Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Svédországnak, Dániának,...

Svédországnak, Dániának, Nagy-Britanniának miért nincs eurója?

Figyelt kérdés

Svájc, Norvégia, Izland eleve nem is tagjai az EU-nak, így nem is lehetne nekik sem, de miért nem tagjai?


Európa leggazdagabb országai hiányoznak az eurozónából, amire csak pár ellenpélda van, mint Németország, Ausztria, Hollandia, Finnország, Belgium.



2014. júl. 30. 20:55
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Montenegróban meg van euró, pedig nem Eu tag, még csak nem is tagjelölt.
2014. júl. 30. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
36%
Svájc és Norvégia a függetlensége miatt nem tagja az EU-nak, mivel annak katonai szempontból is vannak követelményei. Izland meg jelentéktelen. A fent említett országok közül érdemes kivenni a briteket. Ők csak azért léptek be az unióba hogy belülről bomlasszák ha már kívülről nem sikerült nekik. A Dánok meg a Svédek pedig úgy gondolják hogy nem helyes ha a saját gazdaságukat vágják tönkre mert a lusta közép és dél európai népek itt csinálják a balhét.
2014. júl. 30. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Minek nekik euró meg EU tagság mikor így is vígan megélnek?
2014. júl. 30. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Jobban bíznak a saját valutájukban, jegybankjukban, mint az Euróban.


Az euróválság miatt tovább nőttek ezek az aggodalmak, így nem várható, hogy csatlakozni fognak.

2014. júl. 30. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Mert nem hülyék.
2014. júl. 30. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Jó nekik a saját valutájuk. Tulajdonképpen ők valamennyire vesztesei a eu-nak.

Ezzel együtt, nem fognak kilépni, vagy ilyesmi, de nem érzik szükségét a közös pénz bevezetésének.

2014. júl. 31. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

# 1


Igaz, akár Svájcban, Norvégiában, Izlandon is lehetne ennyi erővel.


# 3


De van pár gazdag ország, akik viszont tagjai az eurózónának, ők miért tagok?

2014. júl. 31. 08:58
 8/10 A kérdező kommentje:

# 6


Igen, az látszik, hogy az összmérleg alapján úgy kalkulálnak, hogy jobban járnak euró nélkül, legalábbis feltételezem, hogy be tudnák vezetni, ha akarnák, csak sokallják az euróval együtt járó összeget. De a kérdés: hogy pontosan mi áll a háttérben?

2014. júl. 31. 09:02
 9/10 anonim ***** válasza:

A font túl nagy és elterjedt valuta ahhoz hogy az ERM-es árfolyamsávba lehessen tartani.

Erre a britek is rájöhettek kilencvenkettőben amikor Soros ráshortolt erre és a Bank of England nem győzte a szűk sávon belül tartani a fontot. Buktam egy csomót válság lett belőle és az eurót sem tudták bevezetni.


Meg persze jelenleg az államdósságra kitűzött maastrichti ukáz sem fekszik nagyon nekik mostanában.


A svéd kormány szerette volna, alá is írták az erről az egyezséget, de mivel a svédeknek azért annyira nem volt fontos gazdasági helyett nemzeti kulturális kérdés lett a dologból a népszavazáson elbukott 42/55 arányban a dolog:

[link]

Azóta nem erőltetik mert annyira a svédeknek nem sürgető a dolog.


A dánoknál meg szintén ilyesmi zajlott le (ott 47/53 arányban bukott el) 2000-ben és paradox módon itt a svéd helyzettel fordított eset áll fenn később. Itt a lakosság már támogatná a zónához való csatlakozást (volt is szó második népszavazásról és van folyamatosan is) csak a dán nagyobb pártok nem. Pedig a népakarat és a gazdasági felkészültség is megvan:

[link]


Csak a dán jegybanki politikának ami masszív eszközvásárlásokkal és lazább felügyelettel operál nem érdekelne befeküdnie az EKB felügyelete alá. A dán kormány meg nem kívánna a jegybank ellenében dolgozni.

2014. júl. 31. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

A válasz az Unió történetében keresendő. Ha azt figyelmen kívül hagyjuk, körülbelül mindenre hamis lesz a válasz.


Az Unió elődje az Ezrópai Szén és Acél Közösség, amely az EGK-n keresztül alakult az Unióvá. Az elsőt Franciaország javaslatára hozták létre alapvetően Németország, az ősi ellenség bevonásával. Célja az újabb világháború megakadályozása. Egy táborban lévők, csak nem akarják egymást szétlőni. Hat ország alakította meg: Francia, Német, Angol, Holland, Belga, Luxemburg. Ők eleve egy (nagyjából) egységes, fokozatosan megvalósuló Európában gondolkodtak. Már akkor, mikor ez abszurdan tűnt a vasfüggöny miatt. De azért akkor is akadtak távolba látó, gondolkodó vezetők. Anglia kilépése ezért lenne abszurd, és egyáltalán nem a kerékkötő szerepét játssza, hanem a szigetlakó dilemmából nem tud kitörni. Külön vagyok ami jó, mert külön vagyok, és rossz, mert nehéz hatnom a többire. Pedig de mennyire akarok.

A kialakulás fokozatos volt, mint ahogy a bővülés feltételei. Általában is igaz, ha van egy csoport, oda mindig a gyenge szeretne tartozni, mert neki több a nyeresége ezzel, mint a vesztesége. Itt különösen igaz. A svédek, norvégok, dánok, svájciak önmaguktól gazdagok. Megállnak a lábukon. Számukra veszteség lenne a kötődés. Ezért nem lépnek be. Viszont ez se igaz így, mert a schengeni egyezménybe beléptek, hiszen az előnyös számukra. Miért engedték őket? Mert vannak annyira megbízhatók, hogy az Unió tudta, ezek is be fogják tartani azokat a szabályokat, mert ebben többet nyernek, mint veszítenek. Az Unió is nyert vele. Az euró elsősorban Németországnak (franciáknak) érdeke a gazdasági kapcsolatainak, elszámolási könnyebbségének érdekében. A többinek a gyengesége miatt érdeke, no meg az egységesség miatt. Akiknek nincs eurója, sokkal szelektáltabb a külkereskedelmük, jobban (olcsóbban) meg tudják oldani a problémákat. Angliát a tradíciói nem engedik.

2014. júl. 31. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!