannak érzi az életét, a lakosság megveti a politikusokat és általános a rossz hangulat. A társadalom látványosan szétszakad különböző életesélyekkel rendelkező kasztokra. 2008 végén olyan zavargáshullám volt, amihez hasonló Magyarországon '56 óta nem történt.


Csak azért a negatívumokat soroltam, hogy egy kicsit ellensúlyozzam az amúgy is beérkező "nálunk széthúzás meg korrupció van, nyugaton ilyen nincs" típusú válaszokat.

2009. szept. 3. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat. Jöhet még másoktól/más országokról is.

Az érdekelne még, részben azért is tettem fel a kérdést, hogy máshol vannak e akármilyen kezdeményezések arra hogy jobbá tegyék országukat, mint például nálunk a jobbik(nem tudom hogy ők tesznek is e valamit, ezért ezt is csak kezdeményezésnek nevezem).

2009. szept. 5. 18:51
 6/6 anonim ***** válasza:

"máshol vannak e akármilyen kezdeményezések arra hogy jobbá tegyék országukat"


Arra, hogy "jobbá tegyék" az országot, már vagy 6000 éve mindenhol időnként vannak kezdeményezések. Természetesen minden helyen, korban, sokféle vélemény volt arról, hogy mi az, hogy jobbá tenni. Egészen mást gondol erről egy ciompo Firenzében 1378-ban, egy indonéz iszlám fundamentalista 1989-ben, egy chilei szociáldemokrata 1927-ben vagy egy orosz szlavofil 1878-ban.


Ha esetleg arra gondolsz, hogy léteznek-e olyan mozgalmak nyugaton, amelyeknek az ideológiája a fennálló rendszerből való kiábrándulás, akkor természetesen igen a válasz, hiszen a nyugati demokráciákban a 70-es években divat lett a kiábrándulósdi, és ekkor jelentek meg a zöld pártok és bizonyos szélsőjobbos és szélsőbalos szervezetek.


Amire a mai magyar választó rácsodálkozik, ti. hogy nyugaton nagyon erős a szélsőjobb meg a szélsőbal, az ott egy 30-35 éves tendencia.


"mint például nálunk a jobbik"


A legtöbb nyugati országban van egy-egy 5-10%-os támogatottságú szélsőjobb. A francia FN és az osztrák FPÖ 20%-ig is felmegy. A modern demokráciában ez egy szokásos jelenség.

2009. szept. 6. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!