Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Hogyan van ez a gázárral?...

Hogyan van ez a gázárral? (EU-szinten)

Figyelt kérdés

Ma olvastam, hogy Romániában drasztikusan fel kell emelni a gázárakat, hogy az únióval egy szinten legyenek, hogy bejöhessenek a külföldi cégek a piacra.

Milyen baromság ez? Ugyanis ha ők tudják olcsóbban adni, akkor olcsóbban adják. Ez a piacgazdaság nem? Milyen piacgazdaság az, ahol Brüsszel írja elő az árakat?

Na és mi a helyzet a lakossággal? Nálunk Vitya dönti el? Nekik meg Brüsszel? Akkor most ez hogyan is van?

[link]


Bár ez nem a mostani cikk, amit ma olvastam, de lényegében erről szól, sőt talán részletesebben is.



2013. júl. 2. 22:36
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Romániában mesterségesen alacsony a gáz ára! Kevesebb, mint a világpiaci árnak a fele! A nagy cégek ezért addig nem mennek oda, mert veszteséget nem akarnak termelni. Az EU csak kiegyenlíti a piaci feltételeket! Nem lehet az, hogy egy ország mesterségesen ilyen alacsonyan tartsa az árakat, az túlzott verseny előny lenne, az EU csak ezt hozza helyre.
2013. júl. 2. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Mert böki a csőrüket ,hogy a román politikusok (ellentétben a magyar politikusokkal) ,egy kicsit az országuk érdekeit nézik és nem csattog a nyelvük a brüsszeliek valagában:)
2013. júl. 3. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Bocs, de nekik van gázuk! Ez éppen olyan, minthogy előírnák, hogy Spanyolországban is ugyanannyiba kerüljön a narancs, mint Magyarországon, mert így versenyhátrányt szenvednek a magyarok. Igaz, itt nincs narancs, de az kit érdekel?

Amit saját magam állítok elő, ráadásul lakossági célra, annak miért kell versenyzenie? A cukorárakat is alaposan elcseszték az idióta szabályozásukkal?

Most majd fizetnek a románoknak, hogy zárják be az olajkútjaikat, hogy ne tudjanak előnyre szert tenni?

2013. júl. 3. 00:55
 4/11 A kérdező kommentje:

"Romániában mesterségesen alacsony a gáz ára! Kevesebb, mint a világpiaci árnak a fele!"

Ha ennyiből is kijön, akkor ez miért baj?


Ez éppen olyan, hogy olaszországban fel kellene emelni a hal árát, hogy a magyar haltenyésztők is labdába rúghassanak az import terén.

A fele aktatologatót ki kellene rúgni Brüsszelben. Vannak jó dolgok, az egységes jogrendszer, meg a szabad munkaválallás. De a sok idióta böszmeség, ld. cukorgyárak lebontása, kullancsirtás betiltása, és még sorolhatnám sokkal több kárt okoznak, mint hasznot!

2013. júl. 3. 00:58
 5/11 anonim ***** válasza:

"Ugyanis ha ők tudják olcsóbban adni, akkor olcsóbban adják. Ez a piacgazdaság nem?"


ez lenne, ha tudnák. de nem tudják olcsóbban adni. picit gondolj bele: ha a románok akkora májerek lennének, hogy a világpiaci árnál jóval olcsóbban tudnának gázt előállítani és ebből következően eladni, akkor Románia olyan lenne, mint Szaúd-Arábia, nem olyan, mint most.

a helyzet azonban az, hogy rosszabbak és drágábbak. a gázáraik csak azért alacsonyak, mert állambácsi más forrásból tolja bele a pénzt.


"Milyen piacgazdaság az, ahol Brüsszel írja elő az árakat?"


Brüsszel nem az árakat írja elő, hanem azt mondja, hogy tessék rendesen játszani. Nem kötelező az EU-hoz tartozni, ha nem akartok nem kell, de ha akartok, akkor ezt tessék szépen befejezni.

2013. júl. 3. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Nálunk sem Brüsszel szabja meg a lakossági gázárat, hanem Vitya. Amúgy meg saját célra miért nem lehet olcsóbb a gáz? Az orosz gázból levonva az extraprofitot és a szállítási költséget ott is jóval olcsóbb árat kapnánk, nem? Amúgy meg az arab országok is jó nagy extraprofitot raknak rá az üzemanyagra, a románok meg nem raknak rá a gázra.
2013. júl. 3. 10:45
 7/11 anonim ***** válasza:

látom, nem érted.


nem az a baj, ha állambácsi olcsóbban akarja adni a gáz és nem az a baj, ha meg akarja szabni a gázárat. az a baj, hogy csak a saját cégének akarja olcsóbban adni, illetve csak a saját cégét akarja támogatni. a többieket nem. ez pedig nem szabad verseny.


semmi gond nincs az állami támogatással amíg mindenki kap belőle. akkor van baj, ha mindenki kap.

2013. júl. 3. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Jó, de a lakosság nagy része kap belőle, a lakosságnak meg annyiért adja az ember, amennyiért akarja. A többiek vegyenek a piacról.
2013. júl. 3. 17:42
 9/11 anonim ***** válasza:
Romániában azért alacsonyabbak a lakossági gázárak, mert a saját kitermelésük 90%-át a saját lakosságuknak adják. Mivel jóval közelebbről, ráadásul hazai piacról jön a gáz, ezért nem terhelik meg azok a súlyos költségek, amik az import gázt terhelik. Az EU, ellentétben itt a nagy EU barátok írásaival nem egyenlíti ki a piacot. Szó nincs erről. Ez egyszerű szabad rablás. Ugyanis, ha a hazai ipart leépítik azoknak a javára, akik az EU-s politikusokat pénzelik, akkor felszámolják brüsszelből a szabályozást. És azt még a legnagyobb eu barátok se mondják, hogy az eu csak jobbítani szeretne. Ha valóban azt szeretné, akkor nem vágná meg elképesztő pénzekkel a jónépet.
2013. júl. 8. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Túlélhető a gázáremelés. Lényegében 275 dolláros köbméteri árat (import+hazai mix) kell a 370 dolláros import árra feltornászni.


Ami egy 25,7%-os áremelés a lakosság felé. Bejelentettek egy 8%-os áremelést ebben a hónapban, utána háromhavonta kettő és négy százalékot között emel a kormány. 2018-ra feltételezve, hogy legalább az infláció mértékét követően nő az import gáz ára. A magyar rezsiköltségek (amiért nagyrészt a magyar állami vállalatok üzleti politikája a felelős) emelkedéséhez képest ez lófütty se.


Ez csak a földgázkitermelőinek kedvez akik között egyenlőre még a románok vannak túlsúlyban és a külföldiek semmilyen előnyt nem élveznek. A lakosság felé történő kompenzációval a román gáztermelők duplázott profitjából való lecsippentéssel, kompenzálják a lakosság rászoruló részét, amit Brüsszel is jóváhagyott.


Nálunk meg azért dönthette el Vitya, mert egyrészt töketlen az Unió és engedte másrészt nem is volt a csatlakozási feltételeink sarkaltos pontja, hogy mit kéne kezdenünk a mérhetetlen földgázkincsünkkel, hanem éppen szolgáltatói piac árait szorították le önkényesen. Ami az a vállalkozás szabadságához sérülő jogot sérti mindössze.


Mindenesetre messze van még a román apokalipszis, amit a hivatásos EU fóbiások vizionálnak.

2013. júl. 8. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!