Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az európai királyságok (Nagy-B...

Az európai királyságok (Nagy-Britannia, Svédország, Norvégia, Dánia, Hollandia) mikor váltak diktatúrákból demokráciákká?

Figyelt kérdés
Angliáról tudom, hogy a Viktoriánus korban még diktatúra volt, valamikor a két háború között válthatott demokráciára de nem tudom mikor és hogyan, a többiről fogalmam sincs.

2014. szept. 20. 16:51
 1/7 anonim ***** válasza:
95%
19-20 sz. előtte sem voltak diktatúrák. királyság volt, ami félig az
2014. szept. 20. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
A királyság diktatúra, mert ha a király(nő) úgy döntött, hogy holnap John Baker lógni fog akkor lógott, semmivel sem volt enyhébb, mint a Rákosi-rendszer vagy Észak-Korea.
2014. szept. 20. 16:54
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Kezdjük ott, hogy a királyság az királyság, a királyt akkor sem nevezzük diktátornak, ha abszolút hatalma van, egyedüli kivétel pl az ún. "királydiktatúrák" za 1930-as években Jugoszláviában és Romániában, de ez is csak egy történelmi elnevezés.


Anglia, sok szempontból az egyik lgősibb demokrácia, az angol rendi gyűlést, ami kvázi parlamentként szolgált már az 1200-as évek óta! összehívták, és az angol polgári forradalom óta a király fokozatosan vonult vissza az uralkodástól, a viktoriánus korban már bőven demokrácia volt, miniszterelnökkel, választott parlamenttel...


Minden országnak más története van pl. Norvégia, mikor függetlenné vált Svédországtól úgy választották meg, hogy melyik uralkodóházból kérjenek királyt! Természetesen ők már alapból alkotmányos monarchiaként kezdték.

2014. szept. 20. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
A királyság az királyság, a lustaság meg lustaság. Miért nem bírsz elmenni az országok wikipédia adatlapjáig, hogy kikeresd azt az évszámot, amikor parlamentáris monarchiává vált a kormányzás.
2014. szept. 20. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
73%
Soha nem váltak demokráciává.
2014. szept. 20. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Az összes felsorolt ország alkotmányos monarchia, a király nem kormányoz csak uralkodik.
2014. szept. 20. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Már előttem elég jókat írtak, szóval nem feltétlenül a kérdésre válaszolok most, csak a Kérdező néhány tévképzeteire szeretném felhívni a figyelmet.


Európában ilyen dolog, hogy "a király eldöntötte, hogy XY-t holnap kivégzik" és másnap kivégezték, gyakorlatilag soha nem volt. A Kérdező azt hiszi, hogy amíg királyságok voltak Európában, addig despotizmus is volt... Pedig pont ettől különbözik Európa a keleti despotáktól (sok keleti despotizmusban valóban ennyitől is függött egy ember sorsa), hogy Európában mindig minden bűnesetet kivizsgáltak, és bírói ítélet kellett ahhoz, hogy valakit megöljenek. Az persze más kérdés, hogy a bíró sokszor maga a király volt, legtöbbször pedig királyi hivatalok, illetve az uralkodó kegyelmezhetett is. Sokszor voltak persze túlkapások, és az egyházi befolyás miatt is sok furcsaság történt, és bizots voltak hatalmaskodásokból fakadó önkényes kivégzések. De ettől függetlenül az elv az volt, hogy csak akkor végeztek ki valakit, ha az valamit el is követett, és nem önkényből, ahogy a Kérdező gondolja.


Főleg Angliában, ahol az alkotmányosságnak, törvényességnek nagyon mély, messzi és komoly hagyományai vannak. De akár Magyarországot is lehetne említeni, hiszen 1217 és 1222 között nem olyan nagy a különbség. Nálunk sem ölhetett meg a király azt, akit akart, hanem a bűneseteket kivizsgálták és az épp hatályos törvényeknek megfelelően büntették.


Persze az embereknek nem volt olyan "szabadsága", mint ma és sok volt az alávetett réteg, de a történelmi királyságokat nem lehet "diktatúra" címszóval ellátni. Nem kéne a fogalmakat össze-vissza keverni.

2014. szept. 20. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!