Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mi a véleményetek Fidel...

Mi a véleményetek Fidel Castro-ról? Inkább pozitív vagy inkább negatív politikus volt?

Figyelt kérdés
Ugyebár most november 25-én meghalt és felvetődött bennem, hogy ki is volt ő. Egy kommunista diktátor, de tudunk róla bármi mást? Én nem tudtam mielőtt utána néztem, csak pár apróságot. A véleményem nem fogom kifejteni, de a tiétekre kíváncsi vagyok.
2016. nov. 26. 18:48
 1/6 Gotland ***** válasza:
80%
Egy olyan vezetőről, amely Gulagokat tartott fent a nem elhivatott kommunisták számára, nem nagyon lehet pozitív véleményt alkotni.
2016. nov. 26. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
38%

Pozitiv: Kuba elvileg en azt hallottam eleg elheto hely lett, anno az irastudatlansag majdnem az egesz lakossagot erintette es rosszabb volt a helyzet. Az ország vagy amerikai gyarmat lett volna vagy lepni kellett es leptek is. Kuba nem kerult amerikai befolyas ala nem kell pitizni

Negativ: megbuktatott egy diktátort hogy aztan ő uljon a székébe es rengeteg vér tapad a kezehez, de hat melyik forradalom nem mocskos?

2016. nov. 26. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
57%

Másik kérdésre adott, de idevágó válaszom:

Nem volt tökéletes ország, nyilván, nem voltak szabad választások és sajtószabadság sem. Ez tény.


Ugyanakkor Fulgencio Batista idején 40% körül mozgott az analfabétizmus a szigetországban, középkori betegségek tomboltak, nem volt közegészségügy, az emberek jelentős része kvázi rabszolgaként élt a cukornádültetvényeken (hitelből kellett megvenniük saját maguknak az aratóeszközöket és az aratási időszakon kívüli élelmiszerüket, aminek törlesztésére aztán elment a teljes aratás utána kapott fizetésük, ebből következően maradniuk kellett a következő évre is). Mára magasabb a születéskor várható életkor (79,07 év), mint Magyarországon vagy az USA-ban. A csecsemőhalandósági ráta (4,5 ezrelék) is alacsonyabb, mint Magyarországon, az USA-ban vagy Kanadában (!). Új-Zélanddal áll holtversenyben e téren az ország. Kubár az ENSZ a Világon elsőként hivatalosan is analfabétizmustól mentes területté nyilvánította. 2014-ben egy kubai tartományban (Cienfuegos-ban) volt a legalacsonyabb a csecsemőhalandósági ráta az egész Világon. A közbiztonság jó.


Ahogy Eisenhower nem avatkozott be Magyarország mellett '56-ban, mivel szovjet érdekszférába estünk, ugyanúgy a Szovjetunió sem mert nagyon kardot csörtetni Latin-Amerikában. Fidel Castrónak egyedül kellett megvívnia a kubai forradalmat, ami természetesen nem sikerülhetett volna 1000 emberrel, kellett hozzá a Nép hathatós támogatása, amely gyűlölte a korrupt, amerikabarát, nyomort hozó Batista-rendszert.


Jó kérdés az, hogy Castro nélkül hol tartana Kuba és szerintem hátrébb, mint ma. Az Egyesült Államok kiválóan tudja védeni a demokráciát és az emberi jogokat Dél-Koreában, Japánban, Izraelben, vagy épp tudta Nyugat-Németországban. A saját portáján éppen hogy ő az elnyomó. Ha megnézzük a kapitalista berendezkedésű Mexikót, az Egyesült Államok szövetségesét és a NAFTA tagját, ahol a közbiztonság a béka hátsója alatt van, rendőrök lőnek jeltelen tömegsírba ellenzéki egyetemistákat, akkor lehet, hogy én szívesebben élnék Kubában, mint ott.

Nagy hibát követünk el, ha európai mércével akarjuk megítélni őket. Szerintem 150 kilométerre Miamitól két út állt előttük: vagy az, amit Castro bejárt, vagy az, hogy mindenféle amerikabarát, CIA által támogatott puccsista tábornok gengszterek vezessék az országot, nyomorgó néppel, tökéletesen kiszolgáltatva az országot katonailag és gazdaságilag Washingtonnak. (Lásd Batista.)

2016. nov. 26. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Azt nézve hogy a kubai nép mennyire örül nem hiszem hogy az a nagy szabadságharcos akinek az európai komcsik képzelik.
2016. nov. 27. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Pozitív. Oktatás, egészségügy ingyenes volt, s bár fejadagok voltak, én ezt abszolút jogosnak tartom, hogy mindenki arányosan kapja az ételt, mind gazdasági szempontból, s amiatt is, hogy mások ne zabálj-ák túl magukat a jólétben, míg egyesek éheznek.
2017. aug. 8. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Én citáltam a legtöbb tényt és számszerű adatot, le is lettem pontozva a föld alá :-D
2017. aug. 14. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!